"חמאס התחייב: רגיעה תמורת קבלת הכסף הקטארי ופתיחת מעבר רפיח"

בעיתון אל-אחבאר דווח כי בפגישה המשולשת, שנערכה אתמול בעזה, סיכמו נציגי הארגון עם בכירי המודיעין המצרי ונציג האו"ם על הנוסחה החדשה. הנייה זומן לקהיר להמשך המגעים

בפגישה המשולשת שנערכה אתמול (שישי) ברצועת עזה בין בכירי חמאס, המודיעין והמצרי ונציגי האו"ם הוחלט כי חמאס יתחייב לשמור על רגיעה בעת ההפגנות בסמוך לגדר המערכת - כך דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. מהדיווח עולה כי ארגון הטרור הבטיח לא לחבל בגדר, להתקרב אליו, לשרוף צמיגים או לירות לעבר חיילי צה"ל, זאת בתמורה לכך שמעבר רפיח יישאר פתוח בשני הכיוונים.

חמאס התנו את הבטחתם לרגיעה גם בכך שפעילי הארגון יוכלו לגבות מס על הסחורות שמגיעות למעבר ובאמצעותו לשלם משכורת לפקידים. בדיווח הלבנוני נכתב כי ניקולאי מלאדנוב, נציג האו"ם במזרח התיכון, התחייב בתמורה למאמצי הרגיעה להתחיל בהקמת פרויקטים בעזה שיספקו מקומות עבודה ולכך שהכסף הקטארי שמיועד לנזקיים ימשיך להיכנס לרצועת עזה. כמו כן, דווח כי אסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף אף הוא בפגישה, הוזמן להמשיך את התהליך בקהיר, בירת מצרים.

בנימין נתניהו ואסמאעיל הנייה
 

בנימין נתניהו ואסמאעיל הנייה (רויטרס )

 

כאמור, אתמול בפגישה המשולשת דנו המשתתפים בסוגיית הרגיעה עם ישראל ושיקום עזה. הנייה אמר לפני תחילתה כי "מדובר בפגישה תקדימית בין חמאס, מצרים והאו"ם, ואנו נמשיך בפגישות משולשות מסוג זה. עזה עוברת תקופה רגישה ביותר".

לאחר הפגישה נאם הנייה במהלך חניכת מסגד בעיר עזה: "המשך ההתעניינות של האו"ם, קטאר ומצרים במתרחש ברצועת עזה, מדגיש את חשיבותה בזירה הפלסטינית הכוללת, לאויב הישראלי אין עתיד בשטח שלנו, אנחנו מברכים מדינות כמו מלזיה, שמונעות נורמליזציה עם ישראל וסוגרות את הדלת בפניה". במקביל, הפלסטינים המשיכו גם אתמול להפגין בסמוך לגדר. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי 32 מפגינים נפצעו.

היומון הבין-ערבי "אל-קודס אל-ערבי" דיווח ביום חמישי כי הבכירים האמונים על התיק הפלסטיני במנגנון המודיעין המצרי החלו זה כמה ימים להגביר את מגעיהם עם הפלגים הפלסטיניים. זאת, במטרה למנוע הידרדרות במצב לעבר הסלמה חדשה בעזה, ולהקפיד על יישום ההבנות שהושגו בשיחות הרגיעה האחרונות.

לפי המקורות, הבכירים במנגנון המודיעין המצרי ערכו סדרה של מגעים עם מפקדי פלגים בעזה, ובראשם חמאס, לאחר שאלה ביקשו ממצרים לשמש מתווך ראשי לביסוס ההבנות של הרגיעה האחרונה ולכפות על ישראל לכבד אותן. על פי הדיווח, הצד המצרי הבטיח לפעול בקרוב כדי לגרום לישראל ליישם את ההבנות, אך הבהיר לפלגים שיישום ההבנות מותנה בכך שבתקופה הקרובה ישמרו על שקט לאורך כל הגבול של רצועת עזה עם ישראל.