הנערה שהורדה מהאוטובוס בטיול הכיתתי: "טראומה לכל החיים"

ירדן אלביבו, שאולצה לרדת מההסעה כי הוריה לא שילמו על הטיול, סיפרה בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי: "אני לא יוצאת מהבית, לבית הספר הזה אני לא אחזור"

  • פורסם ב:
  • 04/02/2019 17:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/02/2019 20:48
  • |
  • כתבים:
  • אמנון לוי

ירדן אלביבו, תלמידת התיכון שאולצה לרדת מהאוטובוס במהלך טיול כיתתי, לאחר שהוריה לא שילמו על הטיול – התראיינה היום (שני) לאמנון לוי ואמרה כי טרם יציאתה לטיול סיכמו הוריה עם בית הספר שתביא ביום הטיול חמישים שקלים בלבד – לצורך הביטוח, ושאר הסכום יושלם בהמשך. "באתי ביום הטיול עם הכסף, ובאתי לתת למורה ולעלות לאוטובוס", סיפרה. "המורה דימונה פנתה אלי ושאלה מי אני. אחרי שעניתי לה היא אמרה 'תצאי, תצאי מהאוטובוס', ואמרה לנהג לעזור לי לרדת. התנגדתי ושאלתי למה, והיא משכה לי בחולצה מול כל האוטובוס. זאת הייתה השפלה, היא לא הפסיקה למשוך לי בחולצה ולדחוף אותי".

לטענת בית הספר, ירדן לא אולצה לרדת מהאוטובוס – אלא נתבקשה שלא לעלות עליו מלכתחילה. ירדן טוענת שמדובר בטיוח. "המנהל יכול לטעון שלא עליתי על האוטובוס, אני עליתי עליו. אין דבר כזה, הוא יכול לטייח את הדברים, זה מה שהוא מנסה לעשות. חלק מהילדים בכיתה, רובם אפילו, תמכו בי, אבל ברגע ששמעו שיש כתב בתמונה הם נרתעו ופחדו שדימונה תתנכל אליהם. הם פוחדים ממנה".

"מאז המקרה אני לא יוצאת מהבית, אני מתביישת", סיפרה ירדן על השפעת האירוע עליה. "אני לא נותנת לחברות מבית הספר לבוא לבקר. אבא כבר סידר לי בית ספר חדש. לבית הספר הישן אני לא חוזרת – זאת טראומה שתישאר איתי כל החיים ואני לא אשכח את זה".

מנהל בית הספר, דויד סוויסה, התנצל על המקרה, וניסה להסביר מה הביא אותו להחלטה הזאת. "חוזר מנכ"ל משרד החינוך שם את המנהלים בפרונט, בלי יכולת באמת לטפל בבעיה", אמר היום בריאיון לאמנון לוי. "בטח שאני מתחרט על האירוע. זה מה שהורג אותי".

מרשת עמל, בה התרחש המקרה, נמסר: "למרות שהמנהל פעל בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך, הרשת מתייחסת ברגישות מיוחדת למקרים מעין אלה, והיא תערוך בירור בנושא עם מנהל בית הספר כדי לבדוק אם בנסיבות המקרה לא היה מקום לנהוג אחרת".

 
 
 
 ירדן אלביבו
 

ירדן אלביבו ( חדשות 13)

 

ראש עיריית טבריה, רון קובי, הגיב הבוקר (שני) לפרסום בחדשות 13 על תלמידת תיכון שהורדה מהסעה לטיול שנתי לאחר שהוריה לא שילמו עבור הטיול, ואמר: "אני מודיע חד משמעית כי הסנקציות על תלמידי בתי הספר בטיולים הופסקו מהיום. לא מקובל לחלוטין. טיול זה טיול, באחריותי. מהיום, מנהל/ת שיעשו דבר כזה ללא ידיעתי יעברו שימוע".

אתמול פורסם בחדשות 13 כי לפני מספר שבועות בבית ספר תיכון בצפון הארץ, שכבת י"א נערכה לצאת לטיול. ממש לפני היציאה לטיול, בשעה שבע בבוקר, אחת המורות ניגשה אל ירדן אלביבו, תלמידה בת 17 מאחת הכיתות, והודיעה לה כי אם היא לא תשלם על הטיול היא תוריד אותה מההסעה, וכך אכן קרה. 

לאחר שהורדה מהאוטובוס לעיניהם של כ-50 תלמידים נוספים, שהיו עדים לאירוע המשפיל, מיהרה ירדן להתקשר לאמה. בהקלטת השיחה בין השתיים, נשמעת ירדן אומרת: "אמא, היא אומרת לי לרדת מהאוטובוס וסוגרת אותו. בושות, כולם פה באוטובוס מחכים רק בגללי". על התנהגותה של המורה סיפרה ירדן לאמה: "היא אמרה לנהג – 'תוציאו אותה, תוריד אותה ותסגור את הדלת'".