שימוש באקסטזי ובפטריות הזייה: האם רפואת הנפש עוברת מהפכה?

מהמחקר שצובר תאוצה בעולם ועד עדויותיהם החיוביות של משתתפים בניסויים - ייתכן שבעתיד טיפולים פסיכיאטריים יכללו שימוש בחומרים פסיכודליים. "קיבלתי כוחות מהאינסוף"

במשך שנים מתנהל מאבק ארוך על הלגיטימציה של שימוש בקנאביס רפואי. במקביל מתבצעים מחקרים רבים במטרה לבחון את השפעת החומרים שמכיל הקנאביס על הקלה בתסמיני מחלות שונות ופוסט טראומה. בשנים האחרונות התרחבו גבולות המחקר הרפואי שמנסה לבחון גם את יכולותיהם של סמים שונים כמו אקסטזי, פטריות הזיה, וחומרים פסיכו-אקטיביים אחרים לטיפול בדיכאון ובפוסט טראומה.

ניסיונות ראשונים של טיפול בהפרעות נפשיות באמצעות סמי הזיה החלו כבר בשנות ה-60 וה-70 באוניברסיטאות בעלות שם בארצות הברית, אבל עליית השימוש בחומרים האלה כסמי מסיבות, הקימה תנועת נגד של פוליטיקאים ואישי ציבור ששיבשו את המשך המחקרים.

 סמים מסוג אקסטזי
 

סמים מסוג אקסטזי ( החדשות 13)

 

מחקר אמריקני החל לבחון מחדש את היעילות של MDMA, החומר הפעיל באקסטזי, לטיפול בפוסט טראומה. במסגרת המחקר, נעשה כאן בישראל ניסוי, במרכז הרפואי לבריאות הנפש שבבאר יעקב. נחום פצ'ניק, סבל מפוסט טראומה מגיל 19, ולאחר 20 שנה של טיפולים ותרופות פסיכיאטריות הוא החליט להיות אחד מעשרת משתתפי הניסוי בארץ.

     

"זאת הייתה הפעם הראשונה בחיים שלי שחשתי ביטחון מלא לחוש כל דבר", תיאר נחום. "אני המבוגר פוגש את אני, הילד בן השלוש ולא רוצה לפגוש את הילד הזה ולא רוצה לראות אותו, הוא מושלך לבד. ואז, בשלב מסוים - זה היופי של התהליך הזה - קיבלתי כוחות מהאינסוף. פשוט לקחתי אותו, הרמתי אותו בידיים שלי ובאהבה אינסופית פשוט לקחתי אותו והכנסתי אותו אל תוך הלב שלי. וזה הרגע בחיים שלי, זה הצומת שבו פניתי לקבל אותי".

אצל 18 מתוך 20 המטופלים בפטריות הזיה נגד דיכאון חל שיפור של בין 50%-100% במצב. שמונה מתוך עשרת המטופלים שהשתתפו בניסוי בבאר יעקב החלימו מפוסט טראומה וכיום אינם נזקקים לטיפול תרופתי כלל. ה-FDA, מנהל התרופות האמריקני, כבר אישר להרחיב את הניסויים הקליניים באקסטזי בשאיפה להפוך את השימוש בו כטיפול תרופתי חוקי בפוסט טראומה.

אין בדברים האלה משום המלצה להשתמש בסמים כאלה ואחרים באופן פרטי ולא מבוקר, על אף הנתונים שהולכים ונאספים הדרך עדיין ארוכה עד שניתן יהיה להשתמש בהם באופן בטוח ורק במסגרות טיפוליות.