נאום הבכורה, צירוף יעלון - והסקרים המחמיאים: השבוע של גנץ

יו"ר חוסן לישראל התחיל את השבוע הרחק מנתניהו בסקרים, כשלפיד נושף בעורפו. עם זאת, חשיפת עמדותיו וההסכם עם שר הביטחון לשעבר - שיפרו דרמטית את מצבו לקראת יום הבוחר

בחירות 2019: בתחילת השבוע הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ עדיין היה החידה הגדולה של מערכת הבחירות. הסקרים ניבאו לו כ-15 מנדטים למרות שלא השמיע את דעותיו ולא פרסם את שמות המועמדים שירכיבו את רשימת "חוסן לישראל" ויתחרו על קולות המצביעים בתשעה באפריל. עם זאת, ביום שלישי, חלה התפנית שלה ייחלו במטה גנץ, צירופו של שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון ומפלגתו תל"ם לרשימה ונאום הבכורה בגני התערוכה הפכו לשיחת היום ושיפרו משמעותית את מצבו של גנץ בסקרים.

מסקר חדשות 13, שפורסם יממה לאחר הנאום, עלה כי חוסן לישראל זינקה בעשרה מנדטים ל-24, בעת שהליכוד שמרת על כוחה עם 30 מנדטים. אמנם קיים פער של שישה מנדטים בין שתי המפלגות - כפי שהיה בבחירות הקודמות בין הליכוד למחנה הציוני, אך בשאלה על התאמה לראשות הממשלה התוצאות היו דרמטיות אף יותר, כשמידת ההתאמה של בנימין נתניהו ובני גנץ הייתה דומה - 42%.

 
 
 
 בני גנץ משיק את הקמפיין של מפלגת חוסן לישראל
 

בני גנץ משיק את הקמפיין של מפלגת חוסן לישראל (רויטרס)

 

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

לצד הניסיון להוות אלטרנטיבה שלטונית לרה"מ נתניהו, קיווה גנץ להצליח לנער מעליו את תדמית "השמאלן" שהדביקו לו בקואליציה, ובעיקר בקרב מפלגת השלטון. נאומו של גנץ התייחס לנושאים מדיניים וביטחוניים שקסמו הן לגוש הימין והן לגוש השמאל, וכך גם בסקר חדשות 13 נראה שהבוחרים לא זיהו את יו"ר חוסן לישראל עם אחד הצדדים הפוליטיים. כשמשתתפי הסקר נשאלו האם לדעתם גנץ שייך לימין או לשמאל, עלה כי 30% מהציבור חשב שגנץ הוא לא ימין ולא שמאל, 24% חשבו שהוא נוטה לשמאל, 18% סברו כי הוא נוטה לימין ו-28% לא יודעים לומר.

מטרה נוספת שסביר להניח הייתה על הכוונת של גנץ לפני נאומו היא להצליח לבסס את עצמו כמי שיוביל את גוש המרכז-שמאל. לצד יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד ויו"ר העבודה, אבי גבאי, שלוטשים עיניים לתפקיד, נראה שגנץ הצליח השבוע הן בעזרתו נאומו והן בעזרת הסקרים להשיג את המטרה. עדות לכך ניתן היה לראות בסקר חדשות 13, כשהמשתתפים התבקשו לבחור את המועמד המתאים ביותר לעמוד בראש מפלגת מרכז מאוחדת, בני גנץ קיבל 46%, יאיר לפיד קיבל 18%, אבי גבאי קיבל 8%, ו-28% ענו "לא יודע".

סקר חדשות 13 - בחירות 2019
 
 

אתמול, שלושה ימים לאחר החבירה בין גנץ ליעלון, נחשף בחדשות 13 פרטי הסכם המיזוג. על פי ההסכם, המקומות 18,13,8,5,2 ו-23 שוריינו לטובת מועמדים של מפלגת תל"ם, כשבמקרה של מיזוג נוסף הם ייהדפו למקומות 7,3 ו-11. סעיף נוסף בהסכם המיזוג יחייב את הסכמת שני הצדדים לאישור חוקי יסוד חדשים או לשינוי חוקים קיימים. עוד סוכם כי יינתן חופש הצבעה על שחרור מחבלים, פינוי התנחלויות והסכמים מדיניים. באשר לשאלה אם יצטרפו לממשלה בראשות נתניהו הדברים טרם עלו על הכתב, אולם ככל הנראה החלו להתקבל הבנות בעל פה בנוגע לסוגייה הרגישה הזו.  

נוסף כל כך, אתמול יצא גנץ לטבילת האש הראשונה בסיור שטח. הוא השתתף בפעילות של מתנדבי המפלגה בראשון לציון, ובמהלך סיור שערכו בעיר, הודה להם: "בתוך תקופה קצרה הקמנו מפלגה משמעותית. אני מזכיר לכם את המסר המרכזי שלנו לציבור - עוצמה מול האויבים ולחבר את הישראלים. בואו נקרב את הציבור הישראלי למסר הזה, וביחד נשים את ישראל לפני הכל".

 גנץ ויעלון
 

גנץ ויעלון (חדשות 13)

 

כאמור, ביום שלישי השיק גנץ את קמפיין הבחירות שלו ובו תקף במרומז את נתניהו ובגלוי את התנהלות הממשלה, איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית, הביטחונית, הכלכלית והחברתית. הרמטכ"ל לשעבר תקף במרומז את ראש הממשלה נתניהו: "היה כבר מלך שאמר 'המדינה היא אני', אבל המדינה היא לא אני, המדינה היא לא אתם, המדינה היא אנחנו". "לכן, אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי סיום כהונתי כרמטכ"ל ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להנהיג את מדינת ישראל", הוסיף גנץ.

נוסף על כך התייחס יו"ר חוסן לישראל גם לאפשרות שיוגש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו, ואמר כי "עצם העובדה שיכהן בישראל ראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי - לא יקום ולא יהיה". ראש הממשלה לא נותר חייב ותקף את גנץ: "אין לו אפשרות להקים ממשלה מבלי להסתמך על הרשימה המשותפת ותע"ל - אחמד טיבי התחייב על כך בקולו", אמר נתניהו בשיחות סגורות.