קדמת רשימת הליכוד – המועמדים שיאבקו על החלפת רה"מ • פרשנות

בעשירייה הראשונה שנבחרה בפריימריז של מפלגת השלטון ניתן למצוא לפחות שמונה שיבקשו לרשת את נתניהו אם ייאלץ להתפטר – וזו תהיה מלחמת כל בכל

  • פורסם ב:
  • 06/02/2019 22:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/02/2019 00:09
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

חשיבותה האמיתית של רשימת הליכוד נעוצה במה שהיא מלמדת על קרב הירושה העתידי, במידה שנתניהו יאולץ לפרוש תוך כדי כהונה. לפחות שמונה או תשעה מועמדים בצמרת הרשימה מתכוונים להודיע על מועמדות לראשות הליכוד ולראשות הממשלה, אם נתניהו יאולץ לפרוש – כלומר כל מי שמאייש את העשירייה הראשונה. זה הולך להיות קרב כל בכל שיתכן שלא ראינו כמותו בפוליטיקה הישראלית. אחד הלקחים שלימדו הבחירות המקדימות בהקשר הזה הוא כמה חזק גדעון סער בקרב המתפקדים, שאחרי ארבע שנים מחוץ לפוליטיקה וכשנאבק בהתנגדות נתניהו, הצליח להגיע למקום רביעי.

 
 
 
 יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, גדעון סער וישראל כץ
 

יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, גדעון סער וישראל כץ (רויטרס)

 

תוצאות הפריימריז בליכוד: אדלשטיין במקום הראשון, גדעון סער - ברביעי

אתמול פורסמו התוצאות הסופיות של הבחירות המוקדמות לרשימת הליכוד. למקום הראשון הגיע יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, עם 37,524 קולות. מיד אחריו, בפער של כאלף קולות, ניצב שר התחבורה ישראל כץ (36,758 קולות). למקום השלישי התברג השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (34,232 קולות) ואת המקום הרביעי תפס השר לשעבר גדעון סער (33,682 קולות). את החמישייה הראשונה סוגרת מירי רגב (32,904 קולות).

בעשירייה הראשונה שובצו בין היתר גם שר העלייה והקליטה יואב גלנט (מקום שישי), שר התיירות יריב לוין (שביעי), ראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת (שמיני), השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (תשיעי) ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר (מקום עשירי). 

 

את העשירייה השנייה פותח השר להגנת הסביבה, זאב אלקין. אחריו במקום ה-12, שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, כשהשר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, במקום ה-13. בהמשך הרשימה, סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי (14), שר העבודה והרווחה חיים כץ (15), שר האנרגיה יובל שטייניץ (16), יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (17), ח"כ אמיר אוחנה (18), יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש (19) ויו"ר הקואליציה לשעבר, דוד ביטן במקום ה-20. חברי הכנסת שמצאו עצמם מחוץ לכנסת הבאה הם ירון מזוז, נאוה בוקר, נורית קורן ואסנת מארק. 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התייחס אף הוא לתוצאות הפריימריז: "צלחנו את השלב הראשון. הרכבנו רשימה מצוינת, אחראית, ממלכתית ולאומית. אני גאה בכם על כך שיצאתם להצביע ולהשפיע על עתיד התנועה שלנו. יחד, נבחרת מלוכדת בראשות ראש הממשלה, נצא לבחירות הכלליות, בעזרת השם ננצח, ונמשיך להוביל את מדינת ישראל להישגים חדשים".

רה"מ בשיחות סגורות: המיקומים ברשימה לא בהכרח יקבעו את הרכב הממשלה

ברקע תוצאות הבחירות המקדימות לרשימת הליכוד, אמר ראש הממשלה נתניהו למספר שרים כי המיקומים בפריימריז לא בהכרח יכתיבו את הרכב הממשלה. זו לא תהיה הפעם הראשונה שזה קורה – כבר ראינו בעבר שיובל שטייניץ התמנה לשר אוצר, כאשר לא היה ממוקם בחמישייה הראשונה, והוא לא היחיד. גם הפעם מתכנן נתניהו לפעול באופן דומה, ובייחוד לנוכח מיקומו של סער במקום הרביעי - לא בטוח שהוא מתכוון למנותו לתפקיד שר בכיר.

מוקדם יותר התייחס נתניהו לתוצאות הבחירות המקדימות, ובתוך כך גם להתבטאות השנויה במחלוקת של בני גנץ בדבר פינוי יישובים: "אני מאוד מרוצה כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה וטובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי לשריין שלושה מקומות. אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה – כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון, ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה. זוהי התמצית האמיתית של הבחירות: ממשלת שמאל בראשות בני גנץ או ממשלת ליכוד בראשותי".