תיעוד: בכיר באל על מוציא מנתב"ג מזוודה עם 13 ק"ג קוקאין

סרטון ממצלמת האבטחה מציג את רמי יוגב, עובד ביטחוני בחברה שהואשם בניצול תפקידו להברחת סמים, מוציא משטח נמל התעופה תיק שמכיל כמות גדולה של הסם

פרשת ייבוא הסמים באל על: בתיעוד ממצלמות אבטחה שנחשף היום (שני), ניתן לראות את רמי יוגב, בכיר באל על שהואשם בניצול תפקידו להברחת סמים, מעביר בנתב"ג מזוודה שבתוכה 13 קילוגרם של קוקאין. ניתן לראות שמדובר באזור סגור לחלוטין בנמל התעופה, שאמור להיות מסווג לגמרי. 

לפני כחודש הוגש כתב אישום נגד יוגב, עובד בתפקיד ביטחוני רגיש בחברה, ונגד שמונה מעורבים נוספים, אשר לפי האישומים, היו מעורבים בייבוא מאות ק"ג של קוקאין מדרום אפריקה לישראל. על פי כתב האישום, קשרו הנאשמים קשר על מנת לייבא לישראל קוקאין, ובעשר הזדמנויות שונות ייבאו משקל מצטבר של 150 ק"ג מהסם.

 
 
 
 העצור בפרשת הסמים בבית המשפט
 

העצור בפרשת הסמים בבית המשפט (חדשות עשר )

 

במסגרת עבודתו באל-על וסיווגו הביטחוני, הייתה ליוגב גישה לאזורים מסווגים בנתב"ג, בין היתר למטוסים הנמצאים בשטח האווירי בנתב"ג. לאתר שתואם בין הנאשמים מועד ייבוא הקוקאין, העביר בלדר את הסם במזוודת יד, מבלי שהמזוודה תיבדק על ידי גורמי הביטחון. עם נחיתת המטוס, דאג עד המדינה כי יוגב יקבל את המזוודה מידיו של הבלדר מיד עם פתיחת דלתות המטוס וידאג להעברתה ללא בידוק אל מחוץ לשטח השדה.

לאחר מכן, המזוודה נמסרה לנהג מטעמו של הנאשם חנניה כנפו, אשר המתין בנקודה שנקבעה מבעוד מועד על ידי הצדדים. את התיאומים שבוצעו בדרום אפריקה לצורך הייבוא ואת קבלת הסמים בארץ, ביצעו  אנשים מטעמו של כנפו - כאשר הנאשמים אבי פרץ ויניב חזן שימשו כאנשי השטח של כנפו, ופיקחו על העברת המזוודה בבטחה מהבלדר לידי יוגב וממנו לידי הנהג.

בחודש נובמבר 2018, התירה המשטרה לפרסום כי עצרה את יוגב בחשד למעורבות בהברחת קוקאין. זאת, תוך ניצול תפקידו כממונה על הקשר של החברה עם גורמי אבטחה בחו"ל. עוד הודיעה כי שני עובדים לשעבר בחברה ואזרח נוסף נעצרו בחשד למעורבות בפרשה.

לפי החשד, הסמים הועלו למטוסי החברה מערים שונות, בעיקר מיוהנסבורג שבדרום אפריקה. לפי החשד, כשהמטוסים נחתו בארץ היה יוגב פורק מהם את הסמים בזכות הגישה הבלתי מוגבלת שלו ומכניס אותם לישראל. אחד החשודים נתפס בדירתו עם כ-15 ק"ג של קוקאין. כחלק מחקירת המשטרה בפרשה, נערכה פשיטה על מתחם ביטחוני רגיש בנמל התעופה בן גוריון. במשטרה אמרו כי מדובר בפרשה רחבת היקף, במסגרתה הוברחה לארץ כמות גדולה של הסם. 

 טייסים עולים למטוס אל על ארכיון
 

טייסים עולים למטוס אל על ארכיון (חדשות עשר )

 

במהלך החקירה עלה כי חברי הרשת "פעלו באופן מאורגן ושיטתי", כשהם מצליחים להבריח את הסמים לישראל כשבכל פעם, אחד מחברי הרשת, עובד באל על, מסייע בהברחת הסם לאחר שקיבל אותו לידיו מבלדר בערים שונות בדרום אפריקה, בעיקר מיוהנסבורג. הבכיר נמנע מלדווח על הנעשה לממונים עליו ולרשויות האכיפה כשהוא דואג להעביר את הסם בעורמה תוך שהוא מנצל את תפקידו ואת האמון הרב שניתן בו ומעלים אותו מעיני רשויות האכיפה.

עוד עלה בחקירה כי חברי הרשת הצליחו בחודשים האחרונים לייבא לא פחות 160 ק"ג כאשר בכל פעם מוברחים כ-20 ק"ג. שווי ק"ג של סם מסוג קוקאין טהור מוערך בסכום של 300 אלף שקלים.

 עוד ארז אבוהב המייצג את אחד החשודים בפרשת הסמים
 

עוד ארז אבוהב המייצג את אחד החשודים בפרשת הסמים (חדשות עשר )

 

לאחר שנעצר, הוארך מעצרו של העובד הבכיר בתשעה ימים, והשופט הורה על שליחתו לאגף מסווג בכלא. מעצרם של שני העובדים לשעבר הוארך אף הוא בתשעה ימים, ומעצרו של האזרח, שעל פי החשד חלקו בפרשה מצומצם, הוארך ביומיים.