כוח משגיחים בין-לאומי בחברון, רויטרס

שליח האו"ם למזה"ת ועריקאת נפגשו ודנו בהוצאת המשגיחים מחברון

ניקולאי מלאדנוב פגש את בכיר הרש"פ על מנת לדון בהחלטתו של נתניהו שלא להאריך את שהות הכוח הבין-לאומי בחברון, אותו כינה ראש הממשלה "כוח בינ"ל הפועל נגדנו"

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, פגש היום (חמישי) את בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, במטרה לדון בהחלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא להאריך את שהות המשגיחים הבין-לאומיים בחברון (TIPH).

כוח המשקיפים הבין-לאומי הוצב באזור ב-1994, לאחר הטבח במערכת המכפלה, בו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים. מטרת הכוח הייתה להשקיף על המתיחות בין האוכלוסייה הפלסטינית ותושבי היישוב היהודי בחברון, וכהונתו הוארכה אוטומטית כל חצי שנה. אך כאמור, בתחילת השבוע הודיע ראש הממשלה כי לאחר 25 שנה – הכוח יפסיק את פעולתו במקום. "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בין-לאומי הפועל נגדנו", אמר.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כתב לפני שבועיים בחשבון הפייסבוק שלו, כי יש לגרש את כוח המשקיפים מחברון, והוסיף: "המשקיפים ה-'אובייקטיביים' מפריעים פעם אחר פעם לפעילות חיילי צה"ל, ומסייעים לפלסטינים להגיש תלונות שווא נגד לוחמים ושוטרים. המשקיפים האלה מקבלים שכר גבוה ומנסים להצדיק אותו ביצירת חיכוכים ו-'טיפול בהם'".

 
 
שליח האום למזה"ת, ניקולאי מלדנוב
 

שליח האום למזה"ת, ניקולאי מלדנוב (רויטרס )

 

ארדן הוסיף: "לא מפתיע לגלות שכוח משקיפים 'אובייקטיבי' המורכב משוטרים ממדינה אסלאמית עוינת כגון תורכיה, וממדינות בעלות סדר-יום פרו-פלסטיני המממנות פעילות חרם, כגון שוודיה ונורבגיה, מפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל".

שרת החוץ הנורווגית, אינה אריקסן סוריידה, מתחה ביקורת על החלטת ישראל שלא להאריך את הקדנציה של המשקיפים בחברון. "משמעות ההחלטה החד-צדדית הישראלית עשויה להיות הפסקה של אחד החלקים החשובים בהסכמי אוסלו", מסרה סוריידה בהצהרה לסוכנות הידיעות "רויטרס". עוד טענה כי "המצב בחברון לא יציב ולכן ההחלטה לסיים כהונת הכוח מדאיגה".