הנייה, מלאדנוב ונציגים מצרים נועדו בעזה: "פגישה תקדימית"

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס נפגש עם שליח האו"ם למזרח התיכון ועם המשלחת הביטחונית המצרית, כדי לדון בסוגיית הרגיעה ובשיקום האזור: "עזה עוברת תקופה רגישה מאוד"

פגישה ראשונה מסוגה התקיימה היום (שישי) בעזה בין שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, המשלחת הביטחונית המצרית, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, ובכירים נוספים בחמאס. במהלך הפגישה דנו המשתתפים בסוגיית הרגיעה עם ישראל ושיקום עזה. יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, אמר: "זו פגישה תקדימית בין חמאס, מצרים והאו"ם, ואנו נמשיך בפגישות משולשות מסוג זה. עזה עוברת תקופה רגישה ביותר". במקביל החלו כמדי שבוע ההפגנות בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. 

לאחר הפגישה המשולשת נאם הנייה במהלך חניכת מסגד בעיר עזה: "המשך ההתעניינות של האו"ם, קטאר ומצרים במתרחש ברצועת עזה, מדגיש את חשיבותה בזירה הפלסטינית הכוללת, לאויב הישראלי אין עתיד בשטח שלנו, אנחנו מברכים מדינות כמו מלזיה, שמונעות נורמליזציה עם ישראל וסוגרות את הדלת בפניה".

 
 
 
 
 
 
 יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה ( רויטרס)

 

היומון הבין-ערבי "אל-קודס אל-ערבי" דיווח אתמול כי הבכירים האמונים על התיק הפלסטיני במנגנון המודיעין המצרי החלו זה כמה ימים להגביר את מגעיהם עם הפלגים הפלסטיניים. זאת, במטרה למנוע הידרדרות במצב לעבר הסלמה חדשה בעזה, ולהקפיד על יישום ההבנות שהושגו בשיחות הרגיעה האחרונות. לפי המקורות, הבכירים במנגנון המודיעין המצרי ערכו סדרה של מגעים עם מפקדי פלגים בעזה, ובראשם חמאס, לאחר שאלה ביקשו ממצרים לשמש מתווך ראשי לביסוס ההבנות של הרגיעה האחרונה ולכפות על ישראל לכבד אותן. על פי הדיווח, הצד המצרי הבטיח לפעול בקרוב כדי לגרום לישראל ליישם את ההבנות, אך הבהיר לפלגים שיישום ההבנות מותנה בכך שבתקופה הקרובה ישמרו על שקט לאורך כל הגבול של רצועת עזה עם ישראל.

בתוך כך, אתמול פגש מלאדנוב את בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, במטרה לדון בהחלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא להאריך את שהות המשגיחים הבין-לאומיים בחברון (TIPH). כוח המשקיפים הבין-לאומי הוצב באזור ב-1994, לאחר הטבח במערכת המכפלה, בו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים. מטרת הכוח הייתה להשקיף על המתיחות בין האוכלוסייה הפלסטינית ותושבי היישוב היהודי בחברון, וכהונתו הוארכה אוטומטית כל חצי שנה. אך כאמור, בתחילת השבוע הודיע ראש הממשלה כי לאחר 25 שנה – הכוח יפסיק את פעולתו במקום. "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בין-לאומי הפועל נגדנו", אמר.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כתב לפני שבועיים בחשבון הפייסבוק שלו, כי יש לגרש את כוח המשקיפים מחברון, והוסיף: "המשקיפים ה-'אובייקטיביים' מפריעים פעם אחר פעם לפעילות חיילי צה"ל, ומסייעים לפלסטינים להגיש תלונות שווא נגד לוחמים ושוטרים. המשקיפים האלה מקבלים שכר גבוה ומנסים להצדיק אותו ביצירת חיכוכים ו-'טיפול בהם".

ארדן הוסיף: "לא מפתיע לגלות שכוח משקיפים 'אובייקטיבי' המורכב משוטרים ממדינה אסלאמית עוינת כגון תורכיה, וממדינות בעלות סדר-יום פרו-פלסטיני המממנות פעילות חרם, כגון שוודיה ונורבגיה, מפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל".