תחקיר: הארגון להפצת תורת הקבלה - שפוקד המונים לליכוד

מסמכים פנימיים של תנועת "בני ברוך" מעידים על שיטות הפעולה שהביאו להתפקדות של אנשים רבים שאינם תומכים במפלגה. "החלטנו להקים גוף חברתי שילחץ על השרים מבפנים"

ארבע שנים חלפו מאז שנערכו בחירות 2015, אבל רק כעת, לקראת הפריימריז בליכוד שייערכו מחר (שלישי), נחשפת במלואה אחת הפעילויות המשמעותיות שתרמו לניצחון הליכוד – תנועת "בני ברוך" או "קבלה לעם", קהילה בראשות הרב מיכאל לייטמן. קבלן הביצוע המרכזי של התנועה הוא אביהו סופר, שכיום מתמודד בפריימריז הליכוד על המקום ה-22, ונתמך בין היתר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לקראת בחירות 2015, גישש סופר במספר מפלגות וביניהן מפלגת כולנו של משה כחלון. אך כשזה לא הסתדר, הוא יצר את המיזם הפוליטי יוצא הדופן. 

לפי מסמכים פנימיים של המיזם הפוליטי שהגיעו לחדשות 13, אנשי תנועת "בני ברוך" החלו להתפקד לליכוד באלפים. במסמך אחד נכתב: "גילינו שיש בארץ משחק פוליטי פשוט - רק מי שמתפקד למפלגה באמת משפיע. החלטנו להתפקד למפלגת השלטון ולהקים בתוכה גוף חברתי שילחץ על השרים מבפנים".

חשוב לציין, שרוב מתפקדי התנועה אינם מצביעי ליכוד. אסתר יצחייק, פעילה לשעבר בתנועת "בני ברוך", סיפרה: "התחלתי להתעורר מבפנים, הבנתי שמשהו שם לא תקין בכלל, כי אני למשל לא ליכודניקית. שאלתי הרבה שאלות בנושא והיה לי מאוד קשה עם זה". המסמך עצמו מתייחס לנושא גם כן: "גם אם לא בהכרח כולנו מזדהים עם האג'נדה של המפלגה, הצבנו לעצמנו יעד לצרף 15,000 אנשים". בסופו של דבר, כמה אלפי מתפקדים התנועה אכן הצליחה להשיג – קבוצת לחץ משמעותית מאוד, בפריימריז שיתקיימו מחר.

 תנועת "בני ברוך"
 

תנועת "בני ברוך" (החדשות 13)

 

חודש לפני בחירות 2015, שכרו אנשי התנועה משרדים בפתח תקווה. "הצגנו את עצמנו כמכון סקרים. אם התשובה הייתה מאוד חד משמעית והאדם היה בטוח למי הוא מצביע - היינו עוזבים אותו. אם הוא התלבט - ממש היינו מכוונים ומשכנעים אותו שליכוד זה הדבר הנכון להצביע", הוסיפה יצחייק. מדובר בעשרות אלפי שיחות שכנוע ובגיבוש מאגר מידע אדיר של מתלבטים ומספרי הטלפונים שלהם.

בנוסף, אנשי התנועה גם מאוד פעילים בשטח. בתכתובת מייל פנימית מתוארות חלק מפעילותיהן כדוגמת בחירת אזור עם אוכלוסייה דוברת רוסית וחלוקת פליירים באזורים אלו. כמו כן, טילפנו אנשי התנועה לחברי מרכז הליכוד ובתסריט השיחה שלהם נכתב: "אנו עורכים סקר של חברי המרכז למען חיזוק תדמית הליכוד בעינני הציבור", כשלמעשה נעשה ניסיון לשכנע את הנשאלים ולא לסקור אותם.