חוסר בתקציב, מיעוט רופאים בפריפריה: החרפה בבתי החולים בישראל

בשנים האחרונות התפוסה במחלקות הפנימיות בבתיה"ח טיפסה אל מעבר ל-100 אחוזים, בזמן שהצוותים במחלקות השונות עובדים במתכונת מצומצמת • סטטוסקופ - פרויקט מיוחד

העומס הגדול בבתי החולים הציבוריים: בשנים האחרונות התפוסה במחלקות הפנימיות בבתי החולים טיפס אל מעל ל-100 אחוזים עם 50 חולים במחלקה הפנימית מדי יום. למרות העלייה החדה בתפוסה, מספר האחיות ואנשי כוח העזר בכל משמרת עומד על אחד או שניים בלבד. כמו כן, לפי הנתונים עולה כי תקציב הבריאות בישראל נמוך בהרבה מהממוצע העולמי, ובחלק מהמדינות באירופה תקציב הבריאות גדול פי שלוש מאשר בארץ.

"זו עבודה קשה, לא כל אחד יבחר בה", ציינה אנג'י נאטור, כוח עזר במחלקה פנימית באיכילוב. "צריך הרבה כוחות. אנחנו האנשים הראשונים שרואים את החולה ורואים את הגוף שלו ויודעים הכול עליו – יותר מהאחיות ומהרופאים". רותם נובוסלסקי, אחות אחראית במחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה שבחדרה ציינה כי בעקבות העומס הגדול "יש מצבים שאנחנו עושות סיבובים בלילה ואנחנו מוצאות אנשים שנפטרו".

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב
 

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב (חדשות 13)

 


לפי נתוני ה-OECD הממשלה משקיעה בבריאות אזרחיה רק 1,700 דולרים, כשהממוצע העולמי עומד על 3,000 דולרים. מדינות כמו דנמק או גרמניה מקצות לתקציב בריאותן, כאמור, עד פי שלוש מאשר ישראל. מספר הרופאים ל-1,000 מטופלים אמנם דומה לממוצע בעולם, אבל הפערים הגיאוגרפים עצומים: בעוד שיותר מחמישה רופאים זמינים בתל אביב ל-1,000 מטופלים, בצפון המספר עומד רק על שניים בלבד בצפון ועל שלושה בדרום.

גם בפריסת מכשירי MRI למיליון תושבים, ישראל אפילו לא מתקרבת למערכות הבריאות האחרות עם ממוצע של 4.9 הממוצע העולמי שעומד על 15.8. כמו כן, מהנתונים עולה כי שיעור המיטות בבתי החולים ממשיך להתדרדר, כשפחות משתי מיטות אשפוז זמינות לכל 1,000 תושבים - מה שמחייב שהות קצרה יותר במחלקות הפנימיות לעומת הממוצע הבין-לאומי.

"חדר המיון הוא חלק ממערכת תורית, אנחנו מטלפים בחולים ואז אנחנו צריכים לאשפז כשליש מהם", אמר פרופ' פיני הלפרין, מנהל מערך הרפואה הדחופה באיכילוב."הבעיה היא שאין מספיק מיטות – מספר המיטות שלנו מאוד מאוד מצומצם. כשאנחנו מנסים להעלות חולה אל מיטה, אין לנו לאן ואז החולה נשאר בחדר המיון. שליש עד חצי ממיטות המיון תפוסות בחולים שהיו מאושפזים". לדבריו, " שום דבר לא ישתנה מחר. אבל מה שצריך זו תוכנית שתאפשר לנו להסתכל קדימה למספר שנים".