נתניהו: "סער יבקש להרכיב ממשלה – התרגיל הזה לא יעבוד"

בריאיון ל"הליכוד TV" בפייסבוק, הצהיר רה"מ כי הצעד שלטענתו מנסה להוביל סער מנוגד לרצון הבוחרים. סער: "לא אגרר למלחמות" • לקראת הפריימריז - הקרבות על המקום ברשימה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש (ראשון) כי "התרגיל של גדעון סער לא יצליח – הדמוקרטיה לא תיתן לזה לקרות". את הדברים אמר ראש הממשלה בריאיון בערוץ השידורים "הליכוד TV". לדברי נתניהו, מספר אנשים בליכוד סיפרו לו שסער פנה אליהם וביקש את תמיכתם, לאחר שיבקש שיטילו עליו להרכיב את הממשלה: "זה נגד רצון הבוחר, ורצון הבוחר גובר". גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי "ראש הממשלה נתניהו פועל על מנת שגדעון סער לא יוביל את רשימת הליכוד. מעבר לכך הוא לא מתערב בדירוג השרים וחברי הכנסת".

בתגובה לדברי ראש הממשלה, כתב סער בחשבון הטוויטר שלו כי "למרבה הצער, יומיים לפני הפריימריז בחר רה״מ לנסות ולמחזר את עלילת הכזב אותה השמיע לראשונה לפני מספר חודשים. המטרה שקופה: ניסיון לפגוע בי בפריימריז. חברי הליכוד חכמים ויודעים היטב שלדברים אין שחר. ערב בחירות קריטיות לליכוד ולמדינה אנהג כמבוגר האחראי: לא אגרר למלחמה פנימית בתוך הבית".

בווידיאו: נתניהו בריאיון ל"הליכוד TV"

עולה השאלה עד כמה ראש הממשלה אכן יכול לפגוע בסיכויו של סער. ייתכן כי זה יפגע ביכולתו להתברג בחמישייה הראשונה, אך הוא כנראה יתברג לעשיריה הראשונה. עם זאת, התפתחות זו בונה את סער לטווח הארוך כאופוזיציה העיקרית לנתניהו, לכשזה יפנה את הבמה. בעקבות המעשה של נתניהו ברור שלנתניהו יש אופוזיציה בדמותו של גדעון סער.

ברשימת הליכוד שתקבע מחר יש שתי זירות שכדאי לשים לב אליהן: הקרב על הצמרת, ומרחץ הדמים הפוליטי שצפוי בתחתית הטבלה. המירוץ על החמישייה הראשונה הוא תחילת המאבק על ירושת נתניהו. השחקנים המרכזיים הם יולי אדלשטיין, מירי רגב, ישראל כ"ץ, גלעד ארדן וגדעון סער, וגם יריב לוין, זאב אלקין ויואב גלנט. זירה מעניינת נוספת, כאמור, היא המאבקים בתחתית: ב-30 המקומות הראשונים כבר משובצים ראש הממשלה נתניהו, שני שריונים שלו, ארבעה מחוזות, אישה חדשה ועולה חדש. כלומר, יותר מ-30 מועמדים מתמודדים על 21 מקומות, ותשעה מהם לא ישרדו את משחק הכיסאות.

 

בדצמבר האחרון, שלח סער הודעה בקבוצת ווטסאפ של פעילי ליכוד, ובה הודיע כי יתמודד בפריימריז בליכוד. "לפני שנה ושמונה חודשים הודעתי בעכו על חזרתי לפעילות ציבורית ופוליטית. עתה הגיע רגע האמת", כתב סער. "אנחנו נכנסים ממחר בבוקר להיערכות לפריימריז. כל מי שרוצה להירתם בדרך כלשהי - אנא ליצור קשר עם נתנאל איזק, ראש המטה, בפרטי".

מספר ימים קודם לכן, אושר בקריאה טרומית בכנסת החוק הקובע שרק ראשי מפלגות יוכלו להרכיב ממשלות, המכונה חוק "גדעון סער". זאת, לאחר ש-60 חברי כנסת הצביעו בעדו, ורק 55 התנגדו לו. 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הציגה אז את התנגדות האופוזיציה לחוק סער: "זה זמן ארוך שהקואליציה הזאת לא עוסקת בדבר מלבד שימור הכיסא של ראש ממשלה מושחת". "כל החוקים פה עוסקים בעיוות כללי המשחק, על ידי מצעד של חסרי חוליות שמחזיקים כל אחד מהם רגל אחרת של כיסא רועד ומתנדנד, ומוכנים אפילו לזרוק לפח את האינטרסים של הליכוד, רק בשביל האינטרס הפרטי של ראש הממשלה", הוסיפה זנדברג. "כשכל הדבר הזה ייגמר אתם לא תצליחו להסתכל בראי מרוב בושה, ההיסטוריה תשפוט את מצעד החקיקה הזה".