לראשונה מאז הפלת המטוס הרוסי: נתניהו ופוטין ייפגשו במוסקבה

בפגישה הרשמית הראשונה זה חמישה חודשים ידונו שני המנהיגים במצב בסוריה ובתיאום הביטחוני בין המדינות. "חשוב שנמשיך למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. אנו מחויבים לכך"

  • פורסם ב:
  • 05/02/2019 16:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/02/2019 05:08
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום (שלישי) כי יפגוש את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה ב-21 בפברואר. פרט לפגישה חטופה בין השניים בפריז לפני כחודשיים, זאת תהיה הפגישה הרשמית הראשונה של שני המנהיגים מאז הפלת המטוס הרוסי בסוריה בחודש ספטמבר. בפגישה ידונו נתניהו ופוטין בסוגיות אזוריות, במצב בסוריה ובחיזוק מנגנון התיאום הביטחוני בין הצבאות. הפגישה תתקיים שבוע לאחר ועידת המזרח התיכון בוורשה, בה ישתתף נתניהו - ועידה שנועדה לעסוק בסוגיה האיראנית בתחילה. במקביל ובתגובה לוועידה בוורשה, יארח פוטין בסוצ'י פסגה עם רוחאני וארדואןעל המגעים לקיום הפגישה דווח לראשונה בשבוע שעבר בחדשות 13.

נתניהו הודיע על הפגישה המתוכננת בעת הצהרה לתקשורת עם נשיא אוסטריה: "ב-21 בפברואר אסע שוב לרוסיה, בהמשך לשיחות עם הנשיא פוטין בפריז לפני חודשים ספורים, והדיונים שהיו לאחר מכן. חשוב מאוד שנמשיך למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. במובנים רבים, אנו מונעים את ההתקדמות הזו אך אנחנו מחויבים להמשיך לעשות זאת, ולמנוע מאיראן לייצר חזית נוספת נגדנו ממש כאן בצד השני של רמת הגולן. זה הנושא העיקרי שאדון בו עם הנשיא פוטין".

כאמור, מאז משבר הפלת המטוס הרוסי בחודש ספטמבר, ניסה נתניהו לקבל הזמנה לביקור בקרמלין, עד כה ללא הצלחה. בנובמבר קיימו נתניהו ופוטין שיחה של רבע שעה במהלך הטקס לציון מאה שנה למלחמת העולם הראשונה, שהתקיים בפריז. בשל המתיחות הרבה בין המדינות בחודשים האחרונים, ירד דרמטית מינון שיחות הטלפון בין נתניהו לפוטין. 

לפני כשבועיים רוסיה העבירה מסר לישראל לפיו לא תקבל תקיפות נוספות באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק, כך דיווח אתר "אל-קודס אל-ערבי". לפי הדיווח, מוסקבה מסרה לירושלים כי בכוונתה לשפץ את שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ועל כן תקיפות נוספות לא יתקבלו בברכה. לטענת הרוסים, אותן מתקפות גורמות לחברות תעופה מהאזור שרוצות לחזור לפעול בסוריה לשקול מחדש את החלטתן.

 
 
 פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה
 

פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה ( רויטרס)

 

לפני כחודש אמר ראש השב"כ, נדב ארגמן, בכנס של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל-אביב כי שירות הביטחון הכללי נערך לאפשרות של נסיונות התערבות של מעצמות זרות במערכת הבחירות בישראל. חלק מהפרטים על התערבות מצד מעצמות זרות במערכת הבחירות בישראל פורסמו לראשונה על ידי אמנון אברמוביץ' ב"החדשות".

ארגמן אמר שקיימת סבירות גבוהה לנסיון של מעצמה זרה להשפיע על הבחירות באמצעות פעילות ברשתות החברתיות, מול מובילי דעת קהל ובהתקפות סייבר. לדבריו, ישראל לא יודעת מה המטרה אותה מעוניינות אותן מדינות זרות להשיג באמצעות נסיון התערבות בבחירות בישראל. הוא הדגיש כי התערבות של מדינה זרה בבחירות בישראל עלולה להשפיע בצורה שלילית ביותר על ההליך הדמוקרטי ונעשים מאמצים לסכל נסיונות כאלה.

בעקבות כך, הצהירה רוסיה כי לא התערבה בבחירות בישראל. "אל תקראו את התקשורת הישראלית, מה שנאמר שם לא קרה", נמסר מטעם הקרמלין. "רוסיה לא מתערבת, לא התערבה ולא מתכוונת להתערב בבחירות, בכל מדינה בעולם". רה"מ נתניהו התייחס אף הוא לדברים ואמר כי "ישראל ערוכה לסכל התערבות קיברנטית. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ואין מדינה שערוכה טוב יותר מאיתנו".