חרף הצהרת טראמפ: הסנאט קורא להשארת הכוחות האמריקניים בסוריה

נוסף למדינה מוכת המלחמה, הודיע מנהיג הרוב הרפובליקני כי יקדם חקיקה שתבטיח את המשך נוכחות הכוחות גם באפגניסטן, כדי להבטיח את הבסתם המוחלטת של ארגוני הטרור

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט האמריקני, מיץ' מקונל, הודיע הלילה (שישי) כי יקדם חקיקה שתקרא להשארת הכוחות האמריקניים בסוריה ובאפגניסטן, בניגוד להצהרת הנשיא טראמפ. רוב חברי הסנאט, שנשלט על ידי המפלגה הרפובליקנית, תמכו בהצעת החוק, שקוראת להמשך המחויבות האמריקנית עד להבסתם המוחלטת של ארגוני הטרור בשתי המדינות.

מקונל טען כי הסנאט חש שקבוצות טרור אסלאמיות בשתי המדינות ממשיכות להוות איום רציני על ביטחון ארה"ב. הצעת החוק מכירה בהתקדמות שחלה במאבק נגד דאע"ש ואל-קאעידה בסוריה ובאפגניסטן, אבל מזהירה מפני "נסיגה תלולה" במידה ולא ינקטו מאמצים על מנת לשמר את ההישגים. מההצעה עולה כי במצב כזה עלול להיווצר באזור ואקום שעלול להתמלא על ידי רוסיה או איראן. מקונל קרא לממשל טראמפ לוודא כי בשלו התנאים לתבוסת קבוצות הטרור, לפני שתתבצע נסיגה משמעותית של כוחות ארה"ב מהמדינות.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט
 

מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט (רויטרס )

 

ביום שני דווח בסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי צבא ארצות הברית פרס כ-600 מאות חיילים בסוריה כדי להגביר את האבטחה, בצל נסיגת הכוחות הצפויה. במקביל, אמר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי "פליטים שעזבו את סוריה יוכלו לחזור לבתיהם שנמצאים באזורים הבטוחים".

מוקדם יותר החודש נהרגו ארבעה אמריקנים בהם שני חיילים, אזרח עובד הפנטגון וקבלן, בפיגוע בעיר מנבג' שבצפון סוריה. על פי אתר המזוהה עם דאע"ש, הארגון הקיצוני שלח מחבל מתאבד שהתפוצץ בסמוך לכוחות סיור של צבא ארצות הברית. 

הגורמים האמריקנים ערכו "סיור שגרתי בסוריה", נכתב בחשבון הטוויטר של הצבא האמריקני.

לפני כשבועיים הודיעה הקואליציה נגד דאע"ש באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. במקביל, דווח ב-CNN כי הצבא האמריקני החל בימים האחרונים להוציא ציוד צבאי מסוריה. גורם אמריקני, המעורה בתוכנית הנסיגה, אמר אז לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

 הנשיא טראמפ ושר ההגנה ג'ים מאטיס
 

הנשיא טראמפ ושר ההגנה לשעבר, ג'ים מאטיס (רויטרס)

 

בביקורו האחרון במזרח התיכון אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו במהלך ביקור כי "היציאה מסוריה היא שינוי טקטי בלבד, והוסיף כי "היא לא משנה את יכולת הצבא האמריקני להיאבק בארגון המדינה האסלאמית ובאיראן". 

כזכור, הנשיא טראמפ הודיע בחודש שעבר על החלטתו להסיג את כל כוחות הצבא האמריקניים מסוריה. ההחלטה הפתיעה בכירים בממשל ומפקדים בצבא, ואף הובילה להתפטרותו של שר ההגנה ג'ים מאטיס.