תיעוד ההתעללות וקריאות השמחה: הראיה נגד הלוחמים מנצח יהודה

אחד החיילים המואשמים בהכאת עצורים פלס' צילם את המקרה - דבר המהווה ראיה מרכזית. הלוחמים קשרו את עצמם למעשה, ולפי ההערכה ייגזרו עליהם מספר חודשי מאסר לפחות

הראיה המרכזית נגד חמשת הלוחמים מגדוד נצח יהודה שהואשמו היום (חמישי) בהתעללות בעצורים פלסטינים כפותים, היא סרטון שצילם אחד מהם ובו תיעוד האירוע. בתיעוד, שנאסר לפרסום לעת עתה, ניתן לשמוע את קריאות השמחה של החיילים.

בתוך כך, בצה"ל מעריכים כי על החיילים ייגזרו מספר חודשי מאסר לכל הפחות. הלוחמים קשרו עצמם למעשה, ולפי הצבא, הטענות כי הדבר נעשה בשל טראומה מנפילת חבריהם, יובל מור יוסף ויוסף כהן, לא מצדיקות את הנעשה.

 
 
 
 בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים
 

בית הדין הצבאי, הנאשמים שהיכו שני פלסטינים אותם החזיקו כעצורים (החדשות 13)

 

הקצין שהיה ברכב ה"זאב" בעת האירוע לא לקח חלק בהכאת העצורים, אך הוא חשוד שישב מקדימה, היה מודע למעשה ולא עצר אותו. כתב אישום יוגש נגדו בשבוע הבא.

הבוקר, כאמור, הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד חמשת הלוחמים מגדוד "נצח יהודה" בגין התעללות בנסיבות מחמירות וגרימת חבלה חמורה. זאת, לאחר שלפי האישום היכו עצורים פלסטינים, במהלך החיפושים אחר סייענים למחבלים שביצעו את הפיגוע בגבעת אסף, שבו נפלו שני חיילי הגדוד.

על פי כתב האישום, החמישה היכו את הפלסטינים בסטירות, באגרופים ובאמצעות חפצים קהים, בעודם אזוקים, כשעיניהם מכוסות – וגרמו להם כאמור לחבלות קשות. התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים.

נוסף על כך, שניים מהלוחמים מואשמים כי תיאמו את הגרסה שימסרו בנוגע לאירוע ושיבשו הליכי משפט. מפקד הלוחמים, קצין בדרגת סגן, החשוד במעורבות באירוע, שוהה במעצר פתוח והחלטה בנוגע אליו תתקבל בהמשך.

 חיילים במחסום בטול כרם (ארכיון)
 

חיילים במחסום בטול כרם (ארכיון) (החדשות 13)

 

לפני שבוע, פרסם מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב, מכתב בנושא "ערכים ונורמות". ניב תיאר מספר מקרים שבהם נחקר החשד כי חיילי צה"ל פעלו באופן שאינו ראוי, בין היתר בעקבות אירוע הכאת הפלסטינים.

מפקד האוגדה פירט את עקרונות מדיניות הפעלת הכוח של צה"ל. בין היתר, נכתב כי "הכוח יופעל לצורך ביצוע המשימה בלבד", וכן נכתב כי יש להבדיל בין חשוד המסכן חיים לאדם שאינו מסוכן. המאו"ג הבהיר כי "חל איסור מוחלט" להפעיל כוח כלפי עצור.

"אירועים אלו קורים לפעמים לא בשל אי הבנה מקצועית אלא, כחלק מאירוע רגשי שעובר על הלוחם ומוציא ממנו תגובה אלימה שנובעת מתסכול ולפעמים מתוך שעמום", כתב ניב. "אלו מניעים אשר אינם חלק מהמקצוע שלנו ובוודאי שאינם עומדים ברוח צה״ל. אסור לנו לזלזל בתופעה זו מכיוון שלוחמינו נמצאים בלחצים עצומים ולעיתים הם חווים מלבד העייפות והשחיקה גם פגיעה פיזית ממש ולפעמים חווים גם שכול".
 

"מי שאינו מסוגל למשול ברוחו ואינו מתחייב לפעול באופן מקצועי תחת משימה ביטחונית ובהתאם לרוח צה״ל - מקומו לא יהיה איתנו", הבהיר מפקד אוגדת איו"ש. "המשימה שלנו חשובה עד מאוד ורק הנבחרים שיכולים לעמוד בתנאיה - הם הראויים לקבל את הזכות לבצע אותה".