גדעון סער מצביע בפריימריז, החדשות 13

הפריימריז בליכוד לאורך השנים: מה סוד ההצלחה להתברגות לרשימה?

בעבר היו חברי מרכז הליכוד בוחרים את רשימת המפלגה לכנסת, אך לאחר שנתניהו העביר את הכוח לכלל ציבור המתפקדים השתנו כללי המשחק, והמועמדים נאלצו להיערך בהתאם

הפריימריז בליכוד זוכים למבט משועשע, על הקוריוזים והגימיקים שמייצרים המועמדים כדי לזכות בתשומת לב הבוחרים. אך המפלגה שנמצאת בשלטון זה עשור, ובמצטבר יותר משלושים שנה מתוך הארבעים האחרונות, ראויה גם למבט רציני.

בשנת 2003 מי שבחר את נציגי הליכוד היו חברי מרכז המפלגה, גוף בן כ-3,000 חברים בלבד. זאת הייתה טראומה גדולה שהסתיימה בכתב אישום נגד חברת המפלגה לשעבר נעמי בלומנטל, שנגמר בהרשעה בשוחד בחירות. שנתיים לאחר מכן, ראש הליכוד החדש-ישן, בנימין נתניהו, ניצל את המשבר שתקף את המפלגה כדי להחזיר את בחירת חברי הכנסת לציבור המתפקדים.

 
 
 
פריימריז ליכוד
 

יהודה והדס גליק בפריימריז לליכוד  ( החדשות 13)

 

מאז ועד היום, את רשימת המפלגה בוחרים המתפקדים – גוף בוחרים גדול יחסית של 120 אלף פקודים, כדי לנסות למנוע התארגנויות ביריוניות שיכתיבו את התוצאות. עם זאת, המפתח האמיתי לכניסה למקום גבוה בפריימריז הוא יחס אישי כלפי המתפקדים, ובעיקר כלפי קבלני הקולות ששולטים על פי הערכות לא מוסמכות, ב-60% מהקולות לפחות. השיטה משלבת באופן חכם בין חברים ותיקים ודם חדש. בשלב הראשון מקבל המועמד הזדמנות דרך בחירה בקהל קטן במחוז, ואחרי קדנציה אחת המועמד יצטרך להיבחר על ידי הקהל הרחב.

בעשר שנות שלטונו נתניהו הצליח לחסל כמעט לחלוטין את מרכז הליכוד, וניטרל כמעט כל כוח אחר במפלגה. אם בעבר היו בליכוד מחנות לדוד לוי, סילבן שלום ואחרים – כיום שולט במפלגה מחנה נתניהו. בביטחון ניתן לומר כי בכל הרכב שיבחר לכנסת הקרובה – לא תקום לנתניהו אופוזיציה פנימית מטעם גדעון סער או כל גורם אחר.

בנימין ושרה נתניהו בפריימריז לליכוד
 

בנימין ושרה נתניהו בפריימריז לליכוד (שרון רביבו )

 

הפריימריז בליכוד התסיימו בתום 12 שעות, ואחוז ההצבעה הסופי הגיע ל-58%, שהם 69,719 איש - נתון הגבוה בשלושה אחוזים מזה שנרשם בפריימריז הקודמים. בקרב חברי מרכז הליכוד, שבחרו את נציגי המחוזות, אחוז ההצבעה עמד על כ-90%.

התוצאות המלאות של הפריימריז יפורסמו לפנות בוקר, ואז נדע מי הצליח להתברג למקומות הריאליים. במקביל, נדע עם המתפקדים אישרו את בקשת ראש הממשלה לאפשר לו לשריין שלושה אנשים במקומות הנחשבים ריאליים.