לקראת הפריימריז: אנשי נתניהו פועלים לחיסול פוליטי של השר קרא

בסביבת רה"מ לא מרוצים מהשר, ככה"נ בעקבות תפקודו במשרד התקשורת ומידע שגוי שמסר בהקשר למחאת העדה הדרוזית • נתניהו ביקש לשריין את מקומות 21, 28 ו-36 ברשימת הליכוד

בחירות 2019: הפריימריז בליכוד ייערכו ביום שלישי הקרוב, ואחד האנשים המעניינים ביותר ברשימה הוא שר התקשורת איוב קרא, מי שעשה קריירה גדולה על נאמנותו העיוורת לראש הממשלה בנימין נתניהו, וכעת עתידו במפלגה נמצאת בסכנה. 

אנשי ראש הממשלה לא מרוצים מקרא ופועלים במרץ על מנת שהוא לא יהיה בשום רשימת מומלצים ואף יהיה מחוץ לרשימת הליכוד בכנסת. ההתעקשות להדיח אותו נובעת, ככל הנראה, ממספר סיבות – חוסר תפקודו של קרא במשרד התקשורת, מודיעין שגוי שהשר מסר למפלגה בעניין חוק הלאום ואמר שלא צפויה מחאה דרוזית גדולה, והקלטה שהגיעה ללשכת נתניהו ובה נשמע קרא אומר דברים קשים על חוק הלאום. במקביל, מאחורי הקלעים נמשכת הפעילות של תומכי נתניהו נגד גדעון סער, שהודיע לאחרונה על שובו לשורות הליכוד.

 

כמו כן, בימים האחרונים רץ בליכוד קמפיין אנונימי שעליו חתום גוף בשם "נאמני ראש הממשלה" על "מעללי השר קרא". בסרטון מציגים את קרא כגייס חמישי וכשר נכשל, מביך וכמי ש"לא סובל את שרה נתניהו".

בווידאו: קמפיין של "נאמני ראש הממשלה" נגד שר התקשורת איוב קרא 

לאחר הפרסום, הוציא שר התקשורת קרא הודעה לחברי תנועת הליכוד וכתב: "בימים האחרונים גורמים עלומים ופחדנים מפיצים סרטונים בהם יש נסיון לקלקל את יחסי עם חברי רה"מ בנימין נתניהו. אני רוצה לבשר לאותם גורמים עוינים, כי הקשר עם רה"מ, החברות האמיתית העמוקה ורבת השנים ביננו חזקה ובצורה ותמשיך כך עד עולם. בהזדמנות זו אאחל לרה"מ עוד שנים רבות וטובות בהנהגת עם ישראל, וקידומה ופיתוחה של המדינה".

מעבר לבחירות לרשימת הליכוד, בימין נערכים לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, כאשר החשש הגדול הוא איחוד בין יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. ב-21 בפברואר ייסגרו הרשימות לכנסת, וכחלק מהיערכות לשריונים הצפויים נתניהו בודק בסקרים אופציות לאיחוד בימין. הסקרים מעלים שיו"ר כולנו, משה כחלון, לא מביא מספיק מנדטים, ושיו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, יכול לחזק את יש עתיד. כך, על פי הבדיקות של נתניהו, רק נפתלי בנט ואיילת שקד ממפלגת הימין החדש שווים את משקלם הפוליטי. הם צפויים להביא 38-39 מנדטים לגוש כזה, אך איחוד בין שתי המפלגות מוטל בספק בשל סלידתו של הזוג נתניהו מהשניים.

בנימין נתניהו, איילת שקד ונפתלי בנט
 

בנימין נתניהו, איילת שקד ונפתלי בנט (רויטרס )

 

עוד סימן לאיחוד אפשרי בגוש הימין הוא שנתניהו יבקש השבוע שלושה שריונים ברשימת הליכוד. אחד מהם במקום ה-36, שמעיד שנתניהו חושב שהשריון יהיה ריאלי. כרגע, הוא ריאלי רק במצב של איחוד. 

ראש הממשלה פנה אמש (שבת) למתפקדי הליכוד וכתב: "אנחנו עומדים בפני מערכה קשה. השמאל והתקשורת עושים מאמצים כבירים להפיל את ממשלת הליכוד. אנו חייבים להיערך בהתאם. לאור החיבורים  הצפויים בשמאל במטרה להפיל את ממשלת הליכוד, אני מבקש מכם לאשר לי הפעם לשבץ ברשימת הליכוד שלושה מועמדים במקומות 21, 28 ו-36. אני משוכנע שהדבר הכרחי כדי להגדיל את סיכויינו לנצח בבחירות".

חבר הכנסת עפר שלח התייחס מוקדם יותר אתמול בריאיון ל"המטה המרכזי" לשאלת החיבור בין מפלגת יש עתיד למפלגת חוסן לישראל ואמר: "יש שיחות בין לפיד לגנץ ורצון לממש את האלטרנטיבה השלטונית במדינת ישראל. במרכזה של האלטרנטיבה הזאת עומדת יש עתיד. חיבור זה לא רק משיקולי אגו, יש עוד דברים לדבר עליהם, בתוך שבועיים נדע". לדבריו, "כרגע יש אפשרות לכל דבר. אני לא שולל כלום. בשלב הזה אנחנו מדברים, לא רק על מי מספר אחת ברשימה. הכוח שלנו לא מתבסס רק על מה שאנחנו שמים על השולחן, אלא על כוח גדול בשטח על בסיס אמיתי, שהם לא רק סקר אחד". 

 חבר הכנסת עופר שלח, יש עתיד
 

חבר הכנסת עופר שלח, יש עתיד (חדשות 13 )

 

כמו כן, חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה התייחס גם הוא לחיבורים האפשריים ואמר: "אני סבור שעדיין לא מאוחר להחזיר את החיבור עם ציפי לבני, ואפילו להחזיר את אהוד ברק. לא כיושב ראש". עוד הוסיף כי "אי אפשר לזלזל בציפי וביכולת שלה, גם באהוד, אולי אפילו דן מרידור הייתי מביא לתהליך. אי אפשר כל הזמן לדבר על מצב קשה ולא לעשות דבר. אי אפשר לדבר על משבר ולהעמיד את האגו במרכז העניינים".