משפ' המחבל מברקן עתרה לשחרור ממעצר – הפרקליטות הצבאית התנגדה

אמו ואחיו של המחבל אשרף נעאלווה המואשמים באי מניעת הפיגוע, ביקשו מבית המשפט הצבאי להשתחרר ממעצר בית. התביעה התנגדה: "חשש שיבקשו להימלט מאימת הדין"

בית המשפט הצבאי דן היום (חמישי) בעתירתם של אמו ואחיו של המחבל מברקן, שמבקשים להשתחרר למעצר בית. השניים, כזכור, מואשמים בכך שידעו על כוונת אשרף נעאלווה לבצע פיגוע – ולא עצרו בעדו. התובע הצבאי ביקש לדחות את העתירה בטענה שהנאשמים עלולים להפר את תנאי מעצר הבית ולהימלט מעמידה לדין.

התובע פירט כי המחבל סיפר לאמו על כוונותיו, שבתורה סיפרה על התכנון לבנה, אחיו של המחבל. "העוררת הולכת לבן השני שלה, מספרת לו על זה ואומרת לו שאשרף אמר לה שיתכן והצבא יבוא לעשות חיפושים בבית", אמר. "לכן כשהיא הלכה ואמרה לעורר אז גם הוא יודע, כי אמא שלו מספרת לו על זה, זה לא אדם מהרחוב שמספר לו שאח שלו קנה נשק".

"אנו חושבים שהעוררים צפויים לעונש חמור", הוסיף. "מה שמעלה את החשש ששני העוררים יבקשו להימלט מאימת הדין. יש להם סיבה לא לחזור לבית המשפט, הם גרים בשטח A ולא צריך להזכיר כמה זמן לקח לעצור את המפגע עצמו, וכמה זמן כוחות הביטחון רדפו אחריו, כשהוא הסתובב במקומות האלה".

"מדובר באמא ובאח של המחבל שרצח את הבת שלי קים", אמר רפי לבנגרונד, אביה של קים לבנגרונד יחזקאל שנרצחה בפיגוע בברקן נכח בדיון. "על פי מה ששמעתי, מדובר בשני אנשים שלא ראויים לחופש, ובטח לא לשחרור עד לפני תום ההליכים, כי במידה ובית המשפט יעשה את הטעות הזאת אני מאמין שלא ימצאו אותם יותר".

 
 
 
 זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן
 

זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן (באדיבות המשפחה )

 

"גם אם הם עצמם לא חושבים ככה, החברים שלהם ידאגו לזה, והם גרים גם במקום עוין מאוד, למרות שזה שטחי  A, ראינו מה קרה לחיילים שבאו לעשות את השיפוץ בבית", הוסיף. "הם הותקפו שם. אז אם בית המשפט יחליט לשחרר אותם סביר להניח שהם כבר לא יגיעו למשפט ולא יעשה צדק".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חננו שמלווה את משפחתה של קים ומשפחתו של זיו חג'בי, אמר לאחר הדיון: "לא יתכן בשום מצב שמשפחת טרור כזו או כל טרוריסטים ישתחררו באמצע ההליכים. אחרי שמשתחררים כבר המשפט לא אפקטיבי. ככה ההרתעה נחלשת. אנחנו מצפים מבית המשפט שהשופט ישאיר אותם במאסר, ויותר מאוחר יינתנו עונשים כבדים כפי שראוי להם. שיהיו במאסר שנים רבות".

כאמור, מכתבי האישום שהוגשו לפני כחודשיים נגד אמו ואחיו של המחבל, עולה כי האם ידעה שיש בידיו של המחבל נשק וכי הוא מתאמן בו. כמו כן, המחבל ציין בפניה כשבועיים לפני הפיגוע כי "בכוונתו לבצע פיגוע ולמות כשהיד". האם יידעה את אחיו של המחבל בפרטים, אך השניים לא פעלו למנוע את הפיגוע. נוסף לאי מניעת עבירה מואשם האח בשיבוש הליכי משפט, לאחר שניסה להסתיר את מכשיר ההקלטה של מצלמות האבטחה שבביתם. בנוסף ביקשה התביעה הצבאית את הארכת מעצרם עד לתום ההליכים.