ישראל, החומה וקוריאה הצפונית: נאום "מצב האומה" של טראמפ

בנאום השנתי שנשא בקונגרס, הודיע נשיא ארה"ב על פסגה שנייה עם קים ב-28-27 בפברואר בוויטנאם, קרא לחקירות נגדו "חד צדדיות ומגוחכות" והתייחס לפתיחת השגרירות בירושלים

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ מסר הלילה (רביעי) כמדי שנה את נאום "מצב האומה", והתייחס לחקירות נגדו, דיבר על המשבר סביב הקמת החומה בגבול מקסיקו, הודיע שוב על תמיכה בישראל והצהיר כי קיים פסגה שנייה עם מקבילו הצפון קוריאני, קים ז'ונג און, ב-28-27 בפברואר בווייטנאם.

עוד התייחס טראמפ בנאום למצב המתוח במזרח התיכון: "הכוחות שלנו נלחמים במזרח התיכון במשך כמעט 19 שנים. אני מציע גישה חדשה - אומות גדולות לא נלחמות במלחמות שאין להן סוף". טראמפ הדגיש את המאבק המתנהל מול המשטר האיראני והכריז כי "הטלנו עליהם את הסנקציות החמורות ביותר אי פעם - לא נסכים למשטר שמאיים על קיומה של ישראל". בהתייחס לנסיגה האמריקנית מסוריה, אמר טראמפ: "זה הזמן לקבל חזרה הביתה את הלוחמים מסוריה".

 
 
 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור (רויטרס )

 

על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אמר: "הגישה שלנו מבוססת על עיקרון הריאליזם. מהסיבה הזו הממשל שלי הכיר בבירה האמיתית של ישראל ובגאווה פתח את השגרירות האמריקנית בירושלים".

נשיא ארה"ב גינה את תופעת האנטישמיות: "אסור לנו להתעלם מהארס הנורא של האנטישמיות או מאלה שמפיצים את האמונה הארסית הזו. עלינו להיאבק בשינאה בכל מקום ובכל זמן שהיא מתרחשת".

טראמפ ציין בנאומו את ההישגים שצברה האומה האמריקנית בתחומי הכלכלה והביטחון, מאז שהחל לכהן כנשיא. "צברנו הישגים רבים, וזו רק ההתחלה. הכלכלה שלנו היא מקור לקנאה בעולם, והצבא שלנו הוא החזק ביותר בעולם – ללא כל תחרות. אמריקה מנצחת שוב בכל יום מחדש". עוד התייחס טראמפ לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, וטען כי "הדבר היחיד שיכול לפגוע בכלכלה המשגשגת של ארה"ב הוא מלחמות טיפשיות וחקירות חד צדדיות ומגוחכות".

נשיא ארה"ב התייחס בנאום למשבר החומה בגבול מקסיקו, וטען כי "רפובליקנים ודמוקרטים צריכים להתאחד כדי לפתור יחד משבר לאומי דחוף – זה הזמן להראות לעולם שאמריקה מחויבת לעצור את ההגירה הבלתי חוקית. חומות עובדות, וחומות מצילות חיים. לקונגרס יש עשרה ימים להעביר חוק שיגן על המולדת שלנו, ויגן על הגבול הדרומי. זה הזמן של הקונגרס להראות לעולם שאמריקה מחויבת לסיים את ההגירה הבלתי חוקית, ולעצור את התופעה האכזרית של קרטלי סמים וסחר בבני אדם. בעוד שאנחנו מדברים, קרוואנים של מהגרים בלתי חוקיים בדרכם ממקסיקו לארה"ב. מדובר באיום על הרווחה הביטחונית והכלכלית של אמריקה כולה".

בווידיאו: הערכות לקראת נאום טראמפ

זו הפעם הראשונה שמאחורי הנשיא טראמפ לא ישבו שניים ממפלגתו: לצד סגן הנשיא מייק פנס ישבה המארחת, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, שהפכה בהשתקה האחרונה של הממשל לגיבורת הדמוקרטים. טרם הנאום, טראמפ איים כי ישתמש בו אולי כדי להכריז על מצב חירום בגבול הדרומי, שיאפשר לו לממש את הבטחת הבחירות שלו ולבנות חומה גם בלי להידרש לאישור הקונגרס, אבל ביממה האחרונה דאג הבית הלבן להעביר מסר כי זה לא צפוי, וכי טראמפ שואף לדבר דווקא על הצורך באחדות.

אחרי ששיתף באינסטגרם את שלט הבחירות מישראל שבו הוא מופיע לצד נתניהו, טראמפ אייש גם את תפקיד השליח למאבק באנטישמיות.  הוא מינה לתפקיד את עורך הדין אילן קאר, דובר עברית שאמו ישראלית לשעבר. בין אורחיו של הנשיא בנאום היו גם יהודה סאמט, ניצול שואה בן 81 שניצל מהטבח בבית הכנסת בפיטסבורג. סאמט, יחד עם השוטר שנפגע בטבח, הוזמנו על ידי טראמפ ואשתו לצפות בנאום מיציע הכבוד.

למרות המגעים המתקדמים עם ארה"ב במהלך החודשים האחרונים, קוריאה הצפונית פועלת להגן על טילי הגרעין שלה מפני תקיפות צבאיות - כך עולה מדוח חדש של האו"ם שפורסם אתמול בסוכנות הידיעות רויטרס ומטרתו פיקוח על הסנקציות נגד המדינה. מהדוח עולה כי תוכנית הטילים הגרעיניים והטילים הבליסטיים של המדינה נותרו על כנן ובפיונגיאנג עושים מאמצים כבירים כדי לוודא שלא ניתן יהיה להשמידן.

עוד עולה מהדוח, שנכתב עבור מועצת הביטחון של האו"ם, כי קוריאה הצפונית מפרה את הסנקציות המוטלות עליה והיא ממשיכה לעסוק בסחר ובייבוא של נפט ופחם באמצעות ספינות. בדוח נכתב כי "במצב הקיים הסנקציות על המדינה הופכות לבלתי יעילות". ברויטרס דווח כי נציגיה של המדינה באו"ם טרם השיבו לדוח, שאורכו 317 עמודים.