יאניס ספרופולוס ודיוויד בלאט, רויטרס

קרב האקסים: ספרופולוס ובלאט יתמודדו בהיכל – כשהם חייבים לנצח

מאמן מכבי תל אביב ומקבילו מכירים היטב את היריבה, ויצטרכו להיות מקוריים כדי להפתיע. אלופת ישראל תנסה לגבור על היוונים כדי להישאר בתמונת ההצלבה • כדור מהצד

מכבי תל אביב תארח הערב (חמישי) את אולימפיאקוס היוונית, ותנסה לצמצם מעט את הנזק הרב שנגרם לה במחזור הקודם, שבו התרחקה משמעותית מהמקום להצלבה. החישוב הראשוני של הצהובים פשוט למדי, בתשעת המשחקים שנשארו, עליה לנצח שבעה כדי להבטיח כמעט בוודאות עלייה, שישה כדי להתחרות חזק על המקום בשלב הבא, וחמישה כדי לקוות להרבה מזל שיעניק לה את הכרטיס המיוחל. ארבעה ניצחונות בלבד ומכבי יכולה למצוא את עצמה בסוף העונה גם במקום ה-12-11.

המפגש הזה יהיה קודם כול קרב בין האקסים המיתולוגים. מצד אחד מאמן אלופת ישראל יאניס ספרופולוס שעמד על הקווים בשורות היוונים עד לפני כשנתיים, ומעבר דיוויד בלאט, שעל הקשר שלו למכבי אין צורך להרחיב. שני המאמנים מכירים היטב את היריבה, ולא יהיה להם קל להפתיע אחד את השני. ספרופולוס שיפר מאוד את הקבוצה מאז שהגיע, אך יצטרך כאמור להתמודד בלאט, שהוא במקרה גם אחד המאמנים הטובים והמנוסים באירופה, וגם אחד הלחוצים בהם. הישראלי מגיע למשחק כשהוא זקוק לניצחון באופן דחוף, כדי לטפס לפחות למקום החמישי, שימנע ממנו מפגש עם אחת משלוש הגדולות ביבשת כבר ברבע הגמר. תרחיש כזה הוא בהחלט סביר, בהתחשב בלוח המשחקים הנוח שנותר לאולימפיאקוס, ולחומר השחקנים האיכותי שלה.

 
 
 
מייקל רול במשחק נגד ברצלונה במסגרת היורוליג
 

מייקל רול במשחק במסגרת היורוליג (getty images)

 

למרות עונה לא מבריקה ביחס אליו, ואסיליס ספאנוליס הוותיק ממשיך להוביל את האדומים ולהיות דומיננטי. אולם, הבעיה העיקרית של מכבי תגיע דווקא מהסנטר ניקולה מילוטינוב הסרבי, מלך הריבאונדים של המפעל, שהשחקנים הצהובים יתקשו מאוד לעצור. אוהדי הצהובים יקוו ליום טוב של טיוס, שכן אובראיינט לא מסוגל להתמודד בהגנה עם שחקנים ברמה הזה. אבל, מילוטינוב הוא לא היחיד שיהיה קשה למנוע ממנו כדורים חוזרים. אולימפיאקוס מדורגת במקום שהשני במפעל בקטגוריה הזו, גם בזכות גיאורגיאוס פרזינטיס וזאק לאדי המאיימים, שמהווים כאב ראש גדול בצבע, כל אחד בזכות עצמו.

מלבדם, מכבי תצטרך לשמור היטב את נייג'ל ויליאימס גוס, רכז שקולע לא רע מכל הטווחים וניחן ביכולת מסירה משובחת שבזכותה הוא מגיע ל-4.4 אסיסטים בערב. כשהוא יוצא, עולה לשחק יאניס סטרלניקס, מהקלעים הטובים במפעל. נוסף להם, בלאט מצליח לשמר מתח בספסל, כך שכל שחקן שעולה נותן הכול כדי להצדיק את הדקות שהוא מקבל, ונלחם על הפרקט.

נראה שברוב מה שקשור בעבודת המאמן, הדברים באולימפיאקוס נעשים כמו שצריך. בלאט, כמו בלאט, הציב קבוצה מאוזנת שלא תלויה ביכולת של ספאנוליס. היוונים מוסרים 18.7 אסיסטים לערב, מקום רביעי במפעל, ומשתפים פעולה היטב אחד עם השני. מה בכל זאת דחק אותם למקום השישי? ככל הנראה בעיקר יכולת הקליעה.

 מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, יאניס ספרופולוס
 

מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, יאניס ספרופולוס (רויטרס)

 


אולמיפאקוס לא מרשימה השנה מאף טווח קליעה. מהעונשין היא מגמגמת עם 73%, מ-2 היא קולעת בינוני בלבד וגם מעבר לקשת, איך לומר, לא מדובר בקבוצה הטובה ביבשת. כל הנתונים הללו מציבים אותה במקום התשיעי בלבד במדד הקליעה המשוקלל, וכאשר בסופו של דבר כדי לנצח צריך להכניס את הכדור לטבעת - ניתן להבין מדוע האדומים נמצאים בבעיה.
 

נראה שאם אולימפיאקוס תחווה ערב קליעה מוצלח, יהיה קשה מאוד לנצח אותה. לכן, תצטרך מכבי ללחוץ כבר ממהתחלה ולנסות להוריד את קצב המשחק כך שהיריבה לא תיכנס לעניינים מוקדם מדי. לא מעט מגורל המשחק תלוי ביכולת של הצהובים לנטרל את ספאנוליס ולמנוע ממנו את הכדור. לא מדובר במשימה קלה, אך בעזרת שמירה כפולה ויום טוב בהגנה של פארגו וזוסמן, מדובר ביעד בהחלט אפשרי.