תלמידים בטיול, החדשות 13

"השפלה": ההורים לא שילמו - התלמידה הורדה מהסעת הטיול

י' בת ה-17, תלמידת תיכון בצפון, אולצה לרדת מאוטובוס על ידי מורה, לאחר שלטענת בית הספר הוריה לא שילמו עבור הפעילות. "היא משכה ודחפה ואמרה לנהג להוציא אותי"

לפני מספר שבועות בבית ספר תיכון בצפון הארץ, שכבת י"א נערכה לצאת לטיול. ממש לפני היציאה לטיול, בשעה שבע בבוקר, אחת המורות ניגשה אל י', תלמידה בת 17 מאחת הכיתות, והודיעה לה כי אם היא לא תשלם על הטיול היא תוריד אותה מההסעה, וכך אכן קרה. 

לאחר שהורדה מהאוטובוס לעיניהם של כ-50 תלמידים נוספים, שהיו עדים לאירוע המשפיל, מיהרה י' להתקשר לאמה. בהקלטת השיחה בין השתיים, נשמעת י' אומרת: "אמא, היא אומרת לי לרדת מהאוטובוס וסוגרת אותו. בושות, כולם פה באוטובוס מחכים רק בגללי". על התנהגותה של המורה סיפרה י' לאמה: "היא אמרה לנהג – 'תוציאו אותה, תוריד אותה ותסגור את הדלת'". בריאיון לחדשות 13, סיפרה י' כי "המורה התחילה למשוך ולדחוף אותי. כל התלמידים הסתכלו עליי מהחלון. זו כזאת השפלה, שמעתי כל מיני צחקוקים כאלה, התביישתי מאוד ולא רציתי שכולם יראו אותי ככה". לבסוף, סיכמה י' ואמרה: "אני כרגע לא יוצאת מהבית, לא אחזור לבית הספר הזה יותר".

אמה של י' פנתה לבית הספר וניסתה להגיע לפשרה כדי שיאפשרו לבתה לצאת לטיול עם שאר חבריה, אך נתקלה בסירוב. הנציגה מטעם בית הספר שאיתה דיברה אמרה לה: "קיבלתי הוראה לא להוציא תלמידים עד שכולם משלמים את הכול". אמה של י' התעקשה: "בסדר, אבל תני לי שעתיים".

מבית הספר שבו לומדת י' נמסר כי "הורי התלמידה בחרו שלא לשלם מסיבות שאינן קושי כלכלי, בית הספר פעל על פי הוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך".

 תלמידים בטיול
 

תלמידים בטיול (החדשות 13)

 

החוויה המשפילה של י' היא רק אחת משורה של מקרים שבהם תלמידים הודרו מטיולים ומפעילויות של בתי ספר רק כי הוריהם איחרו להעביר תשלומים או שלא שילמו אותם, לעיתים בגלל מצבם הכלכלי. במקרה נוסף, הנהלת בית ספר פרסמה את שמות התלמידים שהוריהם שילמו וייצאו לטיול, כדי להפעיל לחץ על ההורים האחרים. בתכתובת וואטסאפ נראית הודעת בית הספר לתלמידים שבה נכתב: "תלמידים יקרים, מצורפת רשימת חדרים מעודכנת לפי כיתות. תלמיד שאינו משובץ בחדר - לא הביא אישור לטיול ו/או הוריו לא הסדירו תשלום לבית הספר".

ר' בן ה-13 ממרכז הארץ, לא הורשה אף הוא להשתתף בפעילות בית ספרו בשל אי תשלום: "יצאתי לטיול שנתי, וכשהגענו למקום הלינה, המחנך שלי לקח אותי הצידה לשיחה והסיבר לי שההורים שלי לא שילמו, אז אני לא אשתתף בהמשך הטיול. הייתי לבד, בטיול, בלי אף אחד להיעזר בו, זה משהו מאוד מלחיץ ואפילו קצת מפחיד". ת', שבנה לא הורשה לצפות בהצגה בשל אי תשלום סיפרה כי "מחנך הכיתה הגיע ישירות לאולם התיאטרון, הא פשוט פנה אל בני ואמר לו: 'אני מצטער, אמא שלך לא שילמה את תשלומי הרשות ולכן אני חייב להחזיר אותך לבית הספר'".

תשלומי ההורים שמגיעים לאלפי שקלים בשנה לכל ילד הם תשלומי רשות לפי חוק, אבל בתי ספר רבים מצאו את הדרך לכפות על ההורים לשלם. פיצ'י דובינר, מוביל מטה המאבק לחינוך חינם, הגיב למגמה: "אנו עדים לעוד מקרה של איבוד עשתונות של המערכת החינוכית. אסור להשתמש בכל דרך שהיא - מניפולציות, איומים, הודעות וואטסאפ או לחץ בלתי חוקי על ההורים על מנת שישלמו תשלומים שהם רשות. אנו דורשים ממשרד החינוך לא לתת יד למורים או למנהלים שעוברים על החוק, כי החוק מאפשר לנו לא לשלם".

ממשרד החינוך נמסר: "אין למנוע כל פעילות מתלמידים על רקע אי תשלומי הורים. אשר למקרים שהועברו אלינו, גורמי המקצוע במשרד מקיימים בדיקה".