הנער שהזהיר את המשטרה מפני רצח אמו - וגידל את אחיו הקטנים

כשוורטאו היה רק בן 14 אביו רצח את אמו והתאבד. למרות הטרגדיה, הצליח הצעיר לגדל את חמשת אחיו, לשרת כקצין בצה"ל ולהקים משפחה. "אני תורם ככל יכולתי - זה מספק אותי"

ב-2008 רצח אביו של וורטאו ג'מרה את אמו והתאבד, חרף כל ההתרעות ואזהרות חוזרות ונשנות של בני המשפחה. וורטאו שהיה אז בסך הכול בן 14, נאלץ לטפל לבדו בחמשת אחיו הקטנים ולמנוע התפוררות מוחלטת בתוך המציאות הקשה שנקלעו לתוכה.

"אני התלוננתי במשטרת ישראל 16 פעמים וברווחה שבע פעמים אמרתי להם את זה – אבל הם לא עשו עם זה כלום". לדבריו במשך חודשיים, כשהסכנה לחיי אמם ברורה להם, נהגו האחים לסרוק את הרחוב כדי לוודא שאביהם איננו אורב לה – בכל פעם לפני שיצאה מהבית.  

 וורטאו ג'מרה במדי צה"ל
 

וורטאו ג'מרה במדי צה"ל ( החדשות 13)

 

בשלב מסוים שירותי הרווחה החליטו שהבעיה היא דווקא אצל וורטאו, ואיימו עליו שאם לא ישוב לבית הספר יבואו לקחת אותו באזיקים. לא נותרה לו הרבה ברירה. אמו אניינה, אמרה לו שלא ידאג ושהיא תסתדר. היום הראשון שבו יצאה לבד מביתה, היה גם היום האחרון בחייה.

למרות הקושי שעמו נאלץ להתמודד וורטאו הוא הצליח במקביל לגידול חמשת אחיו, להשלים בגרויות, לסיים קורס קצינים ולהקים משפחה. "השאיפות שלי להיות מחנך. איפה שאני הגעתי היום זה באמת בזכות כל האנשים שבדרך עזרו לי, כיוונו אותי, אהבו אותי, באמת הרעיפו עלי אהבת חינם. איפה שאני מרגיש אני יכול לתרום - זה מה שעושה לי סיפוק".

אחד האנשים שעליהם דיבר וורטאו היא תלושי, מבקשת מקלט שהגיעה לארץ לפני עשר לאחר שבעלה נירדף ונרצח על ידי השלטונות באתיופיה והיא נמלטה לישראל. היא התגלגלה לאגף הרווחה וקיבלה הצעה לאמץ משפחה שלמה של ילדים יתומים. היא לא חשבה פעמיים וגידלה את משפחת ג'מרה במשך כ-7 שנים עד שנדרשה לעזוב את ישראל. מבחינת הילדים הקטנים במשפחה, הם שוב איבדו את אמם.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לכתבה: "כל תלונה על איומים ואלימות במשפחה, נחקרת במשטרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת ולהגן על קורבנות העבירה במגבלות החוק, לרבות שילוב טיפול רווחתי במידת הצורך. לפני המקרה הטראגי שהתרחש לפני למעלה מעשור, החשוד ברצח נחקר במשטרה, הוצא נגדו צו הרחקה בבימ״ש ובהמשך הוא נחקר בגין הפרתו. למרות הקושי המובנה הטמון במניעת כל מקרה רצח בתוך המשפחה, הרי שבזכות פעילות אכיפה, מניעה וחקירה של המשטרה, לאורך השנים ניצלו חייהן של נשים רבות בישראל.