התבטאויות גנץ על ההתנתקות - גלגל הצלה עבור הרש"פ • פרשנות

במוקטעה חזרו לחיים עם הכרזתו של יו"ר חוסן לישראל בדבר פינוי אפשרי של יישובים משטחי הגדה המערבית, בייחוד נוכח המצב המתוח מול ארה"ב: "מעדיפים את גנץ על פני גבאי"

התבטאויותיו של גנץ לגבי ההתנתקות היכו גלים – גם ברשות הפלסטינית. מאז ששמעו את הכרזתו של יו"ר חוסן לישראל היום, מקורבי אבו מאזן חזרו לחיים. גורמים בסביבתו של יו"ר הרשות סיפרו היום כי הם לא ציפו מגנץ שיביא בשורה כזאת, ואם הוא מעלה את ההתנתקות – מדובר בצעד חיובי מבחינתם.

מעבר לתחושה המעודדת במוקטעה, אבו מאזן מבין שהגשמת השאיפות הפוליטיות שלו לא תתאפשר בעידן טראמפ, ולכן הנחת העבודה שלו, בהנחה שיישאר בחיים, היא להחזיק חזק עד שטראמפ יעבור, ואולי להסתייע בתמיכת האירופים. ברשות לא ציפו לגלגל ההצלה שגנץ סיפק להם, ולכן חזר להם הצבע ללחיים. אחד ממקורבי יו"ר הרשות אמר שהם מעדיפים את גנץ על פני גבאי והשמאל, כי השמאל תמיד מסבך עניינים, ואולי הביטחוניסטים הם דווקא אלה שיספקו פתרון למצב.

 
 
 
 דונלד טראמפ ואבו מאזן
 

דונלד טראמפ ואבו מאזן ( רויטרס)

 

במפלגתו של גנץ התייחסו אתמול (רביעי) לפרסום האמירה על ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבריאיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית". בהמשך היום, שיחרר מטה גנץ את ההקשר המלא של הקטע בראיון, שממנו השתמע שהוא מציע התנתקות. 

מוקדם יותר התייחס דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לדבריו של גנץ: "זה מעודד"' אמר דובר יו"ר הרשות, "במידה שהוא יצליח בבחירות וידבק בעמדה זו". זאת, כאמור, לאחר שגנץ הודיע בריאיון ל"ידיעות אחרונות" כי הוא מתנגד לשליטה על אחרים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לריאיון גנץ ולדברי אבו מאזן, בדבריו לאחר הפריימריז בליכוד: "אני מאוד מאוד מרוצה, כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי. אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה".

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא מציע לפלסטינים לחגוג על הכרזת גנץ על ההתנתקות. הציבור הישראלי לא יתמוך שוב במי שמציע לפנות יהודים מבתיהם, גם אם יעשה זאת בהומניות וברגישות לאחר הבחירות, כאשר תגיע 'תוכנית המאה' להקמת מדינה פלסטינית, רק דבר אחד יכריע: האם זו תהיה ממשלת 'ביביגנץ' או 'ביביבנט'. רק הימין החדש ימנע".

בד בבד, במהלך כנס לשלום בין ישראלים לפלסטינים שנערך אתמול ברמאללה, אמר אבו מאזן: "אני מקווה שמי שיזכה בבחירות הקרובות בישראל ירצה שלום, יאהב שלום, יושיט את ידו לשלום. ידנו מושטת לשלום זה זמן רב". 

 יושב ראשה הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם
 

יושב ראשה הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם ( רויטרס)

 

מוקדם יותר אתמול, כאמור, התייחס גנץ לאפשרות של מהלך חד צדדי בגדה המערבית: "אני לא רוצה לשלוט על אנשים אחרים. צריך לקחת את הלקחים של ההתנתקות מרצועת עזה ולממש אותם במקומות אחרים". גנץ אמר את הדברים בריאיון לעיתון "ידיעות אחרונות". נוסף על כך, גנץ לא פסל ישיבה בממשלת נתניהו בפרק הזמן שבין ההחלטה על הגשת כתב אישום לבין סיום השימוע.

במפלגתו של גנץ התייחסו לפרסום הדברים על ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבריאיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".  

בתוך כך, אתמול התראיין יו"ר הרשות הפלסטינית לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. אבו מאזן טען כי "ישראל לא תהנה משלום וביטחון כל עוד היא מתחמקת מעריכת הסכם צודק עם הרשות הפלסטינית, הנסמך על החלטותיהם של המוסדות הבין-לאומיים, ועל יוזמת השלום הערבית, אשר קבעה את הנתיב ליצירת יחסים טבעיים בין ישראל ומדינות ערב". לדבריו, אמנם ישנם מגעים ביטחוניים עם ישראל בעניינים יומיומיים, אך אין עמה מגעים מדיניים בשל מדיניותה התוקפנית, מפעל ההתנחלויות, החוקים הגזעניים, מבצעי המעצרים בגדה המערבית, הניסיונות לשנות את אופייה הנוצרי והאסלאמי של ירושלים, וכל ההפרות שהיא מבצעת מול ההסכמים שהיא חתומה עליהם. 

בתשובה לשאלה האם הוא ייענה להזמנה מטעם פוטין לפגישת פסגה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין יו"ר הרשות כי פעמים רבות בעבר הוא הסכים להזמנותיו של פוטין לערוך פגישות טרילטראליות במוסקבה. אבו מאזן טען כי הרשות הפלסטינית מוכנה להיענות להצעה שכזו בכל זמן, ואילו נתניהו הוא זה שמתחמק מהפגישות הללו בכל פעם. עוד הוסיף כי 

הרשות הפלסטינית קטעה את יחסיה עם ארה"ב בשל החלטותיה להכיר בירושלים כבירת ישראל, להסיר את הסוגיות של ירושלים והפליטים הפלסטינים משולחן המו"מ ולעודד את ישראל להעמיק את ההתנחלויות שלה. לדבריו, בשל כל הצעדים הללו הממשל האמריקני אינו עוד מתאים לקחת על עצמו תפקיד בלעדי בתהליך השלום.