הפריימריז בליכוד: מי יתפוס מקום בצמרת - ומי ייפרד מהכנסת?

על פי הערכות של בכירי המפלגה, אדלשטיין, רגב, ארדן ולוין הם המועמדים שצפויים להתברג בחמישיה הראשונה. הסיכויים של סער וגלנט טובים גם כן, אך ברקת ניצב בפני אתגר

  • פורסם ב:
  • 04/02/2019 23:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/02/2019 00:12
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

בחירות 2019: על סמך שיחות עם בכירים בליכוד, נראה שאותם השמות עולים כמועמדים סבירים לתפוס מקום בצמרת רשימת הליכוד: יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, מירי רגב ויריב לוין. כמעט כל אחד שהתבקש להעריך מה יהיו תוצאות הפריימריז - ציין את אותם המועמדים.

על פי ההערכות, גדעון סער ייכנס כנראה לעשיריה הראשונה, וגם מצבו של יואב גלנט כנראה טוב. ניר ברקת מתמודד עם אתגר יותר קשה – הוא לא נמצא בדילים המאורגנים, וצריך יותר להישען על בחירה חופשית. לאחר המירוץ הזה ייפלטו מספר חברי כנסת, אבל מדובר באנשים פחות דומיננטיים במפלגה: ירון מזוז, נורית קורן, נאוה בוקר ויהודה גליק, שלא הופיעו ברוב ההערכות של בכירי המפלגה.

 
 
גדעון סער ונתניהו
 

גדעון סער ונתניהו (רויטרס)

 

נתניהו נגד סער: "התרגיל שלו לא יצליח"; "הוא ממציא יריבים דימיוניים"

השר לשעבר, גדעון סער, הדף אמש (שני) בריאיון לחדשות 13 את ההאשמות שהטיח בו ראש הממשלה נתניהו: "אינני מבין מדוע ראש הממשלה, שיש לו כל כך הרבה צרות וקשיים, בוחר להמציא יריבים דימיוניים ומחליט לרדוף אותם", הצהיר סער. "הוא מועמד הליכוד בבחירת הקרובות, אני תומך בו וכולם תומכים בו. ההתערבות הברוטלית של ראש הממשלה, שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות, גם דרך הפרחת עלילות כזב וגם דרך לחץ על השטח - הוא בעיניי לא ראוי, לא מכבד את התנועה ולא ישר כלפיי".

 

עוד התייחס סער לפוסט שפרסם מוקדם יותר בפייסבוק בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, ובו תקף את השר לשעבר. "ראש הממשלה אפילו לא חוזר על הקשקוש הזה. זו מלכתחילה הייתה בדיה מגוחכת. יש 118 אלף בוחרי ליכוד, ואני משוכנע שהם יעשו את הדבר הנכון למען התנועה והמדינה". לדבריו, "ביני לבין נתניהו אין קטטה, כי בשביל קטטה צריך שניים. קיבלתי החלטה להיות המבוגר האחראי. לדעתי הדרך יותר חשובה מהאנשים שמשרתים אותה. זאת רדיפה חד צדדית שנמשכת כבר קרוב לשנתיים. אני יכול לומר שרה"מ בוודאי זוכר היטב איך פעלתי שנים ארוכות למען התנועה וגם למענו. לכן כל הדבר הזה הוא דבר שקשה להבין אותו".

בד בבד, נתניהו קיים אתמול עשרות שיחות, ואמר בהן שכל תוצאה של גדעון סער מתחת למקום הראשון תהיה הצלחה מבחינתו, כיוון שהיא תקשה על ריבלין להטיל על סער את הרכבת הממשלה. כלומר, נתניהו לא זנח את תיאוריית הקונספירציה שהולידה בזמנו את "חוק גדעון סער".  לא רק נתניהו, גם שורת בכירים בליכוד – מירי רגב, ישראל כ"ץ וגלעד ארדן – פועלים בימים האחרונים נגד סער, לאו דווקא מאהבת נתניהו כמו מהחשש מסער.

 גדעון סער ובנימין נתניהו
 

גדעון סער ובנימין נתניהו ( רויטרס)

 

מוקדם יותר אתמול, הגיב סער להאשמות ראש הממשלה כי הוא חותר תחתיו ואמר: "אני בדרך כלל מבליג, כי לי התנועה והמדינה יותר חשובות, וברגע זה אנחנו ברגע המכריע". הדברים נאמרו בריאיון לאפי טריגר בגלי צה"ל. "אבל, יש מקרה חריג - כאשר מושמעת עוד פעם אותה עלילה שקרית מאוקטובר", הוסיף סער. "כאשר במסגרת מלחמה בפייק ניוז מייצרים פייק ניוז, אני חייב להעמיד את הדברים על דיוקם, כדי שלא יהיה אדם אחד שיחשוב שיש בדברים האלה אפילו גרעין של אמת".

"אני קורא לחשוף את השמות שאמרו לראש הממשלה את הדברים הללו, כדי שניתן יהיה להתעמת ולהגיע לאמת", אמר השר לשעבר. "בהתחלה המזימה הייתה עם נשיא המדינה, אחר כך עם גורמים בקואליציה, עכשיו יש כמה אנשים בליכוד. מי יודע מי הם? אולי הם מתחרים פוליטיים שלי? זה לא רציני, אני מציע להציג ראיות כאשר מאשימים האשמה כל כך חמורה".

סער הכחיש בתוקף את ההאשמות ואמר כי "אין לדברים הללו שחר וחבל שהם נאמרים בעיתוי הזה, כאשר אנחנו צריכים להפנות את מרצנו כלפי היריבים הפוליטיים שלנו במערכת בחירות קשה".

נוסף על כך, תקף סער את התנהלות ראש הממשלה נגדו: "זמן קצר כל כך לפני פתיחת הקלפיות, בפתיחת אולפן הליכוד שממומן מכספי החבר שלי, להתערב ולפגוע בי בפריימריז זה דבר לא ראוי ולא נכון". "בחרתי לנהוג כמבוגר האחראי ולא להיגרר למלחמה פנימית בתוך הבית. אני מכבד את ראש הממשלה, הוא גם המועמד שלי - זה לא אומר שאפשר לפגוע בשמי הטוב, ואני לא אאפשר לחצות את הקו הזה".