ועדת ההיתרים תדון פעם נוספת במימון הוצאות המשפט של נתניהו

בימים הקרובים תתכנס הוועדה של מבקר המדינה לדון בבקשתו של רה"מ למימון ע"י בן דודו ומקורב נוסף. לחץ כבד מופעל על הוועדה, שלפי שעה נוטה לדחות שוב את הבקשה

בחירות בצל החקירות: בימים הקרובים תתכנס פעם נוספת ועדת ההיתרים של מבקר המדינה על מנת לדון בבקשת מימון הוצאות המשפט של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבן דודו ומאיש עסקים נוסף. הוועדה כבר דחתה לפני כחודשיים את בקשתו של נתניהו בנושא, וכעת מופעל עליה לחץ להיפגש עם פרקליטיו של ראש הממשלה לפני שהם מקבלים את ההחלטה. לפי שעה, מסתמן שהכיוון של הוועדה הוא לדחות פעם נוספת את הבקשה המחודשת. כמו כן, במידה ואכן תידחה הבקשה, פרקליטי נתניהו ככל הנראה יעתרו לבג"צ.

כזכור, לפני כחודשיים הועדה למתן היתרים דחתה את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למימון הוצאות משפטיות. לדבריהם, בקשתו למימון היא לא מסוג העניינים שבהם מוצדק לתת היתר לחריגה מ"הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים" ונדרשות נסיבות אישיות ייחודיות וכבדות משקל כדי לאשר מימון כזה.עוד קבעה הוועדה כי לא ראוי שמימון הוצאות בחקירות פליליות ייעשו על ידי בעלי הון. לטענתם, מימון שכזה עשוי לפגוע באמון הציבור בשלטון על רקע טוהר המידות. לפי ההצהרה, לוועדה לא היו תשובות לשאלות בסיסיות כמו מהו הסכום שאותו מבקש נתניהו לגייס מהתורמים, מה הסכום אותו מוכן לתרום כל אחד משני התורמים ועל איזה תיקים ראש הממשלה מבקש לקבל תרומות.

 מבקר המדינה נואם בכנס אבירי איכות השלטון
 

מבקר המדינה נואם בכנס אבירי איכות השלטון (חדשות 13)

 


 

עורכי הדין של נתניהו פנו לוועדה בבקשה לתת היתר אישי למימון, בקשה שהתבססה על הטענה כי הוועדה אינה מוסמכות לדון בעניין זה. הוועדה דחתה את הטענה לחוסר סמכות והזכירה פעמים אחרות בהן היא דחתה בקשות דומות של שרים.

מצוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו נמסר: "לאור שילוב הנסיבות של פטירתו של עו״ד יעקב וינרוט והאירועים הביטחוניים שראש הממשלה נתניהו ניהל בעת האחרונה, לא עלה בידו לענות לשאלות הוועדה במועד שהיא קבעה. צוות הפרקליטים החדש של רה״מ בראשות עו״ד נבות תל-צור, כבר פנה לוועדה והבהיר כי בימים הקרובים יועברו כל הנימוקים לבקשה שהופנתה לוועדה ובכלל זה תקדימים בהם ניתנו אישורים לנבחרי ציבור למימון הגנתם. לפיכך יש להמתין להחלטה הסופית של הוועדה לאחר שתשמע את הנימוקים המלאים שיוגשו בפניה".