"רפסודת הסקס": הניסוי החברתי שהעמיד קבוצת אנשים בתנאי קיצון

במשך 3 חודשים שהו 11 זרים מרחבי העולם על רפסודה קטנה באוקיינוס. "אני מאמין שבמצב מסוכן אנשים יפעלו בהתאם לדחפיהם", אמר האנתרופולוג שהגה את המחקר - וגילה שטעה

במאי 1973 התבצע ניסוי חברתי, שמטרתו הייתה לבחון האם דפוסי אלימות בבני אדם מתפתחים בתנאי סכנה קיצונית ובידוד מוחלט. במסגרת הניסוי חצו ששה גברים וחמש נשים בני לאומים וגזעים שונים, את האוקיינוס האטלנטי, על רפסודה שאורכה 12 מטרים ורוחבה שבעה מטרים בלבד. אסור היה עליהם להביא ספרים כדי לעודד שעמום והוקפד על ליהוק משתתפים בעלי מראה אטרקטיבי כדי לעורר את היצרים ביניהם.     

הניסוי נערך בהשראת מחקר על עכברים שנכלאו יחד במעבדה ונצפו מפתחים סימני אלימות. אנתרופולוג מקסיקני בשם סנטיאגו ג'נובס, ששמע על המחקר, תהה אם גם בני אדם יפתחו דפוסי התנהגות אלימים בתנאים דומים והגה את הניסוי. "אני מאמין כי במצב מסוכן אנשים יפעלו בהתאם לדחפיהם וכאנתרופולוג חברתי, אוכל לחקור את התנהגותם, באופן ברור יותר מאי פעם".

 סנטיאגו ג'נובס, שהגה את הניסוי שכונה "רפסודת הסקס"
 

סנטיאגו ג'נובס, שהגה את הניסוי שכונה "רפסודת הסקס" ( החדשות 13)

 

בין המשתתפים הייתה ד"ר עדנה רבס הישראלית, ששימשה כרופאה במסגרת הניסוי. "המסע הלהיב אותי מאוד. הייתה תקופה שחשבתי איך אני אהיה מסוגלת בכלל לחיות אחר כך על היבשה", נזכרה רבס.

ביום ה-84 למסע התקרב לחופי מקסיקו הוריקן שסיכן ממש את חיי הנוסעים. החוקר ג'נובס סירב, על אף הפצרותיה של הקפטנית, לעגון עד חלוף הסערה והוביל למשבר אמון חריף בין משתתפי הניסוי לבינו.

מלבד העוינות שהתפתחה בין הוגה הניסוי לנוסעי הרפסודה האחרים, לא התגלו במהלך שלושת חודשי ההפלגה תופעות חריגות או סימני אלימות כפי שציפה ג'נובס שיתפרצו בעקבות התנאים שיצר. בניגוד למה שחשב, התפתח קשר עמוק ונראו גילויי חיבה בין המשתתפים – עד כדי כך שהתקשורת העולמית הדביקה לניסוי את הכינוי "רפסודת הסקס". "הוא שם דגש רב כל כך על אלימות ועל עימות וזה היה ההפך מאלימות. זה היה שלום אמיתי", סיכמה פיי סימור שהשתתפה בניסוי.