המבקר על חקירות רה"מ: על שומרי הסף לפרסם ההחלטה ללא דיחוי

יוסף שפירא גיבה בכנס התנועה לאיכות השלטון את החלטת מנדלבליט לא לדחות החלטתו עד לאחר הבחירות, ואמר כי נהג בעבר באופן דומה. "לא דחיתי פרסום דוחות ביקורת שהושלמו"

רמ" חשוד בשוחד: מבקר המדינה יוסף שפירא אמר היום (שני) כי על שומרי הסף לפרסם את החלטותיהם בנוגע לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו ללא קשר לבחירות. הדברים נאמרו בכנס התנועה לאיכות השלטון.

"כשומרי סף, עלינו גם לזכור שלצד החובה היומיומית לפעול באופן אקטיבי לשמירה על הערכים של טוהר המידות וחובה מיוחדת לשמור על טוהר הבחירות", הבהיר שפירא. "תקופת בחירות, ככלל, הינה תקופה רגישה ביותר, ותקופת הבחירות הנוכחית הינה רגישה שבעתיים. על שומרי הסף להתעלם משיקולים שאינם ממין העניין ולהקפיד שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים מקצועיים בלבד. אין זה פשוט, אך זה אפשרי".

 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

שפירא ציין כי הוא עצמו נמנע בעבר לדחות פרסומי דוחות ביקורת עד לאחר הבחירות. "מדיניות משרד מבקר המדינה הייתה והינה לפרסם דוחות עם השלמתם, ולהימנע מלערב בהחלטה על מועד הפרסום שיקולים שאינם נוגעים לביקורת", הוסיף שפירא.

ביום שישי, כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע כי הוא דוחה את בקשת פרקליטי ראש הממשלה נתניהו להמתין עם ההכרעה בתיקי ראש הממשלה עד לאחרי הבחירות – כפי שפורסם בחדשות 13. במכתב רשמי ששלח מנדלבליט לעורכי דינו של ראש הממשלה, כתב כי אין בכוונתו לעכב את ההחלטה בעניין, והיא תתקבל ללא קשר לבחירות.

במכתבו, הצהיר היועמ"ש כי אין מניעה לשקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע, במידה שכך יוחלט, גם לפני הבחירות. הודעה זו, לדבריו, התקבלה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות שהוצגו בפגישה שהתקיימה עם פרקליט המדינה ובכירים נוספים. עוד טען מנדלבליט כי ההחלטה לא תתקבל בשבועיים הקרובים, זאת, כדי לאפשר לפרקליטים לעתור לבג"ץ במידה שירצו בכך. עם זאת, הדגיש, אם תתקבל החלטה בזמן הקרוב להגיש כתב אישום - לא תהיה בעיה לפרסמה לפני הבחירות.

נתניהו ומנדלביט
 

נתניהו ומנדלביט (רויטרס)

 

עוד הובהר במכתב כי גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו: "הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מבטאת אפוא כלל ברור בדבר המשך הטיפול בתיקי חקירה הנוגעים לאישי ציבור גם בתקופת בחירות, המבוסס על עיקרון העל של שוויון הכול בפני החוק". לדברי היועמ"ש, החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, תפגע בעיקרון של שוויון הכול בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה.

מנדלבליט הדגיש במכתבו כי "הטיפול בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים, והחלטות התקבלו, מתקבלות ויתקבלו אך ורק על בסיס חומר הראיות ומשיקולים של האינטרס הציבורי בלבד. אין כל ממש בטענות המבקשות לייחס להכרעותיו של היועץ המשפטי לממשלה סיבות שונות ומשונות, שאינן ענייניות, כדוגמת לחץ ציבורי או אחר. ליועמ"ש אין כל כוונה או רצון להשפיע על הבחירות ותוצאתן - השפעה שממילא לא ניתן לאמוד את מהותה ואת כיוונה - וכל כוונתו היא למלא את תפקידו ואת חובתו לשלטון החוק ולאינטרס הציבורי, כמתחייב בחוק".