מתחת לבלטות ובמזרן: היכן הישראלים מחביאים כסף?

יותר מ-800 ישראלים ניצלו מבצע של רשות המסים כדי להצהיר על שלושה מיליארד שקלים שלא דווחו עד כה. ברשות חושפים את הדרכים היצירתיות שבהן הסתירו הישראלים כסף מזומן

בשנת 2018, רשות המסים אפשרה לאזרחים שמחזיקים סכומי כסף לא מדווחים, לחשוף מיוזמתם את הכסף החבוי ולשלם את המס עליו – בלי להסתבך בחקירה פלילית. במהלך המבצע 872 ישראלים הגיעו לרשות המסים כדי להצהיר כספים שלא דווחו עד כה. בסך הכל דווחו כשלושה מיליארד שקלים, עליהם גבתה הרשות כארבעים מיליון שקלים במסים. מהדוח עולה גם שאת השיטות הישנות להסתרתם מהמדינה, הישראלים לא ממהרים להחליף.

"כשבן אדם מגיע ומספר שיש לו כמה מיליוני שקלים או דולרים, אתה מיד שואל 'אוקיי, באיזה בנק בשוויץ?'", סיפר עו"ד איתי ברכה, מומחה בדיני מסים. "היה פה אדם שאמר 'יש לי שישה מיליון שקלים'. אנחנו חייבים לראות את הכסף אם אנחנו רוצים ללכת ולדווח. אז הוא אמר 'בואו תראו, זה בבית', והראה לנו שחלק נמצא במזרן, חלק מתחת למיטה, חלק באיזו כספת קטנה בבית וחלק בחדר של הילדים".

 דיווח לרשות המיסים
 

דיווח לרשות המיסים (חדשות 13 )

 

ברשות המסים הצהירו שהשנה צפויה להיות הפעם האחרונה בה יערך מבצע כזה, וקוראים למי שעדיין מסתיר שטרות מגולגלים מתחת לבלטות – להגיע ולדווח. "העולם הולך ונעשה הרבה יותר חשוף והרבה יותר שקוף", אמר ערן יעקב, מנהל רשות המסים. "ומי שיבחר להתחכם ולהסתתר – הדבר יהיה היום יותר קשה עד בלתי אפשרי".