בגלל מחאה על תשלומי הורים: רכז שכבה השווה תלמיד להיטלר

לאחר שביה"ס דרש מההורים 300 שקלים עבור טיול שנתי, החליט יו"ר מועצת תלמידים למחות על המהלך. רכז השכבה בתגובה הציג קטע מתוך סרט על הצורר והקריא הודעותיו של התלמיד

אתמול (ראשון) נחשף בחדשות 13 סיפורה של ירדן אלביבו, תלמידת תיכון שאולצה לרדת מהאוטובוס מאחר והוריה לא הסדירו את התשלום לטיול אליו יצאה כיתתה. ירדן, כך מסתבר, לא לבד.

במקרה קיצוני שהתרחש בקריית שמונה, השווה רכז שכבה את אחד מהתלמידים להיטלר - בשל מחאה בית ספרית שהוביל. בית הספר דנציגר בקריית שמונה דרש 300 שקלים לטיול השנתי, ויו"ר מועצת תלמידים ארגן מחאה על ההחלטה. רכז השכבה לפני כמה ימים, בטקס חלוקת התעודות הקרין סרטון מתוך הסרט "הנפילה" על חייו של הצורר, ומקריא הודעות וואטספ ששלח אותו תלמיד. אביו של התלמיד כבר הגיש תלונה במשטרה, ובמשרד החינוך מתכננים לזמן את הרכז לבירור מהיר מאוד. בפורום ועדי ההורים היישובים אמרו: "מדובר בביוש פומבי ומזעזע של תלמיד, בגלל מחאה צודקת על תשלומי הורים".

במקרה אחר שהתרחש בעמנואל, מנהל בית ספר דרש להוריד מהאוטובוס תלמידים שהוריהם לא שילמו על הטיול – סכום של עשרה שקלים בלבד. "מה שקרה זה שהילד בכיתה א' בא הביתה, וסיפר שבבוקר הטיול המנהל ניגש אליו, ואמר לו שהיות וההורים שלו לא שילמו – הוא לא יכול לעלות לאוטובוס", סיפר רפאל בס, אב לארבעה בבית הספר בעמנואל. "הוא סיפר שהוא פשוט עמד בחצר ובכה".

באירוע, שהתרחש לפני כחודש וחצי – סירב מנהל בית הספר להוציא את שלושת ילדיו של בס לטיול, ודרש מהם לרדת מהאוטובוס. כשסירבו – קרא המנהל למשטרה. "מסתבר שהמנהל הזמין משטרה", סיפר בס. "לא ברור לשם מה. הוא לא מוכן להוציא את האוטובוס לטיול כל עוד הילדים שלי עליו".

רפאל בס לא סובל מבעיות כלכליות, אך דרש לראות את דוח התשלומים השנתי – כפי שנדרש בחוק, לפני שיעביר את התשלומים. במשרד החינוך גיבו את פעולתו של המנהל, ואמרו בתגובה: "בסיטואציה הזאת לפני שהטיול יוצא אנחנו ממליצים כן לשלם את הסכום. והיה ותהיה איזו בעיה – מתקיים תהליך, יהיו ממצאים וזה לא מנוגד אחד לשני".

 
 
 ירדן אלביבו
 

ירדן אלביבו ( חדשות 13)

 

ירדן אלביבו, תלמידת התיכון שאולצה לרדת מהאוטובוס במהלך טיול כיתתי, לאחר שהוריה לא שילמו על הטיול – התראיינה היום לאמנון לוי ואמרה כי טרם יציאתה לטיול סיכמו הוריה עם בית הספר שתביא ביום הטיול חמישים שקלים בלבד – לצורך הביטוח, ושאר הסכום יושלם בהמשך. "באתי ביום הטיול עם הכסף, ובאתי לתת למורה ולעלות לאוטובוס", סיפרה. "המורה דימונה פנתה אלי ושאלה מי אני. אחרי שעניתי לה היא אמרה 'תצאי, תצאי מהאוטובוס', ואמרה לנהג לעזור לי לרדת. התנגדתי ושאלתי למה, והיא משכה לי בחולצה מול כל האוטובוס. זאת הייתה השפלה, היא לא הפסיקה למשוך לי בחולצה ולדחוף אותי".

מנהל בית הספר, דויד סוויסה, התנצל על המקרה, וניסה להסביר מה הביא אותו להחלטה הזאת. "חוזר מנכ"ל משרד החינוך שם את המנהלים בפרונט, בלי יכולת באמת לטפל בבעיה", אמר היום בריאיון לאמנון לוי. "בטח שאני מתחרט על האירוע. זה מה שהורג אותי".

מרשת עמל, בה התרחש המקרה, נמסר: "למרות שהמנהל פעל בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך, הרשת מתייחסת ברגישות מיוחדת למקרים מעין אלה, והיא תערוך בירור בנושא עם מנהל בית הספר כדי לבדוק אם בנסיבות המקרה לא היה מקום לנהוג אחרת".