תצלומי לוויין חושפים: משגרי ה-S-300 הורמו בסוריה

לפי דוח של חברת ISI, בצילומים ניתן לראות לראשונה 3 מתוך 4 המערכות שנמסרו מרוסיה כשהן פונות מעלה – דבר שעשוי לסמל התקדמות בהפיכת המערכת למבצעית

חברת המודיעין ISI פרסמה דוח קצר בעקבות תצלום לווין שצולמה היום (שלישי) בו נראים משגרי מערכת ה-300-S בסוריה מורמים לכיוון השמיים. בצילום ניתן לראות ארבעה משגרים, כאשר אחד מהם מכוסה על ידי רשת הסוואה. 

זוהי הפעם הראשונה שהמשגרים נתפסים בתצלומי הלווין בפוזיציה מורמת מאז הגיעה המערכת מרוסיה בחודש אוקטובר, ואם יתברר כי זוהי אכן הפעם הראשונה שהמשגרים מורמים - הדבר עשוי לסמל את התקדמות הפיכת המערכת למבצעית. על פי הערכות ISI, מדובר במצב חריג שמעלה סימני שאלה רבים בנוגע למצב המבצעי של הסוללה, ובעיקר של המשגר שכוסה ברשת ההסוואה.

בחודש אוקטובר, כשבוע לאחר הגעת מערכת ה-300-S פרסמה ISI דוח ובו מוצג מיקום הסוללה, על ארבעת משגריה, ותהליך הגעתה לבסיס בו היא מוצבת. אנשי החברה העריכו אז כי הסוללה טרם הפכה מבצעית, שכן לטענתם ניכר בצילומים כי חסרים רכיבים במערכת. 

 
 
 
 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף
 

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ )

 

לפני כשלושה שבועות שוגר טיל קרקע-קרקע לכיוון ישראל, אך יורט על ידי מערכת כיפת ברזל בשמי סוריה. בתגובה תקף באותו לילה חיל האוויר הישראלי מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

למחרת, התייחס ראש הממשלה נתניהו לתקיפה. "אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות". בתוך כך, כלי תקשורת ערביים פרסמו את שמותיהם של שניים מחיילי צבא אסד שנהרגו בתקיפה - מוחמד תורכי עלי, ויחיא אסמנדר.