אבו מאזן בתגובה לגנץ: "נכונותו לפינוי התנחלויות - מעודדת"

דובר ראש הרשות התייחס לדברי יו"ר חוסן לישראל לפיהם הוא "לא רוצה לשלוט על אנשים אחרים", והביע תקווה כי הוא "יידבק בעמדתו". נתניהו: "גנץ אמר שיבצע התנתקות שנייה"

דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס היום (רביעי) לדבריו של יו"ר חוסן ישראל, בני גנץ, בנוגע לאפשרות של פינוי עתידי של התנחלויות בגדה המערבית: "זה מעודד"' אמר דובר יו"ר הרשות, "במידה שהוא יצליח בבחירות וידבק בעמדה זו". זאת, כאמור, לאחר שגנץ הודיע בריאיון ל"ידיעות אחרונות" כי הוא מתנגד לשליטה על אחרים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לריאיון גנץ ולדברי אבו מאזן, בדבריו לאחר הפריימריז בליכוד: "אני מאוד מאוד מרוצה, כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי. אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה".

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא מציע לפלסטינים לחגוג על הכרזת גנץ על ההתנתקות. הציבור הישראלי לא יתמוך שוב במי שמציע לפנות יהודים מבתיהם, גם אם יעשה זאת בהומניות וברגישות לאחר הבחירות, כאשר תגיע 'תוכנית המאה' להקמת מדינה פלסטינית, רק דבר אחד יכריע: האם זו תהיה ממשלת 'ביביגנץ' או 'ביביבנט'. רק הימין החדש ימנע".

בד בבד, במהלך כנס לשלום בין ישראלים לפלסטינים שנערך היום ברמאללה, אמר אבו מאזן: "אני מקווה שמי שיזכה בבחירות הקרובות בישראל ירצה שלום, יאהב שלום, יושיט את ידו לשלום. ידנו מושטת לשלום זה זמן רב".

 
 
 בני גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת "חוסן לישראל"
 

בני גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת חוסן "לישראל" (רויטרס)

 

בתוך כך, התראיין היום יו"ר הרשות הפלסטינית לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. אבו מאזן טען כי "ישראל לא תהנה משלום וביטחון כל עוד היא מתחמקת מעריכת הסכם צודק עם הרשות הפלסטינית, הנסמך על החלטותיהם של המוסדות הבין-לאומיים, ועל יוזמת השלום הערבית, אשר קבעה את הנתיב ליצירת יחסים טבעיים בין ישראל ומדינות ערב". לדבריו, אמנם ישנם מגעים ביטחוניים עם ישראל בעניינים יומיומיים, אך אין עמה מגעים מדיניים בשל מדיניותה התוקפנית, מפעל ההתנחלויות, החוקים הגזעניים, מבצעי המעצרים בגדה המערבית, הניסיונות לשנות את אופייה הנוצרי והאסלאמי של ירושלים, וכל ההפרות שהיא מבצעת מול ההסכמים שהיא חתומה עליהם. 

בתשובה לשאלה האם הוא ייענה להזמנה מטעם פוטין לפגישת פסגה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין יו"ר הרשות כי פעמים רבות בעבר הוא הסכים להזמנותיו של פוטין לערוך פגישות טרילטראליות במוסקבה. אבו מאזן טען כי הרשות הפלסטינית מוכנה להיענות להצעה שכזו בכל זמן, ואילו נתניהו הוא זה שמתחמק מהפגישות הללו בכל פעם. עוד הוסיף כי 

הרשות הפלסטינית קטעה את יחסיה עם ארה"ב בשל החלטותיה להכיר בירושלים כבירת ישראל, להסיר את הסוגיות של ירושלים והפליטים הפלסטינים משולחן המו"מ ולעודד את ישראל להעמיק את ההתנחלויות שלה. לדבריו, בשל כל הצעדים הללו הממשל האמריקני אינו עוד מתאים לקחת על עצמו תפקיד בלעדי בתהליך השלום.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. יחנוק את עזה
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. יחנוק את עזה ( רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, כאמור, התייחס גנץ לאפשרות של מהלך חד צדדי בגדה המערבית: "אני לא רוצה לשלוט על אנשים אחרים. צריך לקחת את הלקחים של ההתנתקות מרצועת עזה ולממש אותם במקומות אחרים". גנץ אמר את הדברים בריאיון לעיתון "ידיעות אחרונות". נוסף על כך, גנץ לא פסל ישיבה בממשלת נתניהו בפרק הזמן שבין ההחלטה על הגשת כתב אישום לבין סיום השימוע.

במפלגתו של גנץ התייחסו לפרסום הדברים על ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבריאיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".  

כצפוי, דבריו של גנץ עוררו ביקורת רבה ממפלגות הימין. "אמרנו לכם: גנץ יקים ממשלת שמאל בעזרת גוש חוסם שנשען על טיבי והרשימה המשותפת", נמסר מהליכוד. ואילו ממפלגת "הימין החדש" נמסר כי "אנחנו מודים לגנץ שהוריד את המסכה. 
בני גנץ עוקף את גבאי משמאל ורוצה לגרש עוד יהודים מהבית במהלך התנתקות חד צדדית מיהודה ושומרון. אסור שבני גנץ יהיה שר הביטחון הבא של ישראל. כמו שאמרנו: ימין חדש או שמאל חלש".

גם במפלגתם הקודמת של בנט ושקד, תקפו את גנץ. יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, אמר: "גנץ ידידי, אני הייתי שם, ביתי נהרס ונעקרתי ממקומי. ההתנתקות קרעה את העם. ההתנתקות קרעה אותי. חזור בך מדבריך - אסור שתהיה התנתקות נוספת".

בעקבות התגובות ממפלגות הימין, נמסר ממפלגת "חוסן לישראל" כי "נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדיבררה אותה עם חיוך על הפנים לא יטיפו לנו על אחריות מדינית ובטחונית. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חדד צדדיות הקשורות לפינוי יישובים". במפלגה בחרו להזכיר "לטובת אלו שאיבדו הזיכרון את ההצבעות העקביות של נתניהו  בעד ההתנתקות לאורך תקופה ארוכה".

יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון, שהצטרף בשבוע שעבר למפלגתו של גנץ, התייחס לביקורת מצד מפלגת הימין החדש: "לבנט ולשקד אין בעיה לשבת בממשלה עם נתניהו ורגב שהובילו את ההתנתקות ואת הסכם פינוי חברון, אבל יש להם בעיה עם גנץ שהודיע שבממשלתו לא יהיו מהלכים חד צדדיים. בנט ושקד הם אלה שמאשרים מדי כמה שבועות העברת כספי פרוטקשן במזומן לחמאס. זה לא ימין חדש, זה ימין מטושטש".