גנץ על נסיגה אפשרית מהגדה המערבית: "לא רוצה לשלוט על אחרים"

יו"ר חוסן לישראל אמר ל"ידיעות אחרונות" כי "צריך לממש את לקחי ההתנתקות מעזה". במפלגה הבהירו כי "לא יהיו פעולות חד צדדיות", אך בימין תקפו: "עוקף את גבאי משמאל"

יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, התייחס הבוקר (רביעי) לאפשרות של מהלך חד צדדי בגדה המערבית: "אני לא רוצה לשלוט על אנשים אחרים. צריך לקחת את הלקחים של ההתנתקות מרצועת עזה ולממש אותם במקומות אחרים". גנץ אמר את הדברים בריאיון לעיתון "ידיעות אחרונות". נוסף על כך, גנץ לא פסל ישיבה בממשלת נתניהו בפרק הזמן שבין ההחלטה על הגשת כתב אישום לבין סיום השימוע.

במפלגתו של גנץ התייחסו לפרסום הדברים על ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבריאיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".  

 
 
 
נתניהו וגנץ
 

נתניהו וגנץ (רויטרס)

 

כצפוי, דבריו של גנץ עוררו ביקורת רבה ממפלגות הימין. "אמרנו לכם: גנץ יקים ממשלת שמאל בעזרת גוש חוסם שנשען על טיבי והרשימה המשותפת", נמסר מהליכוד. ואילו ממפלגת "הימין החדש" נמסר כי "אנחנו מודים לגנץ שהוריד את המסכה. 
בני גנץ עוקף את גבאי משמאל ורוצה לגרש עוד יהודים מהבית במהלך התנתקות חד צדדית מיהודה ושומרון. אסור שבני גנץ יהיה שר הביטחון הבא של ישראל. כמו שאמרנו: ימין חדש או שמאל חלש".

גם במפלגתם הקודמת של בנט ושקד, תקפו את גנץ. יו"ר הבית היהודי, רפי פרץ, אמר: "גנץ ידידי, אני הייתי שם, ביתי נהרס ונעקרתי ממקומי. ההתנתקות קרעה את העם. ההתנתקות קרעה אותי. חזור בך מדבריך - אסור שתהיה התנתקות נוספת".

בעקבות התגובות ממפלגות הימין, נמסר ממפלגת "חוסן לישראל" כי "נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדיבררה אותה עם חיוך על הפנים לא יטיפו לנו על אחריות מדינית ובטחונית. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חדד צדדיות הקשורות לפינוי יישובים". במפלגה בחרו להזכיר "לטובת אלו שאיבדו הזיכרון את ההצבעות העקביות של נתניהו  בעד ההתנתקות לאורך תקופה ארוכה".

יו"ר תל"ם, משה (בוגי) יעלון, שהצטרף בשבוע שעבר למפלגתו של גנץ, התייחס לביקורת מצד מפלגת הימין החדש: "לבנט ולשקד אין בעיה לשבת בממשלה עם נתניהו ורגב שהובילו את ההתנתקות ואת הסכם פינוי חברון, אבל יש להם בעיה עם גנץ שהודיע שבממשלתו לא יהיו מהלכים חד צדדיים. בנט ושקד הם אלה שמאשרים מדי כמה שבועות העברת כספי פרוטקשן במזומן לחמאס. זה לא ימין חדש, זה ימין מטושטש".

 גנץ ויעלון
 

גנץ ויעלון (חדשות 13)

 

גם בצד השמאלי של המערכת הפוליטית תקפו את דברי גנץ. יו"ר העבודה, אבי גבאי, אמר בכנס המדדים של כלכליסט כי "התאכזבתי לשמוע שגנץ מתכוון לשבת בממשלה של נתניהו. אני לא מבין איך אדם ראוי וטוב שנכנס לפוליטיקה ואמור לעשות שינוי אומר דבר כזה. איזה שינוי אתה עושה אם אתה יושב בממשלה עם אדם שיש נגדו שלושה כתבי אישום על שוחד? אותי זה מאוד מאכזב". גבאי הוסיף כי "אנחנו נעשה הכל ונמשיך להילחם כדי שהקולות של המחנה שלנו, של אנשים שרוצים שינוי, יקבלו שינוי וחילופי שלטון".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, תקפה אף היא את גנץ: "מה נסגר עם חוסן לישראל? על כל משפט שבקושי נאמר מוציאים הבהרה. אז מה קורה הבוקר, הם בעד או נגד ההתנתקות? בעד או נגד פינוי התנחלויות? ישראל צריכה דיבור ברור: הסכם שלום ופינוי התנחלויות במקום סיפוח וכיבוש", כתבה בחשבון הטוויטר שלה.

אבי גבאי ותמר זנדברג
 

אבי גבאי ותמר זנדברג (ינאי יחיאל, רויטרס)

 

בשבוע שעבר, בהשקת הקמפיין, פרס גנץ את משנתו המדינית. "הממשלה הממלכתית בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי", אמר גנץ. "כך עשה הפטריוט הישראלי מנחם בגין, כשחתם הסכם שלום עם מצרים. כך עשה הפטריוט רבין שחתם הסכם שלום עם ירדן, כך עשה בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי, כשחתם על הסכם Y".

נוסף על כך, אמר אז גנץ כי "אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו, נבצע מציאות חדשה, נבצר את מעמדה של ישראל כיהודית ודמוקרטית ונבצר את גושי ההתיישבות ברמת הגולן, ממנה לא ניפרד לעולם", סייג יו"ר חוסן לישראל. "לא נניח למיליוני הפלסטינים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו וזהותנו כמדינה יהודית. בקעת הירדן תישאר גבול הביטחון המזרחי שלנו. ירושלים מאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי".