השריונים של נתניהו: מענה לחיבור אפשרי בין לפיד לגנץ • פרשנות

רה"מ מבקש לשריין שלושה מקומות ברשימת הליכוד, על מנת להיערך לאיחוד פוטנציאלי של יריביו. זאת, כדי שבמידה שייבחר - יוכל להחליט על מינויים ללא קשר למיקומם ברשימה

  • פורסם ב:
  • 03/02/2019 21:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/02/2019 00:12
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש ממתפקדי הליכוד שלושה שריונים, וזאת על מנת להיערך לאיחוד פוטנציאלי בין לפיד וגנץ. נתניהו מבקש להכניס לרשימה אנשים משמעותיים, כך שלדבריו, אם ייבחר – הוא יוכל להחליט על מינויים ללא קשר למיקומם ברשימה. כלומר, על אף שבראש הרשימה יוצבו מועמדים בכירים, יוכל נתניהו להחליט שלא לא למנותם לשרים, ולקחת במקומם מועמדים שמאיישים מקומות נמוכים יותר ברשימה. בגלל שיש יותר ביקוש מהיצע, זה מעורר התמרמרות.

 
 
נתניהו וגנץ
 

נתניהו וגנץ (רויטרס )

 

בתוך כך, אמר אתמול נתניהו כי "התרגיל של גדעון סער לא יצליח – הדמוקרטיה לא תיתן לזה לקרות". את הדברים אמר ראש הממשלה בריאיון בערוץ השידורים "הליכוד TV". לדברי נתניהו, מספר אנשים בליכוד סיפרו לו שסער פנה אליהם וביקש את תמיכתם, לאחר שיבקש שיטילו עליו להרכיב את הממשלה: "זה נגד רצון הבוחר, ורצון הבוחר גובר". גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי "ראש הממשלה נתניהו פועל על מנת שגדעון סער לא יוביל את רשימת הליכוד. מעבר לכך הוא לא מתערב בדירוג השרים וחברי הכנסת".

בתגובה לדברי ראש הממשלה, כתב סער בחשבון הטוויטר שלו כי "למרבה הצער, יומיים לפני הפריימריז בחר רה״מ לנסות ולמחזר את עלילת הכזב אותה השמיע לראשונה לפני מספר חודשים. המטרה שקופה: ניסיון לפגוע בי בפריימריז. חברי הליכוד חכמים ויודעים היטב שלדברים אין שחר. ערב בחירות קריטיות לליכוד ולמדינה אנהג כמבוגר האחראי: לא אגרר למלחמה פנימית בתוך הבית".

עולה השאלה עד כמה ראש הממשלה אכן יכול לפגוע בסיכויו של סער. ייתכן כי זה יפגע ביכולתו להתברג בחמישייה הראשונה, אך הוא כנראה יתברג לעשיריה הראשונה. עם זאת, התפתחות זו בונה את סער לטווח הארוך כאופוזיציה העיקרית לנתניהו, לכשזה יפנה את הבמה. בעקבות המעשה של נתניהו ברור שלנתניהו יש אופוזיציה בדמותו של גדעון סער.

ברשימת הליכוד שתקבע מחר יש שתי זירות שכדאי לשים לב אליהן: הקרב על הצמרת, ומרחץ הדמים הפוליטי שצפוי בתחתית הטבלה. המירוץ על החמישייה הראשונה הוא תחילת המאבק על ירושת נתניהו. השחקנים המרכזיים הם יולי אדלשטיין, מירי רגב, ישראל כ"ץ, גלעד ארדן וגדעון סער, וגם יריב לוין, זאב אלקין ויואב גלנט. זירה מעניינת נוספת, כאמור, היא המאבקים בתחתית: ב-30 המקומות הראשונים כבר משובצים ראש הממשלה נתניהו, שני שריונים שלו, ארבעה מחוזות, אישה חדשה ועולה חדש. כלומר, יותר מ-30 מועמדים מתמודדים על 21 מקומות, ותשעה מהם לא ישרדו את משחק הכיסאות.

ראש הממשלה נתניהו בריאיון ב"ליכוד TV"
 

ראש הממשלה נתניהו בריאיון ב"ליכוד TV" (הליכוד TV)

 

אמש פנה ראש הממשלה למתפקדי הליכוד וכתב: "אנחנו עומדים בפני מערכה קשה. השמאל והתקשורת עושים מאמצים כבירים להפיל את ממשלת הליכוד. אנו חייבים להיערך בהתאם. לאור החיבורים  הצפויים בשמאל במטרה להפיל את ממשלת הליכוד, אני מבקש מכם לאשר לי הפעם לשבץ ברשימת הליכוד שלושה מועמדים במקומות 21, 28 ו-36. אני משוכנע שהדבר הכרחי כדי להגדיל את סיכויינו לנצח בבחירות".

ביום שבת, התייחס חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) בריאיון ל"המטה המרכזי" לשאלת החיבור בין מפלגת יש עתיד למפלגת חוסן לישראל: "יש שיחות בין לפיד לגנץ ורצון לממש את האלטרנטיבה השלטונית במדינת ישראל. במרכזה של האלטרנטיבה הזאת עומדת יש עתיד. חיבור זה לא רק משיקולי אגו, יש עוד דברים לדבר עליהם, בתוך שבועיים נדע". לדבריו, "כרגע יש אפשרות לכל דבר. אני לא שולל כלום. בשלב הזה אנחנו מדברים, לא רק על מי מספר אחת ברשימה. הכוח שלנו לא מתבסס רק על מה שאנחנו שמים על השולחן, אלא על כוח גדול בשטח על בסיס אמיתי, שהם לא רק סקר אחד".