לאחר הודעת ארה"ב: פוטין מאיים לפרוש מהאמנה לפירוק נשק גרעיני

יממה לאחר שפומפאו הודיע כי מדינתו תפסיק את חברותה באמנה בתוך חצי שנה, אמר נשיא רוסיה כי אם המהלך ייצא לפועל - הוא יפעל באופן דומה ואף ייצר טילים על-קוליים חדשים

  • פורסם ב:
  • 02/02/2019 11:50
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/02/2019 15:20
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע הבוקר (שבת) כי מדינתו תפרוש מהאמנה לפירוק נשק גרעיני עליה חתמה עם ארה"ב, במידה והאמריקנים אכן יממשו את הודעתם על פרישה - כך נמסר מהקרמלין. בפגישה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושר ההגנה סרגיי שויגו הורה להם פוטין לא לחדש את השיחות עם האמריקנים בנושא והוסיף כי רוסיה תתחיל לעבוד על ייצור טילים חדשים, בהם גם טילים על-קוליים.

בעקבות דבריו של פוטין קרא הממשל הסיני לרוסיה ולארה"ב לשקול מחדש את ההחלטה. בייג'ינד קראה לשני הצדדים "לפתוח בדיאלוג ולמצוא פתרון משותף למחלוקות ביניהן". 

ההודעה הרוסית מגיעה יממה לאחר ששר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הודיע באופן רשמי, כי ארצות הברית תפרוש בתוך חצי שנה מאמנת פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני, עליו חתמה עם רוסיה בסיומה של המלחמה הקרה, ב-1987.

 ולדימיר פוטין
 

ולדימיר פוטין (רויטרס )

 

בדבריו הדגיש פומפיאו, כי הסיבה לפרישה היא הפרת תנאי ההסכם על ידי מוסקבה, והוסיף כי אם זו תשנה את התנהגותה, וושינגטון צפויה לשקול שנית את החלטתה. על פי ההסכם, על שתי המעצמות נאסר לייצר, להחזיק ולבצע ניסויים בטילי שיוט המשוגרים מהקרקע, לטווח של 300 עד 3,400 קילומטרים.

באיראן ניצלו אתמול את ההכרזה האמריקנית על מנת לנגח את ארצות הברית. בחשבון הטוויטר שלו כתב שר החוץ, מוחמד ג'אווד זריף, כי "מדובר בעוד יציאה מהסכם על ידי ממשל טראמפ, הפעם מדובר באמנה נגד הפצת נשק גרעיני, ולא בהסכם הגרעין (שנחתם בין איראן למעצמות ב-2015). נראה שהחבורה הזו אלרגית לכל מסמך שעליו חתימה אמריקנית. המסר: כל הסכם עם הממשל האמריקנית לא שווה את הדיו. אפילו אמנות שמאושרות בקונגרס".

 מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן (רויטרס)

 

לפני כחודשיים הכריז הנשיא טראמפ על פרישה מההסכם, בשל הפרות רוסיות. על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית אז, אחד הגורמים שלחצו על הנשיא טראמפ לבצע את המהלך היה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון, הידוע בעמדותיו הניציות. על פי הדיווח שיוחס למקור רשמי שמעורה ביוזמה, הפרת ההסכם הרוסית באה לידי ביטוי בעובדה שמוסקבה מפתחת טילי שיוט חדישים בעלי יכולת נשיאת ראש נפץ גרעיני.

ברוסיה גינו אז את המהלך. סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, אמר כי "רוסיה לא תירתע מניסיונות הסחיטה השזורים בהצהרותיו של הנשיא האמריקני טראמפ בדבר פרישה מ"הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני, וכי אם ארה"ב תמשיך לפרוש באופן חד צדדי מהסכמים, אז רוסיה תנקוט במגוון צעדים, כולל בכאלו צבאיים". 

עוד הוסיף רייבקוב כי "מוסקבה מגנה את ניסיונותיה של וושינגטון לשכנע את רוסיה לבצע ויתורים שייפגעו ביציבות האסטרטגית שלה. ההאשמות האמריקניות כלפי רוסיה בנוגע להסכם INF נועדו להסתיר את ההפרות האמריקניות של האמנה. האשמותיה של ארה"ב בנושא זה לא הוכחו".