הריאיון מעורר המחלוקת של גנץ - חריקה ראשונה בקמפיין • פרשנות

דבריו של יו"ר חוסן לישראל עוררו התנגדות רבה בכל רחבי הקשת הפוליטית, והשלכותיהם חשפו את הטעויות שנעשו במהלך מסע הבחירות: זמן תגובה איטי, חוסר תיאום וכניעה ללחץ

הריאיון של בני גנץ לידיעות אחרונות, שבו הוא התבטא באופן שנוי במחלוקת בנושא ההתנתקות, מצביע על חריקות ראשונות בקמפיין גנץ. ראשית, הדבר בא לידי ביטוי במהירות התגובה של אנשי גנץ לביקורת שהועלתה בדבר הרמה העיתונאית של הריאיון – לקח להם זמן רב מדי להגיב.

הטעות שנייה של הקמפיין היא שלא ייתכן שמספר שתיים ברשימה יסתובב ביישוב לשם שבמרכז יהודה ושומרון, ויישא הצהרות בנוגע מיליון יישובים באזור. גם אם יעלון אכן מחזיק בגישה זו, ברור שגנץ לא תומך במדיניות הזאת – והוא חייב שתהיה לו איזושהי מרות על יעלון.

הטעות השלישית שנעשתה היא ההבטחה שנתן גנץ, לפיה לא יהיה פינוי יישובים חד צדדי. ההבטחה ניתנה מתוך לחץ שהופעל עליו בעקבות הריאיון ואי הבהירות בנוגע לכוונות שעמדו מאחוריו. גנץ הגיב ללחץ באופן מוגזם - וכבל את להבטחה משמעותית ולא פשוטה.

 
 
 גנץ ויעלון
 

גנץ ויעלון ( רויטרס, חיים זך)

 

גנץ בריאיון ל"ידיעות אחרונות": "לא רוצה לשלוט על אחרים"

יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, התייחס הבוקר לאפשרות של מהלך חד צדדי בגדה המערבית: "אני לא רוצה לשלוט על אנשים אחרים. צריך לקחת את הלקחים של ההתנתקות מרצועת עזה ולממש אותם במקומות אחרים". גנץ אמר את הדברים בריאיון לעיתון "ידיעות אחרונות". נוסף על כך, גנץ לא פסל ישיבה בממשלת נתניהו בפרק הזמן שבין ההחלטה על הגשת כתב אישום לבין סיום השימוע.

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדבריו גנץ: "אני מרוצה מתוצאות הפריימריז, אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה – כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון, ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה. זוהי התמצית האמיתית של הבחירות: ממשלת שמאל בראשות בני גנץ או ממשלת ליכוד בראשותי". מבני גנץ נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "גירשת יהודים. שילמת פרוטקשן לחמאס. זמנך עבר - אנחנו ממשיכים".

במפלגתו של גנץ התייחסו לפרסום הדברים על ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבריאיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".  

דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס לדבריו: "זה מעודד"' אמר דובר יו"ר הרשות, "במידה שהוא יצליח בבחירות וידבק בעמדה זו". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לריאיון גנץ ולדברי אבו מאזן, בדבריו לאחר הפריימריז בליכוד: "אני מאוד מאוד מרוצה, כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי. אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה".

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא מציע לפלסטינים לחגוג על הכרזת גנץ על ההתנתקות. הציבור הישראלי לא יתמוך שוב במי שמציע לפנות יהודים מבתיהם, גם אם יעשה זאת בהומניות וברגישות לאחר הבחירות, כאשר תגיע 'תוכנית המאה' להקמת מדינה פלסטינית, רק דבר אחד יכריע: האם זו תהיה ממשלת 'ביביגנץ' או 'ביביבנט'. רק הימין החדש ימנע".

כצפוי, דבריו של גנץ עוררו ביקורת רבה ממפלגות הימין. "אמרנו לכם: גנץ יקים ממשלת שמאל בעזרת גוש חוסם שנשען על טיבי והרשימה המשותפת", נמסר מהליכוד. ואילו ממפלגת "הימין החדש" נמסר כי "אנחנו מודים לגנץ שהוריד את המסכה. 
בני גנץ עוקף את גבאי משמאל ורוצה לגרש עוד יהודים מהבית במהלך התנתקות חד צדדית מיהודה ושומרון. אסור שבני גנץ יהיה שר הביטחון הבא של ישראל. כמו שאמרנו: ימין חדש או שמאל חלש".

 גנץ במפגש עם פעילי מפלגתו
 

גנץ במפגש עם פעילי מפלגתו ( חדשות 13)

 

בעקבות התגובות ממפלגות הימין, נמסר ממפלגת "חוסן לישראל" כי "נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדיבררה אותה עם חיוך על הפנים לא יטיפו לנו על אחריות מדינית ובטחונית. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חדד צדדיות הקשורות לפינוי יישובים". במפלגה בחרו להזכיר "לטובת אלו שאיבדו הזיכרון את ההצבעות העקביות של נתניהו  בעד ההתנתקות לאורך תקופה ארוכה".

יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון, שהצטרף בשבוע שעבר למפלגתו של גנץ, התייחס לביקורת מצד מפלגת הימין החדש: "לבנט ולשקד אין בעיה לשבת בממשלה עם נתניהו ורגב שהובילו את ההתנתקות ואת הסכם פינוי חברון, אבל יש להם בעיה עם גנץ שהודיע שבממשלתו לא יהיו מהלכים חד צדדיים. בנט ושקד הם אלה שמאשרים מדי כמה שבועות העברת כספי פרוטקשן במזומן לחמאס. זה לא ימין חדש, זה ימין מטושטש".

גם בצד השמאלי של המערכת הפוליטית תקפו את דברי גנץ. יו"ר העבודה, אבי גבאי, אמר בכנס המדדים של כלכליסט כי "התאכזבתי לשמוע שגנץ מתכוון לשבת בממשלה של נתניהו. אני לא מבין איך אדם ראוי וטוב שנכנס לפוליטיקה ואמור לעשות שינוי אומר דבר כזה. איזה שינוי אתה עושה אם אתה יושב בממשלה עם אדם שיש נגדו שלושה כתבי אישום על שוחד? אותי זה מאוד מאכזב". גבאי הוסיף כי "אנחנו נעשה הכל ונמשיך להילחם כדי שהקולות של המחנה שלנו, של אנשים שרוצים שינוי, יקבלו שינוי וחילופי שלטון".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, תקפה אף היא את גנץ: "מה נסגר עם חוסן לישראל? על כל משפט שבקושי נאמר מוציאים הבהרה. אז מה קורה הבוקר, הם בעד או נגד ההתנתקות? בעד או נגד פינוי התנחלויות? ישראל צריכה דיבור ברור: הסכם שלום ופינוי התנחלויות במקום סיפוח וכיבוש", כתבה בחשבון הטוויטר שלה.