נתניהו מצביע בפריימריז של מפלגת הליכוד בבחירות 2013, רויטרס

היום: עשרות אלפי מתפקדי הליכוד יבחרו את רשימת המפלגה לכנסת

בשעה 10:00 יפתחו הקלפיות בפריימריז, כש-142 מתמודדים ינסו למצוא את המקום המיוחל ברשימה. הבחירות נערכות בצל העימות בין נתניהו לסער והחשש של ח"כים רבים מאיבוד כסאם

כחודשיים לפני הבחירות לכנסת ה-21, ייערכו היום (שלישי) הפריימריז במפלגת הליכוד. 142 מתמודדים יתחרו על המקומות ברשימת מפלגת השלטון לכנסת, כשעשרות אלפי המתפקדים יתייצבו החל מ-10:00 בבוקר בקלפיות ויבחרו את הנציגים ברשימה הארצית, בעוד שחברי מרכז הליכוד יבחרו את נציגי המחוזות השונים. כעבור 12 שעות, ב-22:00 תיסגר ההצבעה, והתוצאות הראשונות יחלו לזרום מחר לפנות בוקר.

הפריימריז בליכוד, שידועים כיצריים ומותחים, צפויים להיות מותחים יותר מהרגיל. 30 חברי כנסת ושרי הליכוד יילחמו על מקום ברשימה הארצית המצומצת, כשאליהם יצטרפו שלושה מועמדים מוכרים מאוד: השר לשעבר גדעון סער, ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת ושר הקליטה יואב גלנט, שהצטרף לליכוד לאחר ארבע שנים במפלגת "כולנו".

 נתניהו מצביע בפריימריז של מפלגת הליכוד בבחירות 2013
 

נתניהו מצביע בפריימריז של מפלגת הליכוד בבחירות 2013 ( רויטרס)

 

כל אחד ממתפקדי הליכוד שיגיע לקלפי יקבל טופס שעליו יצטרף לסמן רק 12 שמות של מועמדים, בעוד חברי מרכז הליכוד, שיכריעו גם את גורל המחוזות, יוכלו לבחור חמישה מועמדים נוספים המתחרים על משבצת עשרת המחוזות. הערכות במערכת הפוליטית הן שלנוכח השריונים לנשים, למחוזות ולרה"מ נתניהו, לפחות שליש מחברי הכנסת המכהנים (עשרה) ייאלצו להיפרד מכסאם.

על סמך שיחות עם בכירים בליכוד, נראה שהשמות העולים כמועמדים סבירים לתפוס מקום בצמרת רשימת הליכוד הם: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר התיירות יריב לוין. כמעט כל אחד שהתבקש להעריך מה יהיו תוצאות הפריימריז - ציין את אותם המועמדים.

 

על פי ההערכות, גדעון סער ייכנס כנראה לעשיריה הראשונה, וגם מצבו של יואב גלנט נראה טוב. ניר ברקת מתמודד עם אתגר יותר קשה – הוא לא נמצא בדילים המאורגנים, וצריך יותר להישען על בחירה חופשית. לאחר המירוץ הזה ייפלטו מספר חברי כנסת, אבל ככל הנראה מדובר באנשים פחות דומיננטיים במפלגה בהם: ירון מזוז, נורית קורן, נאוה בוקר ויהודה גליק, שלא הופיעו ברוב ההערכות של בכירי המפלגה.

גדעון סער באולפן חדשות 13
 

גדעון סער - יצליח להתברג במקום גבוה? (חדשות 13)

 

הפריימריז ייערכו בצל הניסיון של נתניהו לחסל פוליטית את סער, ששב למערכת הפוליטית לאחר שש שנים של היעדרות. בימים האחרונים חזר רה"מ על התיאוריה לפיה סער מנסה לחתור תחתיו ולגרום לכך שנשיא המדינה, ראובן ריבלין, יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר הבחירות, למרות שאינו עומד בראשות הליכוד. סער אמנם הדף את הטענות הללו, אך נתניהו, ואף בנו יאיר, נאחזים בדעתם.

מנגד, גם במחוזות יירשמו לא מעט מוקדי עניין. אחד מהם הוא מחוז תל אביב, שם יתמודד דוד שרן, שזוכה לתמיכתו של נתניהו. שרן הוא אחד החשודים המרכזיים בפרשת הצוללות, ואף שימש ראש הסגל בלשכת נתניהו. שם נוסף שמוכר לציבור ויתחרה על מקומו במחוז מישור החוף הוא עוזי דיין, שכיהן כיו"ר מפעל פיס וזוכה אף הוא לתמיכת ראש הממשלה.