אמהות החיילים המואשמים בהתעללות: "לא זכו לטיפול אחרי הפיגוע"

עם פתיחת משפטם של לוחמי נצח יהודה המואשמים בהתעללות בעצירים פלסטינים, שיגרו אמהות הנאשמים מכתב לפרקליטות. מפקדי הלוחמים למצ"ח: "העמידו אותם במצב קיצון"

משפטם של לוחמי נצח יהודה המואשמים בהתעללות בעצירים פלסטינים נפתח היום (שני) בבית הדין הצבאי ביפו. אמהותיהם של הלוחמים שלחו מכתב לשופטים הצבאיים, בו הן טוענות כי חיילי הגדוד – ששניים מחייליהם נהרגו בפיגוע בגבעת אסף, לא זכו לטיפול נפשי ראוי לאחר המקרה.

"אנו פונות אליך בבקשה לדון את הבחורים במידת הרחמים בהתחשב במקרה. מחבל ירה למוות בשניים מחבריהם ופצע קשה מאוד חבר נוסף, ולמרות הכאב והכעס הם המשיכו במשימותיהם בנחישות. לא הייתה התייחסות מספקת למצב הנפשי של רבים מהחיילים", כתבו האמהות במכתב יוצא הדופן. "היינו מצפות לכל הפחות לביקור קב"ן במחלקה. אנו סבורות שמקבלי ההחלטות טעו פעם נוספת, בכך שהחליטו לקחת את החיילים במצב הזה למשימה שבה נתפסו משתפי הפעולה אשר אפשרו את מות חבריהם".

השופט, אל"ם כרמל ווהבי, מי שהיה השופט שהרשיע בערכאה הראשונה את אלאור אזריה, שלח את הצדדים לגישור. בין הצדדים התחילו מגעים לעסקת טיעון אפשרית. התביעה הצבאית צפויה לדרוש כמה חודשי מאסר בפועל עבור כל לוחם. הוריהם של הנאשמים הגיעו היום לבית המשפט כדי לספק לילדיהם תמיכה. "הקניטו אותם ורקדו להם על הדם", אמר אחד ההורים. "הם עברו בדיוק ליד האנדרטה, נתנו להם כמה כאפות כאלו ואחרות, אבל מפה ועד פלילי, לקחת לוחמים ולהפוך אותם לעבריינים בזמן פעילות מבצעית, מכאן זה רק התנכלות של הפרקליטות".

 
 
 
החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו, ארכיון
 

החיילים מנצח יהודה בבית המשפט הצבאי ביפו. ( חדשות 13)

 

מפקדיהם של הלוחמים העידו במצ"ח, וטענו אף הם כי החיילים לא זכו לטיפול נפשי ראוי לאחר הפיגוע. "העמידו את החיילים במצב קיצון", העיד סגן מפקד הפלוגה. "אם היו עושים את זה בצורה הדרגתית, מסבירים להם שהם הולכים לראות את הבן אדם שרצח את חברים שלהם, אז אולי זה היה תקני יותר לניהול סיכונים. זה משהו שאני לא מאמין שקרה, ולפי מה שאני מבין הכל קרה בהפתעה".

הראיה המרכזית נגד חמשת הלוחמים מגדוד נצח יהודה שהואשמו בשבוע שעבר בהתעללות בעצורים פלסטינים כפותים, היא סרטון שצילם אחד מהם ובו תיעוד האירוע. בתיעוד, שנאסר לפרסום לעת עתה, ניתן לשמוע את קריאות השמחה של החיילים. הלוחמים קשרו עצמם למעשה, ולפי הצבא, הטענות כי הדבר נעשה בשל טראומה מנפילת חבריהם, יובל מור יוסף ויוסף כהן, לא מצדיקות את הנעשה.

על פי כתב האישום, החמישה היכו את הפלסטינים בסטירות, באגרופים ובאמצעות חפצים קהים, בעודם אזוקים, כשעיניהם מכוסות – וגרמו להם כאמור לחבלות קשות. התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים.

נוסף על כך, שניים מהלוחמים מואשמים כי תיאמו את הגרסה שימסרו בנוגע לאירוע ושיבשו הליכי משפט. מפקד הלוחמים, קצין בדרגת סגן, החשוד במעורבות באירוע, שוהה במעצר פתוח והחלטה בנוגע אליו תתקבל בהמשך.