רגע לפני הכרעת היועמ"ש: כיצד החלו החקירות נגד רה"מ נתניהו?

בשנת 2016, לאחר שמבקר המדינה העביר ליועמ"ש כמה פרשיות שצמחו מתחקיר "ביביטורס" פתחה המשטרה בחקירה: מתשאול עדים, דרך ביקור בחנויות המתנות ועד הלווייתו של פרס

בתקופה הקרובה צפוי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להחליט אם להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כפוף לשימוע. החלטה זו צפויה להיות אחד מרגעי השיא בהליך המשפטי נגד נתניהו, שיצא לדרכו במהלך שנת 2016. הציבור הישראלי לא היה חשוף עד כה לאירועים, אך אמש (חמישי) חשפנו חלק מאחורי הקלעים של החקירות שמסעירות את המדינה בשנתיים וחצי האחרונות ועשויות אף להשפיע גם על תוצאות הבחירות.

אחת הנקודות הקריטיות בחקירה הייתה דווקא בהלווייתו של שמעון פרס, ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר, שנערכה בספטמבר 2016. באחת התמונות שצולמו באירוע ניתן לראות בשורה הרביעית בקהל את שלדון אדלסון וארנון מילצ'ן. אשת רה"מ שרה נתניהו ארגנה אישית את מקומות הישיבה לבעלי ההון, אך לא שמחה לראות שבשורה השנייה, הטובה יותר, יושבים בכירים אחרים דוגמאת פויו זבלדוביץ', רונלד לאודר, ג'יימס פאקר והדס קליין, יד ימינו של מילצ'ן, שבשלב זה לא ידעו שיהפכו להיות עדים בתיקי נתניהו.

 
 
 
  הדס קליין, לאודר, מילצ'ן ואדלסון
 

הדס קליין, לאודר, מילצ'ן ואדלסון בהלוויתו של שמעון פרס (חדשות 13)

 

כמה חודשים לפני הלווייתו של פרס העביר מבקר המדינה ליועץ המדינה כמה פרשיות שצמחו מתוך תחקיר "ביביטורס". חלקן נראו לחוקרים פליליות, אך ישנות. במקביל הגיעו למשטרה שלושה בני אדם: איש עסקים שצהוב לנתניהו, עיתונאי בכיר ומני נפתלי. הם סיפרו שהמפיק ארנון מילצ'ן והטייקון האוסטרלי בשם ג'יימס פאקר העבירו לנתניהו מתנות יקרות ערך במשך שנים.

לאחר מכן, החלה המשטרה לתשאל בחשאיות את השומר שהוצב במגדל שבו נמצאה דירתו של פאקר, החוקרים אספו גם חומרים מחנות התכשיטים שבה קנה מילצ'ן תכשיטים לאשת רה"מ, מחנות הסיגרים בנמל ת"א שבה נקנו הסיגרים לרה"מ ומהחנות שבה נקנו בקבוקי השמפניה הוורודה ביפו.

עם זאת, בשלב זה עדיין היה חסר אקדח מעשן שיקדם את החקירה, אך אז הגיעה הלווייתו של פרס והמשטרה ניצלה זאת כדי לזמן את לאודר למתן עדות. הוא אמנם לא שיתף פעולה עם החוקרים, אך שלושה ימים לאחר מכן זומנה הדס קליין להעיד וכך גם נהגו של מילצ'ן. שתי העדויות הללו הולידו את תיק 1000. משום מה המשטרה לא ניצלה את ההזדמנות הזאת כדי לחקור גם את פאקר, אך בכיר במשטרה הסביר כי כבר אז ידעו מהו מצבו הנפשי של הטייקון האוסטרלי.

  ג'יימס פאקר
 

ג'יימס פאקר (רויטרס)

 

כמה חודשים לפני כן הגיע פאקר לארץ כדי להשתקם, לאחר שמקורביו רצו שישתקם בישראל. אנשיו של מילצ'ן החתימו אותו על מסמך שלפיו הוא מוכן להיעלם בישראל למשך חודש מרצונו החופשי. הזמרת מריה קארי, ארוסתו של פאקר דאז, שהייתה אמורה להתחתן איתו באותה תקופה זעמה על כך ואיימה לפרסם בתקשורת העולמית שחטפו את פאקר. אפילו רה"מ נתניהו היה מעורב בעניין ודיבר עם פאקר. כעבור כחודש, מצבו של הטייקון האוסטרלי הוטב, אך יחסיו עם הזמרת לא השתקמו.

רה"מ ופרקליטיו קבלו במהלך השנים האחרונות נגד החקירות המרובות נגד נתניהו. עם זאת, בכיר במערכת אכיפת החוק אמר לחדשות 13 כי "הגיעו אלינו כמה פרשות נוספות שדומות לכאורה לסיפור מילצ'ן. עם זאת, יש גבול לכמות החקירות שניתן לפתוח נגד רה"מ".

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (חדשות 13)

 

היועמ"ש וצוות החקירה שהקים סיימו את הדיונים בתיקי נתניהו

צוות החשיבה המיוחד שמינה היועמ"ש לגיבוש ההמלצה הסופית בתיקי נתניהו, סיים את דיוניו. המשמעות היא, שהמערכת המשפטית בישראל עומדת כפסע משלב ההכרעה בתיקיו של ראש הממשלה. מכאן, שמנדלבליט צפוי להודיע לפרקליטיו של נתניהו כי לא יתעכב בהודעה על כתב אישום כפוף לשימוע.  

כפי שפורסם בחדשות 13, ההחלטה המסתמנת בתיק 1000 היא להגיש כתב אישום כפוף לשימוע בעבירת מרמה והפרת אמונים. בתיק 4000, תיק בזק-וואלה, ההחלטה הצפויה של היועץ היא להגיש כתב אישום באשמת שוחד. לגבי תיק 2000, הבעייתי והמורכב ביותר מבין כל התיקים, היועץ עדיין מתלבט בין סגירתו לבין הגשת כתב אישום על שוחד. חוות הדעת של בכירי משרד המשפטים ופרקליטות מיסוי וכלכלה בעניין זה היא להאשים את נתניהו וארנון מוזס בקבלת שוחד, בדומה להמלצת המשטרה.

 ביבי ומנדלבליט
 

רה"מ בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט (לע"מ)

 

הצוות, שכלל את בכירי משרד המשפטים והפרקליטות, כונס על ידי היועמ"ש לבחון את התיקים במקביל לצוות הפרקליטות שמלווה את החקירות. בשבועות האחרונים קיימו חברי הצוות דיונים אינטנסיביים יחד עם היועמ"ש ובהשתתפות פרקליט המדינה, שי ניצן. למרות שקבוצת הפרקליטים סיימה את דיוניה, עשויה להתקיים ישיבה אחת נוספת, שלפי שעה אינה מתכוננת. 

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר - ולפני הבחירות. רק הבוקר הניחו פרקליטי ראש הממשלה דרישה בפני היועץ לבצע השלמות חקירה של למעלה מ-60 עדים משמעותיים שלא נחקרו באף אחד מהתיקים. עוד לא יבש הדיו  וכבר הערב נחפזים להדליף מהפרקליטות שאין שום כוונה לבדוק עדים חיוניים אלה". 

עוד הוסיפו: "בהחלטה הגורלית ביותר בתולדות המשפט בישראל, דוחסים תהליך של שנה וחצי לכמה ימים. אנו מקווים שהלחץ האדיר של השמאל על היועץ לא יכניע אותו פעם נוספת כשיידרש להחליט אם להתייחס לשתיים וחצי כתבות בוואלה כאל שוחד".