"אנשים אומרים שאין להם כסף. יהיה יותר גרוע": שכם בדרך לפיצוץ

המצב הביטחוני, החיכוך עם צה"ל והמתנחלים והפוליטיקה הפנים-פלסטינית – כולם הובילו את הבירה הכלכלית לשעבר לסף עוני. ביקור בעיר שמשופעת בחנויות, אך זקוקה ללקוחות

משהו רע עובר על שכם, על ארבעת מחנות הפליטים שבה, שהייתה פעם הבירה הכלכלית של הגדה – ואפילו הבורסה הפלסטינית ממוקמת בה.

המצב הביטחוני, החיכוך היום יומי עם צה"ל והמתנחלים וגם הפוליטיקה הפנים פלסטינית הסבוכה – כולם הובילו את שכם ואת המחוז שסביבה שבו חיים ארבע מאות אלף פלסטינים – למצב כלכלי רעוע, על סף עוני. חמישית מתושבי האזור – מובטלים ומכאן, הדרך להתפרצות אלימה עלולה להיות קצרה מאוד.

מרכז העיר הומה אדם. שכם משופעת בחנויות, מסעדות, בתי קפה ובוטיקים להלבשה – אבל דבר אחד מרכזי חסר: לקוחות. לתושבים אין כסף מיותר. הרוב קונים רק את מה שהם צריכים – ולא יותר. מי שרוצה לאכול בחוץ, יכול לעשות זאת בזיל הזול. אבל גם בעלי המסעדות והדוכנים הרבים, מתפרנסים בקושי. "כספם של האנשים כל הזמן מתמעט. אנשים אומרים שאין להם כסף. יהיה יותר גרוע", אומר לחדשות 13 אחד התושבים.

 העיר שכם
 

העיר שכם (חדשות 13 )

 

הקסבה העתיקה מהווה עבור תושבי שכם, סמל של עמידה ולחימה בכיבוש אך לישראלים היא זיכרון של קרבות עקובים מדם, אחרי שצה"ל נאלץ לכבוש אותה, בשיא מבצע "חומת מגן" וכתגובה על טרור המתאבדים הרצחני, שרבים מהם יצאו מהסמטאות הצפופות האלה. העוברים והשבים שם מספקים אזהרות על פיצוץ מתקרב.

אבל לא רק המצב מול ישראל מעסיק את המקומיים. הסכסוכים הפנימיים וקרבות הירושה לקראת ירידתו של אבו מאזן מהבמה, ניכרים היטב בשטח. בעיקר במאבקים בין תומכי הראיס, לאנשיו של מוחמד דחלאן.

לפני כמה שבועות, צוות חדשות 13 ביקר בג'נין הצפונית, בעבר הלא רחוק בירת הטרור של השומרון – שהפכה בתוך כמה שנים לפנינה כלכלית. שכם עברה תהליך כמעט הפוך. התושבים עדיין שומרים על אופטימיות – מצרך נדיר יותר ויותר בחברה הפלסטינית היום – אבל דבר אחד ברור לכולם: יכול להיות גרוע יותר. ואם המציאות הכלכלית תוסיף להידרדר והמצב הפוליטי מבית ומחוץ יהפוך לנפיץ יותר – זהו מתכון בדוק לגל נוסף של אלימות וטרור.