,

ביקורת בגרמניה על ההאזנות: "סוכנויות הביון שלנו לא עשו את העבודה"

תומאס ולדה סיפר בראיון לחדשות 10 כי בפרלמנט בברלין יש זעם גדול על ארה"ב שצותתה למיליוני גרמנים, אך גם ממשלתה של מרקל לא יוצאת נקייה. "ראש המטה שלה אמר כי הסיפור הסתיים לפני שבועות והיום מסתבר שלא", הוא הסביר

"אפשר לחוש כאן זעם פוליטי בלתי מבוטל החוצה גבולות מפלגתיים", כך הגדיר העיתונאי הפוליטי הגרמני הבכיר, תומאס ולדה, את התחושה בגרמניה בעקבות חשיפת פרשת הציתות האמריקני. "הדאגה שחשה הממשלה הגרמנית הייתה רבה למדי. זימון השגריר האמריקני הוא צעד מאד יוצא דופן בין חברים אז באופן כללי יש כאן זעם גדול", הסביר ולדה בראיון לחדשות 10.

 

(2:28 דקות)

לדבריו, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שנמצאת במשא ומתן על כניסה לקואליציה החדש של הקנצלרית אנגלה מרקל, תבעה שהמשא ומתן על הסכם הסחר האירופי-אמריקני החדש יושעה עד שכל הסיפור יתבהר והאמריקנים יתנו עוד מידע על הסיפור. "צריך לחכות לראות אם יהיו לכך משמעותיות פוליטיות", הוסיף ולדה.

 

כאשר הוא נשאל אם המקרה באמת הפתיע את הגרמנים, אחרי עשורים שבהם ידוע שהמודיעין האמריקני הוא "אגרסיבי", השיב העיתונאי הבכיר כי כמה חברים בפרלמנט הגרמני נתנו בדיוק את הנקודה הזו. "הם אומרים שהדבר היה צפוי אבל זו כמובן נקודת מבט צינית", הוא ציין.

 

"זה מביך עבור ממשלתה של מרקל, כי לפני כמה שבועות היה ויכוח פומבי אחרי שאזרחים גרמנים היו מטרה לציתות אמריקני, לריגול אמריקני. הממשלה פה חקרה ואמרה כי היא תבעה מידע מארצות הברית על כך. אחרי שכל זה קרה, ראש המטה של הגברת מרקל הודיע כי הסיפור הסתיים. והיום רואים שזה לא הסתיים ושסוכנויות ביון גרמניות לא עשו את עבודתן", האשים ולדה.