ועידת המזה"ת בוורשה: רה"מ צפוי להיפגש עם צוות השלום של טראמפ

נתניהו ידון עם ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט בתוכנית המאה ובקידום היחסים בין ישראל למדינות המערב. חתנו של טראמפ ישתתף באחד הפאנלים, אך לא ברור אם יחשוף פרטים

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש בוועידה בנושא המזרח התיכון שתתקיים בעוד שבועיים בוורשה בירת פולין עם בכירי "צוות השלום" של הבית הלבן – יועצו הבכיר של טראמפ ג'ארד קושנר והשליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט. השניים שישתתפו בוועידה, שתיפתח ב-13 בפברואר, צפויים לדון עם נתניהו בתכנית השלום של הנשיא טראמפ ובקידום היחסים בין ישראל למדינות ערב.

בכירים בבית הלבן ציינו שקושנר וגרינבלט צפויים להיפגש במהלך הוועידה עם שורה של שרי חוץ ממדינות ערב וממדינות אירופה כדי לדון עמם בנושא תכנית השלום של טראמפ. בוועידה ישתתפו שרי החוץ של סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, עומאן וירדן. נציגים מהרשות הפלסטינית ומאיראן לא הוזמנו לוועידה. קושנר צפוי להשתתף באחד הפאנלים שיתקיימו בוועידה, אך עדיין לא ברור אם יחשוף פרטים לגבי תכנית השלום.

 
 
 
 נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ ( רויטרס)

 

הוועידה בוורשה הוגדרה במקור על ידי הממשל האמריקני ככינוס נגד איראן. עם זאת, לאחר מחאות מצד כמה ממדינות אירופה ולחצים על פולין מצידה של איראן הוגדרה הוועידה כ"מפגש שרי חוץ לקידום עתיד של שלום וביטחון במזרח התיכון".

ארה"ב תיוצג בוועידה גם ע"י סגן הנשיא מייק פנס ושר החוץ מייק פומפאו. נתניהו צפוי לפגוש גם אותם בוועידה ואף לשאת נאום בנושא האיראני. מהוועידה בפולין ימשיך קושנר למינכן שבגרמניה כדי להשתתף בדיוני ועידת הביטחון. רה"מ נתניהו צפוי להשתתף גם הוא בוועידה במינכן.

מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד הנשיא, הבית הלבן מגבש את תכנית השלום. אולם עד כה הממשל האמריקני לא הציג אותה. על פי ההערכות, האמריקנים צפויים להמתין עד אחרי הבחירות, שייערכו בתשעה באפריל, כדי להציג את תכנית השלום.