מכה לכחלון: בג"ץ הורה להעלות את המס המוטל על טבק לגלגול

חרף התנגדותו של שר האוצר למהלך בשל שיקולי בחירות, ביהמ"ש קבע כי אין הצדקה להבדל בשיעורי המס על מוצרי טבק שונים, והחליט להשוות את הסכום לזה שמוטל על סיגריות

שופטי בג"ץ הורו היום (שני) לשר האוצר, משה כחלון, להשוות באופן מיידי את המס המוטל על טבק לגלגול, לזה שמוטל על חפיסות הסיגריות. ההחלטה התקבלה פה אחד. כחלון ניסה להימנע מההתייקרות, משיקולי כלכלת בחירות ובניגוד לעמדת היועמ"ש, אך השופטים קבעו שאין הצדקה להבדל בשיעורי המס בין מוצרי הטבק. בכך, קיבלו למעשה את עמדת המדינה, בניגוד לכוונתו של שר האוצר. 

בפסק הדין נכתב כי "עמדתו החד משמעית של משרד הבריאות, הגורם האמון על בריאות הציבור, היא שדין העתירה להתקבל, ואכן, העמדה שהוצגה בפנינו נמסרה על דעת היועץ המשפטי לממשלה, והוצהר כי היא 'מטעם המדינה', על אף שצויינה בה גם עמדתו המסתייגת של שר האוצר. יש לקוות כי בשלב הבא, כאשר תידרש החלטה בדבר אופן השוואת שיעורי המס, הדבר יעשה בעבודה משותפת ותוך מתן משקל ראוי לכלל האינטרסים הרלוונטיים".

 מתוך סרטון המופיע באתר שהקימה פיליפ מוריס
 

סיגריה מגולגלת ( החדשות 13)

 

פסק הדין, כאמור, שלל את עמדתו של כחלון: "בהתאם לעמדתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן אותו מוצר מן הבחינה הפונקציונלית. על כן, תהא אשר תהא עמדתם של השרים באשר לשיעור המס המתאים ביחס אליהם – ההבחנה בין מוצרים אלה, באופן שמשליך על הכוונת התנהגויות שיש להן השפעה על הבריאות, אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם".

 
"לקראת סיום נבקש להביע את תקוותנו כי ההחלטות שיתקבלו בנושא זה בהמשך הדרך יבטיחו, ככל הניתן, את השמירה על בריאות הציבור. כפי שעולה מדו"ח הוועדה הציבורית שהוזכר לעיל, עישון ושימוש בטבק הם גורמי התחלואה והתמותה המרכזיים שניתנים למניעה בעולם המערבי, וההערכה הרווחת היא שעישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים בכ-10 עד 15 שנים בממוצע. אם כן, למצער, ראוי לוודא כי הכללים בתחום זה יהיו מבוססים על הנתונים המדעיים והרפואיים הרלוונטיים, ולא יגרמו חלילה להטיית התנהגויות הפוגעת בשלום הציבור".

כחלון התייחס לפסק הדין בכנס אבירי איכות השלטון, שבו השתתף היום. "התפיסה הכלכלית שלי אומרת שצריך להוריד מיסים ולא להעלות, לכן אני מתנגד לכל העלאה באשר היא. אזרחי ישראל עובדים קשה ומשלמים מספיק מיסים ותפקידנו להוריד מיסים ככל שניתן. אני חולק על החלטת בג"ץ, אך כמובן שאכבד אותה. אלמד את פסק הדין ונפעל בהתאם".
 

 טבק לגלגול
 

טבק לגלגול (חדשות 13 )

 

לפני כשלושה שבועות הודיעה המדינה לבג"ץ כי יש להשוות את המס על מוצרי העישון, חרף התנגדותו של כחלון. המס על הטבק לגלגול צפוי להתייקר ב-25-55 שקלים, וההתייקרות תשפיע על האוכלוסייה העיקרית שמשתמשת בטבק - בני ובנות 20 עד 34.  

הצעד הזה מצטרף ל"חוק הטבק" שאושר באחרונה, וקובע הגבלה על פרסום מוצרי עישון ומראה אחיד של חפיסות הסיגריות. כעת יאלצו המעשנים טבק לגלגול לבחור אם ישלמו את המחיר הגבוה, יפסיקו לעשן או יחזרו לסיגריה מחפיסה.