מקורביו של אמסלם צורפו למרכז הליכוד - למרות שלא נערכו בחירות

תחקיר חדשות 13 גילה כי עוזרתו ובתו של יו"ר הקואליציה נכנסו לרשימה המצומצת, שתכריע מי יהיו נציגי המחוזות ברשימה לכנסת, למרות שלא ניתן היה לעשות זאת החל מ-2012

בשנת 2005 גבר יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו על סילבן שלום וישראל כץ ונבחר לראשות הליכוד, שלושה חודשים לאחר מכן הוא עשה את הבלתי ייאמן – ושכנע כ-3,500 חברי מרכז הליכוד להעביר את בחירת רשימת הסיעה לכנסת לידי כלל המתפקדים - 120,000 אנשים נכון להיום.

עשור לאחר מכן, נתניהו נבחר בפעם השלישית ברציפות לראשות הממשלה ומצא מולו בקרב חזיתי את חבר הכנסת הטרי, דודי אמסלם, שלא ידע אז שיתמנה בהמשך לתפקיד יו"ר הקואליציה. אמסלם חשש שבתור ח"כ אנונימי לא ייבחר ברשימה הארצית וביקש להחזיר עטרה ליושנה - שהפריימריז יוכרעו על ידי חברי המרכז. נתניהו הצליח להעביר בסיועו של חבר הכנסת דוד ביטן הצעת פשרה - הרשימה הארצית תישאר בידי כלל המתפקדים, אבל נציגי 10 המחוזות, ממקום 19 ברשימה לכנסת, ייבחרו על ידי הפורום המצומצם של חברי המרכז.

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם
 

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (דוברות הכנסת)

 

הפעם האחרונה שבה התקיימו בחירות למרכז הליכוד הייתה בשנת 2012, אבל תחקיר חדשות 13 גילה שבשנתיים האחרונות - ובחודשים האחרונים במיוחד, נוספו יותר משמונים חברי מרכז חדשים, שבהם מקורבים ליו"ר הקואליציה דודי אמסלם. יפית יונה, היועצת הפרלמנטרית של אמסלם, סיפרה: הצטרפתי לפני כשנה. אין לי מושג איך מצטרפים, אני מהמחנה של דודי ובוחרת לפי מה שדודי אומר". בתו, נועה אמסלם, שהצטרפה גם היא, ציינה כי הצטרפה "ממש לאחרונה".

אמסלם הוא לא הפוקד המרכזי אלא גם איציק קויפמן, פטרונו הפוליטי של יו"ר הקואליציה ואחד האנשים החזקים במפלגת השלטון. מלבד מקורביו של אמסלם ישנם מצטרפים רבים אחרים שמזוהים מאוד עם בני הברית אמסלם וקויפמן, בין היתר אליהו חקק מירושלים ושם טוב גל ממעלה אדומים. האנשים האלה הם לא פחות מכף המאזניים בפריימריז שיתקיימו היום. כ-2,900 חברים צפויים להגיע לקלפי, וכל אחד רשאי להצביע במחצית מהמחוזות, בממוצע זה 1,450 קולות למחוז שמתחלקים בירושלים למשל על פני 12 מתמודדים. כלומר, עשרות החברים החדשים יכולים לקבוע מי יהיה בכנסת הבאה.

אמסלם וקויפמן מריצים מועמדים בארבע מחוזות: בגליל ייערך קרב ראש בין המועמד שלהם, מישאל בן עמי, לבין המועמד של האויב המר ישראל כץ, זיו אגמון. במישור החוף הם מריצים את אסי יצחקי שיתחרה מול מועמדו של רה"מ נתניהו, עוזי דיין, לשעבר יו"ר מפעל הפיס. בנגב נפסל המועמד שלהם, גלעד שרון, והקרב המרכזי הוא בירושלים, שם הם מריצים מול נציגי המתנחלים יאיר גבאי ועמית הלוי ומול בנה של שופטת העליון בדימוס מרים נאור, נפתלי נאור, את פליסיה מועלם. 

 נתניהו מצביע בפריימריז של מפלגת הליכוד בבחירות 2013
 

נתניהו מצביע בפריימריז של מפלגת הליכוד בבחירות 2015 (רויטרס)

 

מי שחתם על הצטרפותם של החברים האלה הוא יו"ר ועדת הבחירות בליכוד, שופט המחוזי בדימוס מנחם נאמן. בשיחה עם חדשות 13 אמר: "אני לא יודע מי חתם עליהם". כנשאל לגבי מקורביו של אמסלם, השיב: "איך אתה רוצה שאזכור? אני לא זוכר שחתמתי על הבת של דודי אמסלם". מנגד, מבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי, לא חוסך ביקורת נגד נאמן: "מדובר בהחלטה שגויה של השופט, לדעתי החלטה שערורייתית. השופט נאמן הוא זה שאחראי למחדל הזה, הוא הפך להיות חותמת גומי של המינהלת. הוא פשוט חותם להם בלאנקו".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "כל ההליכים מאושרים על ידי היועץ המשפטי של התנועה ועל ידי שופט ועדת הבחירות". ואילו מח"כ דודי אמסלם נמסר: "מתוך הרשימה ישנם שלושה אנשים שאני מכיר ומודע למינויים. הם מונו על ידי בא כוח הסיעה לתפקיד חברי או ממלאי מקום בוועדת הבחירות המרכזית מטעם סיעת הליכוד ואושרו ע"י יו"ר ועדת הבחירות של הליכוד, השופט בדימוס מנחם נאמן".