סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, דוברות משרד הבריאות

לראשונה: אגודת ישראל תתיר התמודדות נשים במפלגה

אבן דרך במאבק נגד הדרת נשים: לאחר פסיקת בג"ץ הודיעה המפלגה החרדית "אגודת ישראל" כי תסיר סעיף בתקנון האוסר על התמודדות נשים במפלגה

אבן דרך במאבק נגד הדרת נשים: מפלגת "אגודת ישראל" החרדית הודיעה היום (חמישי) כי תתיר לנשים להתמודד במפלגתה. זאת בעקבות הוראת בג"ץ לפני כשלושה שבועות להסיר מהתקנון כל סעיף המונע קבלת חברותה של אישה למפלגה. 

לפני כשלושה שבועות, כאמור, הורה בג"ץ למפלגת אגודת ישראל לשנות תוך 21 ימים את סעיף התקנון שמונע מנשים להצטרף למפלגה החרדית. בית המשפט קבע "כי היה ובעתיד תימנע הצטרפותה למפלגה של אישה העומדת, לטענתה, בדרישות התקנון, ניתן יהיה להידרש לסוגיות הנובעות מכך בהליך מתאים, ככל שיוגש".

זאת, בעקבות עתירה שהגישה לפני כשלוש שנים וחצי עו"ד תמר בן פורת, אליה הצטרפו עמותת "איתך מעכי-משפטניות למען צדק חברתי", המייצגות עשרה ארגוני נשים, ביניהן מרכז רקמן, נעמת, ויצו, שודולת הנשים ועוד. את העתירה ליוו ארגון נשים פמניסטי-חרדי, "נבחרות", בראשותן אסתי שושן ואסתי רידר, שודחפות את המאבק ודוגלות בייצוג נשים במרחב הציבורי החרדי.

בעקבות החלטת בג"ץ, פתחה עמותת איתך מעכי משפטניות למען צדק חברתי קו ייעוץ וייצוג עבור נשים חרדיות אשר ירצו להגיש מועמדות כחברות המפלגה.

 
 הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות
 

הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות (חדשות עשר )

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי מסרה לאחר הפסיקה: "מאה שנה אחרי שנשים קיבלו את הזכות לבחור ולהבחר גם הנשים החרדיות בישראל מקבלות את הזכות להבחר. יש שופטים בירושלים והם אומרים: אין יותר שלט 'אין כניסה לנשים'. גם קול אשה חרדית במפלגה חרדית הוא לא ערווה. נצחון ענק ל"נבחרות" שמייצגות את הנשים החרדיות שלא מוכנות יותר שישתיקו אותן".

כמו כן, ח"כ עליזה לביא ממפלגת יש עתיד, לשעבר יו"ר הוועדה למעמד האשה ולשוויון מגדרי, אמרה: "שנים של מאבק הביאו לניצחון, לשינוי התקנון שיוביל לשינוי המיוחל. לצערי, בבחירות הקרובות עדיין לא נראה חברות כנסת חרדיות מטעם אגודת ישראל בכנסת - אך התהליך החל. הנשים החרדיות דורשות ייצוג ומעורבות. הן יודעות מקרוב, שבדיונים בכנסת שעסקו בבריאות האישה החרדית, ברווחתה, בביטחונה האישי - חברי הכנסת החרדים לרוב לא נכחו והעדיפו איש-איש את עיסוקו וסדר יומו, ולא הקדישו זמן ל 50% מהציבור ששלח אותו לכנסת. הן דורשות שינוי. להחלטה ההיסטורית השלכות רבות גם על חיי היום יום של נשים חרדיות וגם למנהיגות החרדיות שבדרך. בהצלחה חברות יקרות".