היועמ"ש הורה לרה"מ להפסיק להשתמש בצה"ל בתעמולת הבחירות

מנדלבליט קיבל את העתירה שהגישה מפלגת העבודה והדגיש כי על נתניהו "לחדול לעשות שימוש בצה"ל וחייליו בקמפיין הבחירות וברשתות החברתיות בפרט" בימים שנותרו עד הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו "לחדול מלעשות שימוש בצה"ל וחייליו בקמפיין הבחירות בכלל וברשתות החברתיות בפרט, בניגוד להוראת חוק הבחירות". החלטת היועמ"ש התקבלה בעקבות עתירה שהגישה מפלגת העבודה לוועדת הבחירות המרכזית בשבוע שעבר.

היועמ"ש ציין כי "בתקופת 90 הימים שלפני מועד הבחירות וביום הבחירות עצמו חל איסור על שימוש בתעמולת בחירות בצה"ל ובכלל כך בחיילי צה"ל לרבות בדרך של פרסום תמונותיהם יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון או עם כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי". בנוסף, הדגיש היועמ"ש כי חל איסור על ראש הממשלה ושר הביטחון לשאת נאומים פוליטיים בסיורים וביקורים שהוא עורך במתקני צה"ל.

 נתניהו ומנדלבליט
 

ראש הממשלה נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט (לע"מ)

 

במקביל, סייג היועמ"ש את החלטתו, והבהיר שייתכנו מקרים חריגים שיצדיקו שימוש בתמונות וסרטונים של חיילי צה"ל, כמו "שיקולי הרתעת אויב, מצב חירום וצרכים מבצעיים או אירוע שנקבע מראש ומתקיים בשגרה בצה"ל ונהוג ששר הביטחון או ראש הממשלה משתתפים בו. זאת בתנאי שהאירוע כשלעצמו הוא בעל ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק". עם זאת, צוין כי כל מקרה ייבחן לגופו בהתאם למבחן "השכל הישר" ובכפוף לבדיקה וחוות דעת של היועץ המשפטי ותוך התייעצות עם גורמים רלוונטיים במשרד המשפטים. 

היועמ"ש הבהיר כי האיסור חל על פרסום תמונות וסרטונים בהם מופיעים חיילי צה"ל, אך לא על קיום ביקורים של ראש הממשלה ושר הביטחון בבסיסים והיחידות השונות. עם זאת, ראש הממשלה ביטל השבוע שני ביקורים שתוכננו לו. האחד בתרגיל חטיבתי של גבעתי בבקעת הירדן, שהיה אמור להיות ביום שלישי. אתמול נתניהו היה אמור לבקר בבסיס חיל הים בחיפה, אך גם ביקור זה בוטל.