סגנו של נסראללה: "ישראל לא מוכנה לעימות עם לבנון"

נעים קאסם, סגן מזכ"ל חזבאללה, הגיב לדבריו של נתניהו שאמר כי איראן שולטת בממשלה במדינתו דרך ארגון הטרור: "מדובר בממשלת אחדות עם שלושה שרים מחזבאללה"

סגן מזכ"ל ארגון חזבאללה, נעים קאסם, הגיב אתמול (ראשון) בריאיון לטלוויזיה הלבנונית לדבריו של נתניהו, שאמר כי איראן שולטת בלבנון באמצעות ארגון חזבאללה. "הממשלה החדשה שקמה היא ממשלת אחדות", אמר קאסם, "ויש בה שלושה שרים בלבד מטעם חזבאללה. ישראל לא זקוקה להצהרות כאלו כדי להצדיק תקיפה בלבנון – אך בלאו הכי נראה כי אינה מוכנה לעימות".

אתמול, כאמור, תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את הממשלה החדשה שהוקמה בלבנון: "חזבאללה הצטרף לממשלת לבנון, ועכשיו הוא שולט בממשלה, וכך למעשה איראן שולטת בה". נתניהו אמר את הדברים בתדרוך שערך למשלחת שגרירי האו"ם שהגיעו לישראל על מנת לסייר בגבול הצפוני. נתניהו התייחס גם למבצע "מגן צפוני" שהסתיים לפני כשלושה שבועות: "כמו שעצרנו את המנהרות, כך נעצור את כל מעשי התוקפנות מלבנון, סוריה או מאיראן - בעשותנו כך אנו מגנים לא רק על עצמנו, אלא גם על שכנינו".

בדבריו, התייחס נתניהו לתפקיד או"ם ביחס לישראל: "מנהרות הטרור שבאמצועתן ניסה חזבאללה להיכנס אל תוך שטח ישראל מהוות הפרה בוטה של החוקים הבין-לאומיים. עצם הגעתם לישראל מעידה על ההגינות והיושרה שלכם, אני מקווה שזה יאפיין גם את האו"ם, שרק בשנה האחרונה קיבל 20 החלטות נגד ישראל ואילו שש בלבד נגד מדינות אחרות, בהן סוריה, איראן וסודאן - מדובר בלי ספק באבסורד". לדבריו, "מה שחשוב הוא לא רק שתראו את האמת, אלא גם שתדבררו אותה - אנו רוצים לראות אתכם משנים את החלטותיכם".

 
 
 
מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה ( חדשות 13)

 

בשבוע שעבר, מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שבר שתיקה לאחר יותר מחודשיים שבהן לא הופיע בפומבי. נסראללה הכחיש בריאיון לערוץ "אל-מיאדין" את הדיווחים על מותו: "אני בריא לחלוטין ואיני סובל מדבר. מצחיק לשמוע שאני מת". נסראללה התייחס למבצע "מגן צפוני": "נפגשתי עם בכירי חזבאאללה ברגע שהמבצע התחיל. חשבנו לדבר ביומו הראשון או השני, אך בסופו של דבר החלטנו לא לדבר עד לסיום המבצע". לדבריו, "החלטנו לא לעזור להם (לישראל) במבצעי התודעה העצומים האלה, ולכן לא דיברתי עד שהמבצע הסתיים.

נסראללה סירב לקבל אחריות על בניית המנהרות בין לבנון לישראל: "המנהרות קיימות, יכול להיות שהן ישנות או חדשות, אך לא משנה מי חפר אותן". לדבריו, ישראל גילתה כמה מנהרות, אך לא אגיד למי הן שייכות". מזכ"ל הארגון הוסיף כי "לא הופתענו שישראל הייתה בהיסטריה מאז הנאום שבו הודעתי כי נוכל להשתלט על הגליל".

"אני מזהיר את ישראל, אני לא רוצה להיכנס לבחירות שלהם. אבל על הישראלים לשים לב שנתניהו, ובמיוחד בשבועות האחרונים, מבצע הרבה טעויות בהערכה שלו לגבי סוגיות רבות. אנחנו וכל ציר ההתנגדות מוכנים לתגובה אם הוא יעשה טעות", הוסיף.

 רה"מ נתניהו בטקס חילופי רמטכ"לים
 

רה"מ נתניהו (חדשות 13)

 

למחרת הגיב ראש הממשלה נתניהו לדבריו של נסראללה, ואמר כי הוא "מצוי במבוכה גדולה בגלל הנחישות שלנו". הדברים נאמרו בפתח ישיבת הממשלה, בתגובה לריאיון מזכ"ל חזבאללה, שבו הכחיש כי ארגונו הוא שחפר את המנהרות בלבנון, שהושמדו במבצע "מגן צפוני".

"אתמול נסראללה שבר שתיקה, הוא מצוי במבוכה גדולה בגלל שלוש סיבות. ראשית, בגלל ההצלחה הגדולה שלנו במבצע מגן צפוני'", אמר נתניהו. "הוא ואנשיו השקיעו מאמץ אדיר בנשק ההפתעה של המנהרות החודרות, כולל חפירתן בניגוד לדבריו בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים. תוך שישה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק הזה".

"שנית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל מצוקה כספית. המדיניות שקידמנו לחדש את הסנקציות על איראן, היא מדיניות שאומצה על ידי הנשיא טראמפ בצורה בהירה וחדה, פוגעת קשות במקורות המימון של איראן וגרורותיה, ובראשן החזבאללה", הוסיף ראש הממשלה. "שלישית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל הנחישות שלנו. מול חזבאללה ניצב כוח המחץ הקטלני של צה"ל, ותאמינו לי - לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו".