נתניהו: "איראן שולטת בממשלת לבנון, נעצור כל מעשה תוקפנות"

בתדרוך שערך למשלחת האו"ם תקף נתניהו את הציר השיעי: "אנו מגנים לא רק עלינו אלא גם על שכנינו". בישיבת הממשלה שלח מסר לחמאס: "אם השקט יופר - נפעל גם בתקופת בחירות"

  • פורסם ב:
  • 03/02/2019 11:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/02/2019 12:40
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר (ראשון) את הממשלה החדשה שהוקמה בלבנון: "חזבאללה הצטרף לממשלת לבנון, ועכשיו הוא שולט בממשלה, וכך למעשה איראן שולטת בה". נתניהו אמר את הדברים בתדרוך שערך למשלחת שגרירי האו"ם שהגיעו לישראל על מנת לסייר בגבול הצפוני. נתניהו התייחס גם למבצע "מגן צפוני" שהסתיים לפני כשלושה שבועות: "כמו שעצרנו את המנהרות, כך נעצור את כל מעשי התוקפנות מלבנון, סוריה או מאיראן - בעשותנו כך אנו מגנים לא רק על עצמנו, אלא גם על שכנינו".

בדבריו, התייחס נתניהו לתפקיד או"ם ביחס לישראל: "מנהרות הטרור שבאמצועתן ניסה חזבאללה להיכנס אל תוך שטח ישראל מהוות הפרה בוטה של החוקים הבין-לאומיים. עצם הגעתם לישראל מעידה על ההגינות והיושרה שלכם, אני מקווה שזה יאפיין גם את האו"ם, שרק בשנה האחרונה קיבל 20 החלטות נגד ישראל ואילו שש בלבד נגד מדינות אחרות, בהן סוריה, איראן וסודאן - מדובר בלי ספק באבסורד". לדבריו, "מה שחשוב הוא לא רק שתראו את האמת, אלא גם שתדבררו אותה - אנו רוצים לראות אתכם משנים את החלטותיכם".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 נתניהו בתדרוך משלחת שגרירי האו"ם
 

נתניהו בתדרוך משלחת שגרירי האו"ם (חדשות 13 )

 

רה"מ התייחס גם להישגיו המדיניים מול מנהיגי מדינות ערב: "לפני כמה עשורים העולם הערבי חבר על מנת להשמיד את מדינת ישראל, אך הדבר הזה משתנה ובא לידי ביטוי בבריתות מעשיות שישראל כורתת עם מדינות ערביות. הבריתות האלה מביאות לשינויים גדולים במזרח התיכון, שמתגברים ככל שהתוקפנות האיראנית מתרחבת".

מוקדם יותר, בישיבת הממשלה שלח נתניהו מסר מאיים להנהגת חמאס, גורם נוסף בציר השיעי שמובל ע"י איראן: "אם בעזה לא ישמרו על השקט, נדע לקבל החלטות גם בתקופת בחירות - ולא נהסס לפעול". לדבריו, "בסוף השבוע התחלנו בהקמת המכשול העילי בגבול עזה, שימנע חדירת טרוריסטים מעזה לשטחנו מעל לפני הקרקע".

רה"מ פנה גם במסר ישיר להנהגה האיראנית לנוכח השקת הטיל החדש: "באיראן מציינים היום 40 שנה למהפכה האסלאמית ומנסים להתהדר בטיל חדש. איראן מצהירה בגלוי על כוונתה להשמיד את מדינת ישראל, אך יש לי מסר ברור לרודנים בטהראן - אנחנו יודעים מה אתם עושים ואנחנו יודעים איפה אתם עושים זאת. נמשיך לפעול נגד איראן בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להבטיח את ביטחון ישראל ולהבטיח את עתיד ישראל".

נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:

כאמור, אתמול הציגה איראן טיל שיוט חדש, שיכול להגיע לטענתה למרחק של כ-1,300 ק"מ ממקום שיגורו. שר ההגנה האיראני, אמיר חתאמי, אמר כי הטיל בעל יכולות שיוט בגובה נמוך והוא חלק מטילי "סומאר" המסוגלים לשאת נשק גרעיני ונחשפו כבר ב-2015. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי גורמים מערביים טוענים כי הרפובליקה האסלאמית מפריזה לעיתים ביכולתה, אך הביעו חשש מפעילותה הבליסטית.

דיווח לבנוני: חמאס התחייב לרגיעה 

דבריו של נתניהו על המתיחות בדרום מגיעים בצל הדיווח אתמול בעיתון הלבנוני אל-אחבאר על כך שבפגישה המשולשת שנערכה ביום שישי ברצועת עזה בין בכירי חמאס, המודיעין והמצרי ונציגי האו"ם הוחלט כי חמאס יתחייב לשמור על רגיעה בעת ההפגנות בסמוך לגדר המערכת. מהדיווח עלה כי ארגון הטרור הבטיח לא לחבל בגדר, להתקרב אליו, לשרוף צמיגים או לירות לעבר חיילי צה"ל, זאת בתמורה לכך שמעבר רפיח יישאר פתוח בשני הכיוונים.

בנימין נתניהו ואסמאעיל הנייה
 

בנימין נתניהו ואסמאעיל הנייה (רויטרס)

 

חמאס התנו את הבטחתם לרגיעה גם בכך שפעילי הארגון יוכלו לגבות מס על הסחורות שמגיעות למעבר ובאמצעותו לשלם משכורת לפקידים. בדיווח הלבנוני נכתב כי ניקולאי מלאדנוב, נציג האו"ם במזרח התיכון, התחייב בתמורה למאמצי הרגיעה להתחיל בהקמת פרויקטים בעזה שיספקו מקומות עבודה ולכך שהכסף הקטארי שמיועד לנזקיים ימשיך להיכנס לרצועת עזה. כמו כן, דווח כי אסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף אף הוא בפגישה, הוזמן להמשיך את התהליך בקהיר, בירת מצרים.

לאחר הפגישה המשולשת נאם הנייה במהלך חניכת מסגד בעיר עזה: "המשך ההתעניינות של האו"ם, קטאר ומצרים במתרחש ברצועת עזה, מדגיש את חשיבותה בזירה הפלסטינית הכוללת, לאויב הישראלי אין עתיד בשטח שלנו, אנחנו מברכים מדינות כמו מלזיה, שמונעות נורמליזציה עם ישראל וסוגרות את הדלת בפניה". במקביל, הפלסטינים המשיכו גם ביום שישי האחרון להפגין בסמוך לגדר. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי 32 מפגינים נפצעו.