רוצחים וחוטפת מטוסים: דוח - עשרות פעילי טרור בארגוני ה-BDS

מסמך שפרסם המשרד לעניינים אסטרטגיים טוען כי חמאס והחזית העממית החדירו פעילים לארגוני החרם – בהם כאלה שריצו עונשי מאסר בכלא הישראלי. ארדן: "נניע מהלך מדיני נגדם"

דוח מקיף של המשרד לעניינים אסטרטגיים שנחשף היום (ראשון) טוען לקשר עמוק בין ארגוני טרור פלסטיניים לבין ארגוני BDS הפועלים להחרמת ישראל. על פי המסמך, חמאס ו"החזית העממית לשחרור פלסטין" החדירו במהלך השנים האחרונות עשרות פעילי טרור לתוך רשת ארגוני החרם, על מנת לקדם את פעילותם נגד ישראל.

במסגרת המחקר של המשרד, נדגמו 13 ארגוני BDS ברחבי העולם, ובהם אותרו 30 מחבלים ופעילי טרור, ש-20 מהם ישבו בכלא, חלקם בגין מעשי רצח - כך על פי הדוח. לפי הדוח, חלק מפעילי הטרור משמשים בתפקידי מפתח הארגוני החרם ומאיישים עמדות בכירות. בנוסף, מצביע הדוח על מערכת קשרים כלל עולמית בין ארגוני הטרור לתנועת ה-BDS, הכוללים קמפיינים משותפים, כוח אדם משותף וסיוע כלכלי, ומהווים חזית טקטית נוספת כחלק מאסטרטגיית המאבק הכוללת נגד ישראל.

 ארדן בחשיפת דו"ח על ארגוני ה-BDS
 

ארדן בחשיפת דו"ח על ארגוני ה-BDS (חדשות 13 )

 

הדוח מצביע לדוגמה על כך שבוועדה הלאומית הפלסטינית (BDS NATIONAL COMMITTEE), הרואה עצמה כארגון המוביל של תנועת החרם העולמית, חברים נציגי חמאס ו"החזית העממית לשחרור פלסטין". הוועדה מקדמת, בין היתר, חרמות תרבותיים באמצעות הפחדה ואיומים כלפי גורמי תרבות המקיימים קשרים עם ישראל.

אחד הפעילים שמביא הדוח הוא מוחמד סואלחה, שפועל לקידום חרמות נגד ישראל בבריטניה, שם הוא מתגורר והיה מעורב בארגון משטים לעזה, בהם ה"מרמרה". סואלחה היה חבר בלשכה המדינית של חמאס בשנים 2017-2013 ומזוהה גם עם תנועת האחים המוסלמים.

פעילה נוספת שמציג הדוח היא רסמיה עודה, פעילת "החזית העממית", שהייתה מעורבת ברציחתם של שני סטודנטים ישראלים ובפציעתם של תשעה, בפיגוע בסופר בירושלים בשנת 1969. היא נשפטה למאסר עולם והשתחררה בעסקת שחרור מחבלים. במסגרת פעילותה בארגוני החרם, הייתה אורחת כבוד בכנסי ה-BDS בארצות הברית, שם שני ארגוני החרם המובילים (JVP ו-NSJP), ארחו אותה בכנסים שהתקיימו בקמפוסים באקדמיה.

 המחבלים המורשעים שעל פי הדוח פעילים בכירים בשורות ה-BDS
 

המחבלים המורשעים שעל פי הדוח פעילים בכירים בשורות ה-BDS ( החדשות 13)

 

על פי הדוח, בראש ארגון החרם הפלסטיני "אל-חק", עומד שעוואן ג'בארין, שריצה מספר עונשי מאסר בכלא הישראלי על מעורבותו בפעולות טרור. כיו"ר ארגון המציג עצמו כפועל למען זכויות אדם מקבל ג'בארין לגיטימציה מממשלות במערב, מסתובב באירופה ומגייס סכומי כסף גדולים לפעילות חרם נגד ישראל.

לילא חאלד, שחברה בארגון "החזית העממית" הגיעה לפרלמנט האירופי, כך נטען בדוח, ביחד עם חבר נוסף בארגון הטרור, במסגרת קמפיין משותף לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי. הגעתה לפרלמנט האירופי נעשתה תחת פעילותה בארגון "סאמידון" לזכויות אדם. חאלד חטפה מטוס של חברת TWA ב-1969 והייתה מעורבת בניסיון חטיפת מטוס אל-על ב-1970.

 לילא חאל'ד, מחבלת שנמצאת בארגוני החרם של ה-BDS
 

לילא חאל'ד, מחבלת שנמצאת בארגוני החרם של ה-BDS (חדשות 13)

 

עוד נטען בדוח, כי ארגון "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", שבין השנים 2017-2014 קיבל מימון אירופי-מדיני בגובה מיליון דולרים וחצי, נוסד על ידי ראג'י סוראני, פעיל החזית העממית לעבר וכיום בעל קשרים לחמאס. סוראני, שגם עומד בראש "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", סיפק לחמאס ייעוץ משפטי באיסוף נתונים וכתיבת מסמכים לשימוש בהליכים משפטיים נגד ישראל.

השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן: "כמו שפעלנו בעבר כדי לחסום את נתיב הכסף והמימון, הכוונה שלי היא להתניע מיד לאחר פרסום הדוח, מהלך מדיני רחב. אפנה לפורום השרים לביטחון הפנים שהקמתי יחד עם השרה לביטחון המולדת של ארצות הברית, נפנה גם לכל רשויות אכיפת החוק והמודיעין, כדי לקדם ולבחון את הקשרים של הארגונים הללו כדי שנצליח להוציא מחוץ לחוק חלק או את כל ארגוני החרם שנצליח להוכיח שיש בהם פעילי טרור. בנוסף אנו מתכוונים לפנות לכל הקרנות והמוסדות המממנים את הארגונים הללו".