תיעוד מטורקיה: "אב ואח הישראלית גוררים אותה לפני מותה"

כלי תקשורת במדינה פרסמו סרטון שבו נראים השניים סוחבים את הצעירה לאחר שקפצה מקומה שלישית עקב עימות עם אחיה, ובהמשך על פי החשד נחנקה על ידו למוות • צפו במעצרם

מות הישראלית בטורקיה: כלי תקשורת בטורקיה פרסמו היום (חמישי) סרטון שלפי הדיווחים מתעד את הרגעים שלפני מותה של סיואר קבלאוי, ובו נראים אחיה ואביה כשהם גוררים את הצעירה מאום אל-פחם. נוסף על כך, פורסם תיעוד של המשטרה המקומית עוצרת את השניים.

על פי כלי התקשורת המקומיים, קבלאוי התעמתה עם אחיה והסתגרה בחדרה. אולם, הצעירה קפצה מהמרפסת בקומה השלישית, לאחר שהאח פרץ לחדר. בסרטון ניתן לראות את השניים מגיעים לצד הבניין, פותחים שער ונכנסים לחצר. לאחר מספר שניות הם יוצאים כאשר הם נושאים את הצעירה בעודה בחיים. על פי החשד, השניים העלו אותה לדירה, שם אחיה חנק אותה למוות. 

בהמשך מתועד מעצר האב, וכן של האח, שנעצר במלון לאחר שלפי הדיווחים ניסה להימלט לישראל. בתוך כך, בנתיחת הגופה התגלו חבלות באזור הצוואר - כל זאת לפי דיווחים מקומיים.

 האזרחית ישראלית בת 20 מאום אלפחם נהרגה אמש
 

האזרחית ישראלית בת 20 מאום אלפחם נהרגה אמש (החדשות 13)

 

כזכור, הבוקר הודיע משרד החוץ כי סיואר קבלאוי, תושבת אום אל-פחם בת 20, נהרגה אמש בעיר איזמיט שבטורקיה. המשטרה המקומית החלה בבדיקת החשד כי נרצחה, ואביה ואחיה, כאמור, עוכבו לחקירה. הודעה נמסרה למשפחתה ומשרד החוץ פועל להבאת גופתה לישראל.

לפי כלי תקשורת מקומיים, המשפחה טענה כי היא התאבדה, אך עדויות מהזירה, שכללו בין היתר כתמי דם ודלת פרוצה, הובילו לחשד שנרצחה. קבלאוי הגיעה לאיזמיט לפני כשלושה חודשים למטרת לימודי רפואה בעיר.

בעיריית אום אל-פחם עוקבים אחרי ההתפתחות בחקירה, ומשלחת מטעם העירייה תצא בהמשך היום לשם בכדי לעמוד מקרוב על נסיבות מותה. עלי ברכאת, סגן ראש עיריית אום אל-פחם, אמר: "כל חשד פה ושם שהופץ לתקשורת זה לא מדויק. אני באופן אישי מכיר את האב ואת האח. הם אנשים מנומסים, אנשים מלומדים. לכן, אולי כאן יש טעות. הנאשם זכאי אלא אם יוכח אחרת".

חברי הכנסת יוסף ג'בארין וטלאב אבו עראר (הרשימה המשותפת) פנו לשלטונות בטורקיה בכדי לזרז את העברת גופתה של קבלאוי לקבורה בישראל. כמו כן, ח"כ עאידה תומא סולימאן אמרה כי "הגיע הזמן להגיד את האמת: גם צעירות, גם נשים נרצחות בהיותן נשים, אם זה בארץ או אם זה בחוץ לארץ. הגיע הזמן לשים את כל הרוצחים מאחורי סורג ובריח".

איה מסארווה בת ה-23 שנמצאה מתה סמוך לתחנת רכבת באוסטרליה
 

איה מסארווה בת ה-23 שנמצאה מתה סמוך לתחנת רכבת באוסטרליה (החדשות 13)

 

לפני כשבועיים אלפים ליוו למנוחות את איה מסארוה בת ה-23, הישראלית שנרצחה במלבורן שבאוסטרליה שבוע קודם לכן. בסמוך לבית העלמין שבבאקה אל-גרביה נתלה שלט שעליו כתוב "די לקטיפת הפרחים", וכמה ממשתתפי ההלווייה החזיקו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "איה, לא נשכח את נשמתך היפה". קודי הרמן, שמואשם ברצח ובאונס של מסארוה, יישאר במעצר עד לחודש יוני.

דודה של איה, עבד כתני, סיפר בשיחה עם "העולם הבוקר" על הצעירה: "איה הייתה סטודנטית מצטיינת. כבר כשהייתה בתיכון היא ייצגה את הארץ בתחרויות בין לאומיות בשפה הסינית. היא קצרה פרסים בין לאומיים וגם מקומיים. בארץ הם זכו במקום ראשון בסינית. בתחרות הבין לאומית הם זכו במקום שני". על הטסת גופתה של הצעירה הוסיף כי "הם התעכבו בגלל שרצו לסיים את החקירה. אבל הם זירזו את התהליכים אחרי שראש הממשלה באוסטרליה התערב. לא חסכו שם במאמצים". כתני הודה לאנשי השגרירות הישראלית באוסטרליה ולצוות שסייע למשפחה.