מערכת כיפת ברזל בסמוך לרצועת עזה , רויטרס

מכירת כיפת ברזל לארה"ב תפתח לישראל שווקים נוספים • פרשנות

הרכישה היא הישג משמעותי לישראל - לא בגלל היקף הקנייה, אלא בגלל תו התקן שהמערכת מקבלת. הדבר עשוי לפתוח דלתות לעסקאות עם חברות נאט"ו, קוריאה ויפן

ארצות הברית הודיעה אתמול (רביעי) כי היא מתכוונת לקנות מישראל את מערכת כיפת ברזל. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את החלטת האמריקנים ואמר כי זהו "הישג גדול לישראל".

ההישג הוא אכן משמעותי לישראל, אך לא בגלל היקף הקנייה, 373 מילון דולר עבור שתי סוללות מלאות ועוד 240 מיירטים, אלא בגלל תו התקן שהמערכת מקבלת – שהצבא האמריקני קונה מערכת כזאת. זה, קרוב לוודאי, יפתח עבור ישראל שווקים נוספים.

מערכת כיפת ברזל שנפרסה בעקבות ההסלמה בדרום
 

מערכת כיפת ברזל ( דובר צה"ל)

 

עד היום היו פרסומים זרים שכיפת ברזל נמכרה לסינגפור, שאזרבייג'ן מתעניינת בה. אבל כשארצות הברית, שיש לה מערכות הגנה משלה, מעדיפה את כיפת ברזל, זה יפתח לישראל דלתות בקרב חברות נאט"ו, כמו גם באסיה, בעיקר בקוריאה ויפן.

האמריקנים יפרסו את המערכות שהם יקנו תוך זמן קצר כדי להגן על הכוחות שלהם במזרח התיכון. הדבר קורה אחרי כ-2,000 יירוטים מוצלחים, כ-85% הצלחה, וחודש אחרי שהכיפה יירטה טיל איראני שנורה לעבר החרמון. העסקה הנוכחית אמנם לא תוזיל עבור ישראל את העלויות הגבוהות של כיפת ברזל, אבל, אם יהיו לה כוחות נוספים, אז עלויות ההגנה של ישראל יוכלו לרדת.