"עקב חוק הטרור - יופסק המימון האמריקני לכוחות הביטחון הפלס'"

בכירים בשגרירות ארה"ב הודיעו כי יפסיקו את מתן הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית, בשל כניסת החוק החדש לתוקף. מקור ישראלי: "הפסקת התמיכה עלולה לפגוע בתיאום עם ישראל"

בכירים בשגרירות ארה"ב הודיעו היום (שישי) לחדשות 13 כי בשל כניסת חוק הטרור החדש לתוקף, יופסק החל מהיום כל המימון האמריקני לכוחות הביטחון הפלסטיניים, כולל הסיוע הכספי המיועד לרכישת ציוד ולאימונים. החוק מתנה את הסיוע לפלסטינים בתשלום פיצויים לקורבנות טרור אמריקנים, שתבעו את הרשות בבתי משפט בארה"ב. שיחות תיאום ביטחוני בין ארה"ב לרשות הפלסטינית, כך נמסר, יימשכו ללא שינוי.

מקור ביטחוני ישראלי אמר כי ישראל וארה"ב עדיין מנסות למצוא פתרון שיאפשר את חידוש העברת הסיוע האמריקני לכוחות הביטחון הפלסטיניים, והוסיף: "הפסקת המימון האמריקני תפגע בתפקוד כוחות הביטחון הפלסטיניים, ועלולה לפגוע גם בתיאום הביטחוני עם ישראל".

יוזמי החוק הם גורמי ימין בישראל ובארצות הברית. בתגובה, הפלסטינים הודיעו לפני כשבועיים באופן רשמי לשר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי הם לא מעוניינים יותר בסיוע שלהם.

שוטר פלסטיני
 

שוטר פלסטיני (רויטרס)

 

רוב הסיוע האמריקני קוצץ ממילא, אבל החוק החדש מאיים על המימון האמריקני לכוחות הביטחון הפלסטינים שעד היום לא השתנה. מדובר ב-60 מיליון דולר בשנה, שמשמשים לאימונים ורכש של ציוד ונשק עבור מנגנוני הביטחון הפלסטינים. אם לא יימצא פתרון, הכספים הללו יועברו לפלסטינים השנה.

עוד לפני שנכנס החוק לתוקף, פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות 13 שלשכת ראש הממשלה ושגרירות ישראל בוושינגטון פנו לבית הלבן, למשרד החוץ האמריקני ולבכירים בקונגרס וביקשו לתקן את החוק או למצוא פתרון אחר שיאפשר את המשך העברת הכסף לכוחות הביטחון הפלסטינים. גם במערכת הביטחון מודאגים, ומתאם הפעולות בשטחים, כמיל אבו-רוקון, העלה את הנושא מול המתאם הביטחוני האמריקני הגנרל אריק וונדט, שאחראי על הקשר עם כוחות הביטחון הפלסטינים מטעם ארה"ב. 

חוק הטרור החדש, שהיה יוזמה של גורמי ימין בישראל ובארה"ב, עבר בקונגרס האמריקני לפני כמה חודשים ונחתם על ידי הנשיא טראמפ בלי תשומת לב להשלכותיו. לפי החוק במידה והפלסטינים יקבלו סיוע אמריקני הם יחויבו לשלם פיצויים לקורבנות טרור אמריקנים שתבעו את הרשות בבתי משפט בארה"ב וניצחו. כיוון שמדובר בחשיפה לתביעות של מיליארדים הודיעו הפלסטינים לארה"ב כי הם לא מעוניינים לקבל יותר סיוע אמריקני. 

בתוך כך, היום נודע כי במהלך פגישה שנערכה אתמול בין אבו-מאזן למשלחת אנשי עסקים ישראלים במוקטעה שברמאללה, אמר המנהיג הפלסטיני כי "הרשות הפלסטינית רוצה בפיתרון שתי המדינות, כך שישראל תוכל ליהנות מביטחון, והרשות תוכל ליהנות מריבונות. כרגע המצב בלתי אפשרי כיוון שכל יום יש הרג והתנחלויות נוספות נבנות".